Futbalový odchovanec Senice, ktorý neskôr našiel uplatnenie aj v iných športoch. Takým bol Michal Polóni, ktorý svojim športovým umením preslávil aj svoje rodné mesto.
Michal Polóni
(*7.4.1907 v Senici - + 8.5.1984 v Bratislave)
Michal Polóni - Seničan, Záhorák, futbalista, hokejista, všestranný športovec.
Športová kariéra a úspechy
Michal Polóni začal hrať futbal v rodnom meste v Železnej únii Senica. Patril medzi vôbec prvých hráčov, a hrával tu až do roku 1931, kedy odchádza na štúdia do Bratislavy. Tu však natrvalo prešiel k hokeju. Hrával za Sláviu Bratislava, Ski Klub i I. ČsŠK Bratislava (dnešný Slovan), kde dosiahol aj najväčšie úspechy.
Michal Polóni je označovaný za priekopník kanadského hokeja na Slovensku, všestranného športovca i „otca“ hokejových generácií. V rokoch 1940 - 1943 spolu s Malečkom a Závodským bol trénerom hokejovej reprezentácie Slovenska. Bol však všestranným športovcom. Na majstrovstvách Slovenska v krasokorčuľovaní získal striebornú medailu v súťaži športových dvojíc, v tenise patril do prvej desiatky slovenského rebríčka! Bol skvelým horolezcom i motocyklistom (na tradičných 500 km slovenských sa stal víťazom súťaže amatérov). Ako tréner získal mnohé tituly so žiakmi a dorastom Slovana Bratislava.
Michal Polóni (druhý sprava) ako hokejový tréner.
Budovateľ histórie
Z Michala Polóniho sa stal jeden z veľkých propagátorov kanadského hokeja na Slovensku. Bol hráčom, rozhodcom (na MS i na ZOH), funkcionárom, zaslúžilým trénerom. Vychoval v Bratislave niekoľko generácií hokejistov. Jeho rukami prešlo vyše 700 mladých hokejistov, z ktorých sa neskôr zaradili medzi veľké postavy československého hokeja Fako, Olša, Zábojník, Jendek, Guryča, Dzurilla, Golonka, bratia Gregorovci, Čapla, Tajcnár, Kužela, Ujváry, Dučaj i bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Spolu s ďalším veľkým priekopníkom hokeja na Slovensku a vynikajúcim medzinárodným rozhodcom Vojtechom Okoličánym sa zaslúžili o výstavbu prvej umelej ľadovej plochy na Slovensku (v Bratislave v r. 1940). Desiatky rokov šéf dnešného ZŠ Ondreja Nepelu osvedčil aj veľké schopnosti organizátorské, najmä pri významných medzinárodných súťažiach. Zomrel v Bratislave 8. mája 1984.
Medzi prvými
30. novembra 2002 bol Michal Polóni medzi prvými uvedený do Siene slávy Slovenského ľadového hokeja.
S neodmysliteľnou fajočkou je Michal Polóni v Sieni slávy slovenského ľadového hokeja.