Skalické zastupiteľstvo neriešilo predaj lesov v Zlatníckej doline,
SKALICA. Niekoľko desiatok obyvateľov prišlo na štvrtkové zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Skalici protestovať proti predaju pozemkov o výmere približne 570 ha v Zlatníckej doline akciovej spoločnosti Grafobal. Svoj nesúhlas s predajom lesov verejnosť vyjadrila aj prostredníctvom petície, ktorú v priebehu dvoch dní podpísalo vyše tisíc ľudí.
„Petícia nie je hystéria,“ reagoval na slová vedenia radnice jej iniciátor, poslanec Lukáš Tisoň s tým, že ľudia majú právo vyjadriť sa týmto demokratickým spôsobom k veciam verejným. Podpisový protest proti predaju lesov stále trvá napriek tomu, že sa ju niektorí poslanci snažili spochybniť.
Daň za nadštandard
Búrlivý začiatok rokovania a nasledujúcu nepokojnú atmosféru upokojili slová primátora mesta Stanislava Chovanca, ktorý zdôraznil, že o veci je potrebné diskutovať. Preto už na stredu 16. apríla zvolal mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré bude riešiť príjmovú časť rozpočtu mesta. Práve z dôvodu jej napĺňania chcelo mesto predať nielen lesy, ale aj svoje akcie v spoločnosti Golf Resort Skalica. Kúpiť ich mal takisto Grafobal.
Rozpočet mesta je podľa primátora postavený s ohľadom na ľudí, ktorým nechcú zvyšovať dane a poplatky. V tomto roku ráta s príjmom z predaja aktív vo výške viac ako dva milióny eur.
Viacerí poslanci v súvislosti s plánovaným predajom lesov v Zlatníckej doline poukázali na nadštandardné podmienky pre život v meste, ktoré obyvatelia oceňujú. Spoločenské zázemie, školstvo, kultúra či šport, ako aj samotná kvalita bývania sú v Skalici na vysokej úrovni.
Samospráva zrekonštruovala historické pamiatky a Skalica sa rozvíja aj ako známe turistické centrum, ktoré hojne navštevujú domáci aj zahraniční hostia. Mesto je známe ďaleko za svojimi hranicami a všeobecne je hodnotené doslova ako krásne, argumentovali niektorí zákonodarcovia s tým, že toto všetko stojí nemalé peniaze a teda treba uvažovať aj o predaji dedovizne či rodinného striebra.
Skalické hory pre ľudí
Poslanec Tisoň kvalitu života v meste nespochybnil, avšak vzniesol otázku, kde na daný komfort samospráva vezme finančné prostriedky v budúcnosti, keď mesto rozpredá aj svoj posledný majetok.
„Nepotrebujeme predať lesy, aby sme pokračovali v investíciách, rozvoj mesta nechceme zastaviť. Treba využiť iné možnosti a najmä začať šetriť,“ podotkol, pričom k šetreniu financií sa ako k riešeniu priklonil aj poslanec Michal Srholec.
Pozemky spolu o výmere približne 570 hektárov vrátane známej turistickej stavby Krížnica, ktoré mesto plánovalo predať po 3280 eur za hektár, tak zatiaľ zostávajú v jeho vlastníctve.
Pôvodný zámer pobúril nielen samotných Skaličanov, ale aj ďalších obyvateľov regiónu a turistickú verejnosť. Ľudia sa obávali najmä toho, že obľúbenú lokalitu už nebudú môcť navštevovať bez zamedzenia vstupu. Zlatnícka dolina ponúka relax pre turistov, cykloturistov či hubárov, ktorí sa tu chcú pohybovať voľne a bezpečne ako doteraz.