SENICA. Oslavy Dňa Zeme bývajú v Senici tradične bohaté na podujatia. Aj tento rok ich Záhorské osvetové stredisko (ZOS) v pôsobnosti kraja zorganizovalo hneď niekoľko.
Arborista na lane
Účastníci osláv Zeme 23. apríla slávnostne zasadili lipku v parku pri Základnej umeleckej škole. „A keďže stromy treba nielen sadiť, ale sa aj o ne starať, druhou časťou dopoludňajšieho programu bolo zoznámenie sa s prácou arboristu – stromolekára,“ informovala Ľubica Krištofová, riaditeľka ZOS.
Skúsený Jakub Kováč účastníkom vysvetlil, v čom spočíva odborné ošetrenie stromu, čo následne aj prakticky ukázal. „Najväčší rešpekt si získal tým, že sa do koruny starej lipy dostal len pomocou lanovej stromolezeckej techniky a takto ošetrovanie stromu aj vykonával,“ priblížila riaditeľka.
Orezanie stromu nemusí byť vidno
Prácu arboristov dlhodobo prezentuje a využíva aj občianske združenie KOZEL – Klub ochrancov zelene. „Propagáciu tejto činnosti v rámci podujatia hodnotím veľmi pozitívne.
Arborista okrem iného verejnosti vysvetlil, že orez stromu môže byť účinný a zároveň takmer neviditeľný. Lipa zostala pekne košatá aj napriek tomu, že na zemi bola nezanedbateľná hromádka suchých konárov či konárikov.
Jakub Kováč vykonal bezpečnostný a zdravotný orez stromu, teda odstránil defektné či križujúce sa konáre. Zároveň upravil časť stromu, ktorá bránila prieniku svetla z lampy verejného osvetlenia. Osveta je v dnešnej dobe veľmi dôležitá,“ povedala Dana Ševčíková, podpredsedníčka združenia.
Poukázala tak na nešetrné až drastické zásahy, ktorých sa v ostatnom čase na zeleni dopúšťajú vo všetkých regiónoch. Problematiku rozobrala vo svojej prednáške Človek a strom v rámci konferencie Mladé stromy pre Slovensko.
Cieľom konferencie bolo upozorniť na dôležitosť ochrany zelene, na potrebu vysádzať ju a starať sa o ňu. „V súčasnosti prebieha masívne odzeleňovanie krajiny drevoštiepkarmi, naše stromy sa stávajú palivom,“ dodala aj Ľubica Krištofová.
Poobedie patrilo deťom. Pred Domom kultúry sa konal Koncert pre Zem a stromy. V rámci neho vystúpili deti z CVČ, DOMKY a Základnej školy Mudrochova. Senické školy sa už dlhý čas aktívne zapájajú do podujatí Dňa Zeme, za čo ich odmenili ďakovným listom.
Priatelia spoza hraníc inšpirovali
Vyvrcholením senického Dňa Zeme bolo podujatie Vráťme stromy do krajiny. Cieľom stretnutia v ZOS bolo zhodnotenie situácie v oblasti ochrany zelene v krajine a vytvorenie určitej stratégie, ako zeleň v krajine zachovať a uchrániť.
„Veľmi dôležitá je pri tom ochrana starých stromov, solitérov, ale i skupín stromov a sadov, starých odrôd stromov, ktoré nám z krajiny pomaly miznú. Stromy, ktoré tu kedysi bežne ľudia sadili, vytláčajú rôzne vyšľachtené odrody a náš pôvodný genofond - prírodné dedičstvo mizne,“ povedala Ľubica Krištofová.
O skúsenostiach z Moravy hovoril Vít Hrdoušek z Múzea oskoruší z Tvarožnej Lhoty, kde majú túto problematiku zvládnutú a z ochrany starých stromov - oskoruší - vytvorili aj kultúrnu tradíciu.
O aktivite Rodina adoptuje svoj strom prišli porozprávať z Veľkých Pavlovíc. Zástupca primátora Zdenek Karber predstavil projekt, na základe ktorého obyvatelia vysádzajú každú jar desiatky stromov.
„Potreba ochrany stromov v krajine a ich začlenenie do tradícií, cestovného ruchu - to bolo výstupom stretnutia. Pokúsime sa zužitkovať informácie našich priateľov spoza hraníc, ktorí sú v tomto ďaleko pred nami. V prvom rade budeme vyhľadávať, mapovať a skúmať staré stromy, sady, písať projekty. Do iniciatívy chceme zapojiť nielen občianske združenia, ale aj samosprávu a ďalšie organizácie v obciach a mestách,“ uzavrela riaditeľka ZOS Ľubica Krištofová.
FOTO: ĽUBICA KRIŠTOFOVÁ