Trvalé bydlisko Bratislava, prechodný pobyt Záhorie

Obyvatelia hlavného mesta to majú len „na skok“ do lona prírody. Záhorie navštevujú často a radi v každom ročnom období.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

ZÁHORIE. Turistika je ideálna aktivita na udržanie a upevňovanie zdravia, pretože sa robí v zdravom a príjemnom prostredí. Zdravotno-relaxačný motív je často dôležitejší než motív spoznávania prírody a krajiny, veď zdravie je naozaj to najdôležitejšie čo máme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedinou nevýhodou môže pre niekoho byť odľahlosť terénov vhodných na turistiku v súvislosti s časovým faktorom. Ak sa však dobre oboznámime s možnosťami, ktoré ponúka blízke prostredie, isto objavíme zaujímavé turistické lokality rovno „za humnami“. Práve preto sa veľmi obľúbenou turistickou oblasťou viacerých obyvateľov nášho hlavného mesta stalo Záhorie.

SkryťVypnúť reklamu

Za hubami i prírodným kúpaním

Z celkového počtu asi 430 tisíc obyvateľov Bratislavy minimálne 1/5 každý víkend opúšťa svoje obydlia a odchádza mimo mesto, z čoho nezanedbateľné percentá tvoria chatári a chalupári pravidelne migrujúci do záhoráckych lokalít.

Ak by sme sa chceli vyjadriť veľmi stručne a s patričnou dávkou humoru, dalo by sa povedať: obdobie húb = lesy na Záhorí sú plné Bratislavčanov, horúce počasie = okolie prirodzených i umelých stojatých vôd Záhoria je plné Bratislavčanov. Záhorie však ponúka skvelé možnosti celoročnej turistiky.

Rozdielne generácie majú i rozdielne záujmy čo sa týka pobytu v prírode. Chatári v nej hľadajú uvoľnenie, turisti snoria po prírodných zaujímavostiach, ale i pamiatkach, rodiny s deťmi sa utiekajú k vode (kde mnohokrát stavajú chaty, lebo lesný zákon povoľuje výstavbu chát na lesnej pôde len na základe územného plánu), mladí ľudia spájajú pobyty na Záhorí so športom i adrenalínom.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším pokladom sú lesy

Dominantou Záhoria však zostávajú jeho lesy. Rekreácia je závislá na teréne a tunajšie lesy ponúkajú viacero možností príjemných prechádzok.

Pomoravie – Lužný les je zaujímavým pre znalcov a milovníkov prírody, keďže celé jeho úseky sú chránené. Lesy Záhorskej nížiny predstavujú v rámci Európy ojedinelý lesný komplex – borovicové háje na pieskoch, ktoré sú príjemným miestom na prechádzky najmä staršej generácie, pretože sú rovinaté.

Na hornom Záhorí dominuje Gazárka

Žiadne oficiálne štatistiky konkrétne v súvislosti s rekreáciou Bratislavčanov na Záhorí nejestvujú, obecné či mestské úrady poskytujú len približné percentuálne vyjadrenia. Pravdepodobne najvýraznejšie percento chatárov alebo chalupárov z Bratislavy na Hornom Záhorí má mesto Šaštín Stráže.

SkryťVypnúť reklamu

Asi 75 percent všetkých majiteľov chát v rekreačnej oblasti Gazárka tvoria obyvatelia hlavného mesta, ktorí okrem toho majú priamo v meste odkúpených niečo vyše dvesto domov prerobených na chalupy. Taktiež v tamojšej záhradkárskej osade vlastnia približne polovicu chatiek s pozemkami. Po Bratislavčanoch nasledujú chatári z Moravy.

Veľmi podobná situácia je na Tomkoch 5 km od Šaštína Straží. V rekreačnej oblasti Rudava – Malé Leváre je približne 250 chát, významný podiel znovu tvoria obyvatelia z Bratislavy. Ide prevažne o dôchodcov, ktorí sa tu zdržujú aj mimo sezónu.

Z približne 190 chát či chatiek v rekreačnej oblasti Gbely – Adamovské jazerá patrí takmer 70 mimo regionálnym majiteľom. Mesto Gbely sústavne pracuje na zveľaďovaní tejto rekreačnej oblasti, zúčastňujú sa ho aj tí najmenší obyvatelia - v rámci projektu Strom pre každé dieťa tu bolo deťmi vysadených asi 150 nových stromčekov.

Deti znovu začali chodiť do prírody

Stredné a dolné Záhorie zaznamenáva ešte väčší počet rekreantov, sezónnych i stálych chalupárov alebo priamo majiteľov vidieckych usadlostí z Bratislavy, vo všeobecnosti sa dá povedať, že najviac ich je sústredených v okruhu 40 km od hlavného mesta.

Pozitívom je, že sa vracia doba trampingu, v širšom okolí Bratislavy opätovne vznikajú trampské osady a neopomenuteľným sa stáva fakt, že deti začali znovu rady chodiť do prírody.

Záhorácke prvenstvá

Okrem spontánnej turistiky sa aj v organizovanej turistickej činnosti, ktorú riadia turistické kluby na Záhorí, stretávame s vysokým percentom obyvateľov Bratislavy, či už v rámci peších výletov alebo cykloturistiky, prípadne lyžovačky v Karpatoch, napr. turistického pochodu v Studienke v rámci medzinárodného programu IVV, sa zúčastňuje spomedzi všetkých účastníkov výrazná väčšina Bratislavčanov.

V ostatnej dobe na Záhorí zaznamenali obrovský rozmach cykloturistiky, pričom záujem o ňu vzrástol najmä u strednej generácie a v rámci rodinnej turistiky. Cykloturizmom sa rozširujú možnosti, ktoré doteraz poskytovali len pešie túry, ktoré sú na Záhorí bohato rozvetvené.

Vybudovalo sa niekoľko špecializovaných cyklotrás a značkujú sa vhodné diaľkové cyklotrasy. Nakoniec aj pilotná časť projektu „Vitajte cyklisti“ bola realizovaná na Záhorí, kde bolo na začiatku roku 2008 certifikovaných 14 zariadení poskytujúcich nadštandardné služby cyklistom.

Záhorie si drží minimálne ešte jedno významné prvenstvo v oblasti turistiky – v roku 1975 bol v Holíči otvorený prvý Dom turistiky na Slovensku, dnes Dom turistiky Ing. Vratislava Schaala, ktorý poskytuje ubytovanie pre turistov.

Značkovanie prispieva k ochrane prírody

Značkovanie vykonávajú turistické kluby pravidelne nie pre domácich, ale najmä pre mimo regionálnych turistov, nielen čo sa týka trás pre cyklistov. Značná časť značkovaných turistických chodníkov sa nachádza v chránených územiach, najmä v chránených prírodných oblastiach, na Záhorí CHKO Malé Karpaty a CHKO Záhorie, chránené sú aj celé úseky lužného lesa.

Značkované turistické chodníky usmerňujú pohyb turistov a tým významnou mierou prispievajú k ochrane prírody. V rámci Európskeho programu NATURA 2000 Trails vybudovali špecializovanú náučnú značkovú trasu Holíčsky lužný les a Kátovské ramená, čo sú chránené lokality.

V národnom zozname území európskeho významu nechýba ani rieka Morava, spomínaná Gazárka a Rudava a chránené vtáčie oblasti v lužných lesoch.

Prvenstvo medzi mestami vo vytváraní dobrých podmienok pre turistiku na hornom Záhorí si drží Skalica, ktorá, okrem iného, sama financovala obnovu značkovania vo vlastnom regióne od rieky Moravy až po hrebene Bielych Karpát.

V dnešnej dobe nás veľmi tlačí snaha usmerňovať cestovný ruch a turistiku so zreteľom na ochranu prírody, čo sa na Záhorí dobre darí. Záhorie je prekrásne, niet divu, že sa pre mnohých stalo druhým domovom, či už ide o obyvateľov nášho hlavného mesta alebo iných, poznávania a relaxu chtivých jedincov.

Náruč najzápadnejšej časti Slovenska zostáva otvorená pre každého, kto rád spoznáva zaujímavé a pekné miesta.

luzny les

Lužný les. FOTO: ARCHÍV (VSCH)

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 429
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 438
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 784
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 772
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 508
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 489
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 014
  1. Matúš Pavle: Ako pomôcť Ozbrojeným silám Ukrajiny (ukrajinskej armáde)
  2. Marek Tocimák: Prelomenie
  3. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  4. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  5. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  6. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  7. Martin Bača: Bola si to ty...
  8. Martin Zielosko: Ripley
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 061
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 821
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 514
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 115
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 121
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 642
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 11 479
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 429
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Vrtuľník prevážal zraneného cyklistu.

Pacient bol pri vedomí.


Pripomenuli si 79. výročie oslobodenia mesta.


Hodnota projektu je 1 568 056 eur.


Ilustračné foto.

Najvyššia chorobnosť bola zaevidovaná v okrese Dunajská Streda.


TASR

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Matúš Pavle: Ako pomôcť Ozbrojeným silám Ukrajiny (ukrajinskej armáde)
  2. Marek Tocimák: Prelomenie
  3. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  4. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  5. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  6. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  7. Martin Bača: Bola si to ty...
  8. Martin Zielosko: Ripley
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 061
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 821
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 514
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 115
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 121
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 642
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 11 479
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 429
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu