BRATISLAVA. ZÁVOD. Obec Závod má vybudovaný vlastný obecný vodovod, Bratislavská vodárenská spoločnosť preto neriešila problematiku dodávky pitnej vody do obce. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Zenon Mikle, ktorý reagoval na správu o tom, že v obci je dlhodobo nevhodná voda.
"Obec má vybudovaný vlastný obecný vodovod, ktorý nie je súčasťou majetku, prevádzky a dodávky vody z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti," povedal Mikle s tým, že podobných obcí je viac.
Mikle tiež dodal, že podľa jeho informácií boli určité nezáväzné rozhovory s predstaviteľmi Závodu o možnom pripojení obce na sieť verejného vodovodu spravovaného Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou ešte dávnejšie.
"Naposledy v roku 2010, čiže ešte za čias bývalého vedenia vodární. Od toho času spoločnosť nikto s problémami nekontaktoval," povedal Mikle s tým, že ak sa obec chce v budúcnosti pripojiť k verejnému vodovodu, je potrebné uskutočniť projekt a osloviť Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, aby stanovili miesto možného pripojenia na systém vodárenskej spoločnosti.
Starosta obce Závod Peter Vrablec pre agentúru SITA povedal, že v roku 2005 jeho predchodca uzatvoril s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou zmluvu o uzatvorení budúcej zmluvy o odbornom výkone prevádzky.
"Vychádzalo sa z projektu Malacky-Kúty, ktorý rieši dotáciu kvalitnej pitnej vody z bratislavských vodných zdrojov a v dlhodobejšom výhľade z vodných zdrojov žitného ostrova do skupinového vodovodu Senica. S obcou Závod sa rátalo," povedal Vrablec s tým, že tento projekt vodárenská spoločnosť nikdy nespochybnila a vždy mu potvrdili, že na ňom pracujú, len nie je dostatok peňazí.
Starosta dodal, že vodárenská spoločnosť na tento projekt už mala stavebné povolenie z 30. apríla 2010 vydané na stavbu Malacky-Kúty, lenže im prepadlo.
"V roku 2012 žiadali o nové. Tu im Okresný úrad životného prostredia Malacky už nevyhovel," informoval Vrablec a zdôraznil, že hlavne vďaka odbornej pomoci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva sa snažia udržať vodu v hraničných hodnotách čistením, údržbou, takmer sústavným odkalovaním objektov rozvodného vodovodného systému a včasnými rozbormi vody.
Voda v obci Závod má dlhodobo nadlimitné hodnoty mangánu, železa a amónnych iónov. V obci žije 2 840 ľudí a najbližšia obec s pitnou vodou je vzdialená šesť kilometrov.
"V obci máme s vodou problém. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave zvážil možnosti užívania vody a udelil výnimky najprv na tri roky, potom na ďalšie tri roky a teraz tie výnimky odmietli, lebo nikto nevie, aké je dlhodobé pôsobenie týchto prvkov na ľudský organizmus. Úrad konštatoval, že voda je nevyhovujúca," informoval Vrablec.
Starosta sa podľa vlastných slov v minulosti snažil vyriešiť problém cez Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, envirofondy či ministerstvá, no neúspešne. So žiadosťou sa obrátil koncom júna aj na poslancov Bratislavského samosprávneho kraja. Na vybudovanie filtrov, ktoré by riešili situáciu s kvalitou vody, by obci stačilo 50 000 eur.