SKALICA. Na Slovensku beží kampaň za rovné školstvo. Podľa iniciátorov protestu je dôvodom diskriminácia detí, ktoré navštevujú súkromné a cirkevné školy, a ich rodičov.
Problém predostreli aj skalickí poslanci na svojom ostatnom zasadnutí, kde riešili návrh na nerovné zníženie dotácií pre školské zariadenia v meste. Predložené všeobecno-záväzné nariadenie poslanci neschválili.
Rodičia si vyberajú školu podľa kvality
Ako informoval zriaďovateľ Súkromnej základnej školy na Gorkého ulici v Skalici František Štefanec, celoslovenskú kampaň spustili 25. apríla tohto roku na konferencii, ktorá sa konala v rámci kongresu Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska.
„Diskriminácia detí, ktoré navštevujú súkromné školy, a zároveň ich rodičov, je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Preto sme podali ešte v roku 2012 sťažnosť na ústavný súd,“ povedal s tým, že v poslednom období sa o danom probléme začína viac hovoriť a ústavný súd zbiera potrebné informácie k vznesenému podnetu.
Cieľom kampane je poukázať na to, že rodič, ktorý sa rozhodol dať dieťa do súkromnej alebo cirkevnej školy, je v podstate potrestaný za to, že si vybral inú školu ako štátnu.
„Môžem však zodpovedne povedať, že rodič si nevyberá školu podľa toho, či je štátna alebo neštátna, ale podľa kvality. Často krát počúvame, že súkromné školy majú možnosť vyberať od rodičov školné. Vôbec sa však nehovorí o tom, že súkromné školy nedostávajú žiadne financie na kapitálové výdavky,“ priblížil zriaďovateľ Súkromnej základnej školy na Gorkého ulici v Skalici František Štefanec.
Je na poslancoch, či chcú robiť rozdiely
Súkromné školy a školské zariadenia majú zo zákona možnosť získať 100 %, minimálne však 88 % dotácií určených pre školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta (obce). Je na poslancoch v každom meste, aby si odhlasovali, či chcú robiť rozdiely medzi deťmi alebo nie.
„Preštudoval som si všeobecno-záväzné nariadenia jednotlivých okresných miest Trnavského kraja. V meste Skalica dávame na deti takmer najmenej. Napríklad pri materskej škole je doporučená ročná dotácia 1652 eur na 1 dieťa , my dávame 1502 eur. Na školské stravovanie v základných školách Skalica ročne prispieva na jedného žiaka 99 eurami, Galanta 107 eurami a Trnava 161 eurami,“ poukázal František Štefanec na skutočnosť, že prináležiace peniaze nedostávajú ani skalické školy, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Aj podľa ďalších poslancov by malo minimálne z morálneho hľadiska platiť, že pokiaľ mesto prevezme peniaze od ministerstva financií z podielových daní určených na školské zariadenia, tak by ich malo deťom rozdeliť spravodlivo.
Protestovali cez poslancov
Na zastupiteľstve sa väčšina rodičov Súkromnej základnej školy na Gorkého ulici nemala možnosť vyjadriť aj kvôli tomu, lebo v čase, kedy sa rokovanie koná, je väčšina z nich v práci. Preto nesúhlas voči navrhnutému VZN vyjadrili prostredníctvom e-mailov na svojich poslancov.
Okrem iného z úst zákonodarcov odznelo: „Nemôžeme robiť rozdiely medzi deťmi, všetko sú to predsa deti Skaličanov. Chceme šetriť na nesprávnom mieste.“.
Neschválené plánované VZN by sa navyše najviac dotklo súkromnej špeciálnej materskej školy, ktorá sa venuje hendikepovaným deťom.
„Je smutné, že deficit, ktorý vznikol v rozpočte po neúspešnom predaji lesov, chcelo mesto zaplátať aj šetrením na deťoch. Isto by sa našli iné položky, ktoré by išli okresať, napríklad peniaze určené na reprezentačné účely, “ skonštatoval František Štefanec.
„Rodičia si dávajú svoje deti do našej školy lebo vedia, že sa im o ne dobre postaráme od 6,30 do 17-tej hodiny, pričom deti dokonca vodíme na ich záujmové krúžky. Berieme to ako službu našej školy zamestnaným rodičom. Rodič je pre nás partner a my s ním aj takouto formou spolupracujeme,“ uzavrel František Štefanec.