DUBOVCE. Slávnostným zasadnutím obecného zastupiteľstva, kultúrnym programom, remeselnými ukážkami, výstavkami, svätou omšou, krojovaným sprievodom i medzinárodnými folklórnymi slávnosťami s partnermi z oboch brehov rieky Moravy oslavovali 60. výročie zlúčenia obcí, ktoré tvoria dnešné Dubovce.
Šikovní remeselníci žali obdiv
Nebol to sobáš z lásky v pravom slova zmysle, no po šesťdesiatich rokoch vzájomnej pomoci a spolupráce už aj dedina, ktorej časti - Vlčkovany a Vidovany sú písomne doložené od roku 1392, buduje svoj imidž napĺňaním spoločných cieľov. Chce rásť a v cestovnom ruchu byť atraktívnou nielen pre pútnikov medzi Levočou, Šaštínom a Velehradom.
Oslovuje i milovníkov ľudových a gastronomických tradícií. Potvrdili to programom s názvom „Čo chutilo Záhorákom“ študenti Súkromnej strednej odbornej školy Via humana zo Skalice, a mnohí domáci a cezpoľní zruční majstri a šikovné ženy. Rezbár, výrobcovia domáceho chleba, štikovačka vyrábajúca predmety zo šúpolia, šičky, pletiarky, aranžérky kvetov a ďalší ľudovoumeleckí výrobcovia, zabíjačkári, pekári či cukrári. Žali obdiv.
Obdivovali tradície a pohostinnosť
Medzi hosťami jubilea boli aj partneri skalickej školy Via humana v projekte Comenius z 1200 kilometrov vzdialeného mesta Bremerhaven v Nemecku. Čím ich program zaujal? Zástupca riaditeľa školy Andreas Fink: „Tento program bol úžasný. Vidím pozitívum najmä v tom, že sa tu ukázali tradície, ktoré u nás nemajú až takú váhu a nie sú tak prezentované, ako u vás na Slovensku.“
Takmer tri desiatky rodákov a osobností, ktoré niečo významné pre Dubovce vykonali, na slávnostnom obecnom zastupiteľstve ocenili.
Cez minulosť spojme ľudí do budúcnosti. Pod takým názvom rozvíjajú spoločný cezhraničný projekt obec Dubovce s partnermi z 50 kilometrov vzdialených Starovičiek v okrese Břeclav v Česku. Spojili ich procesy blahorečenia svojich martýrov z čias po Februári 1948. Janka Havlíka (1928-1965) z Duboviec a farára z Babíc, rodáka zo Starovičiek, Václava Drbolu (1912-1951).
Čo želá starosta Starovičiek Vladimír Drbola Dubovciam do ďalších rokov? „Určite im želám veľa rozvoja. Vidno, ako sa tu veľa robí v kultúre a vzťahoch. Keď sem prídeme, vždy sa tu cítime veľmi príjemne.“ A ešte jedno prianie obci pri jubileu od 96-ročného Henryho Erlicha. Prežil koncentračný tábor v Terezíne, žije v USA a už 16 rokov pravidelne Dubovce navštevuje:„Aby tu ľudia boli k sebe aj k hosťom naďalej rovnako dobrí ako doteraz.“
Už sa nerozdelíme
Čo si želá do najbližšej budúcnosti starostka Duboviec Dana Dorothea Mikulová? „Aby sme mali viac obyvateľov a aby všetci boli spokojní. Teraz ich máme 640, ale mávali sme ich 970, takže máme čo doháňať.“.
Dnes sú časté tendencie osamostatňovať kedysi umelo spojené časti väčších obcí. Nehrozí podobné Dubovciam? Spýtal som sa v ankete. Jozefína Kudláčová: „Kdeže, mladí sú už naučení, to určite nie. Lebo sme kamaráti...“ Pavol Tokoš: „Podľa mňa nič také nehrozí. Lebo tradícia je už dostatočne dlhá – 60 rokov. Ľudia sú už tak spätí, že by k tomu nemalo dôjsť.“
Margita Soláriková: „Bola som malá, keď sa to zlučovalo. Rodičom sa to vtedy nepáčilo. Ale nám deťom to bolo jedno. Už sú tu ľudia spolu naučení. Vidno to aj na programe k jubileu. Nádherné, obdivujem, že tu každú chvíľu je nejaká akcia. To sa mi páči.“
Z vystúpenia študentov Via humana zo Skalice.
Bolo na čo sa pozerať. FOTO: MILAN SOUKUP