SENICA. Domáci a návštevníci Senice sa nemajú ako dostať k jej histórii. Seničania mnohokrát ani nevedia, kam by poslali turistu, ktorý by sa chcel z dejín mesta niečo dozvedieť. Absencia vlastnej expozície je dlhodobo zrejmá. Jej vybudovaniu bráni predovšetkým nedostatok financií.
V meste žije niekoľko zberateľov, ktorí sa dejinám Senice venujú a sú ochotní ich sprostredkovať. To však nestačí – odhliadnuc od skutočnosti, že mesto veľkosti Senice si priestor na vlastnú históriu zaslúži.
Kríza ovplyvnila toky peňazí
Senica sa v kontexte našich dejín zaraďuje medzi významné mestá s bohatou históriou a kultúrnou tradíciou. Na oslavách 750. výročia v roku 2006 tvorila pripomienka významných osobností, ktoré zanechali výraznú stopu v dejinách Senice i celého národa, a najdôležitejších historických medzníkov mesta, podstatnú časť programu.
Na tieto fakty poukázali aj Konferencia o kultúre v roku 2012 a Konferencia o histórii v minulom roku.
„Vo svetle spomenutých podujatí je zrejmé, že samospráva si uvedomuje istý nedostatok v tejto oblasti. Významnú úlohu pri rozhodovaní, akým smerom a v ktorých oblastiach sa mesto bude rozvíjať, zohrávajú financie,“ povedala hovorkyňa Senice Viera Barošková s tým, že finančná kríza výrazne ovplyvnila toky peňazí, prinútila šetriť a zabezpečovať v prvom rade základné funkcie samosprávy.
Napriek tomu snahy mesta v tomto smere napredujú. Výstupom z Konferencie o kultúre bola aj požiadavka na novú publikáciu o meste, ktorá vyjde tento rok.
Myšlienka stále trvá
Ďalším významným podnetom smerom k postupnému vytvoreniu mestskej expozície boli archeologické nálezy, ktoré sa našli pri výstavbe Family centra, neskôr na Kolónii a na Robotníckej ulici.
„Myšlienka na vytvorenie expozície stále trvá, no zatiaľ nebol nájdený vhodný priestor a nevyhnutné finančné prostriedky. Na tomto poli sa postupuje, čoho dôkazom je Škodáčkov mlyn v Čáčove, ktorého majiteľ Peter Pivák a občianske združenie Pro Čáčov s podporou mesta a grantov zachránili historickú technickú pamiatku a umiestnili v nej expozíciu z dejín tejto mestskej časti,“ informovala hovorkyňa.
Pripomenula, že na MsÚ je od roku 2006 nainštalovaná výstava k 750. výročiu, ktorá na paneloch prehľadne ukazuje históriu mesta od najstarších čias a pre Senicu ju vtedy urobilo Záhorské múzeum Skalica. História je doplnená o ľudové odevy a keramické predmety. Tento priestor je prístupný počas pracovných dní, na požiadanie aj v inom čase.
„Mesto má vo svojom depozite pamätné tabule významných dejateľov mesta z asanovaných budov. Pripravujú sa návrhy na ich dôstojné umiestnenie,“ uzavrela Viera Barošková.
V meste pôsobilo veľa významných osobností. Pre pamätné tabule zo zbúraných budov hľadajú dôstojné umiestnenie. FOTO: MILAN SOUKUP
Nešťastné urbanistické zásahy
Riaditeľku Záhorského múzea v Skalici Vieru Drahošovú v mene inštitúcie potešil náš záujem, ale i záujem senickej verejnosti o históriu svojho mesta.
„Mali sme možnosť sa o tom mnohonásobne presvedčiť, naposledy na prednáškovom cykle Čriepky z histórie Senice. Mesto má bohatú históriu, pochádza z nej mnoho významných osobností, má zaujímavé pamiatky, i keď bolo v minulom storočí poznamenané i nie práve najšťastnejšími urbanistickými zásahmi,“ povedala riaditeľka.
K hľadaniu informácií o minulosti mesta uviedla, že v prvom rade záleží od oblasti záujmu a množstva vynaložených prostriedkov, ktoré je možné do toho investovať.
„Ak hľadáme písomnosti k dejinám Senice, tak by sme v prvom rade mali navštíviť MVSR - Štátny archív Bratislava, pobočka Skalica, kde je uložená väčšina archívneho materiálu mesta. No ak nám ide o serióznejší výskum, nemôžeme sa obmedziť iba na tento jeden archív, ale treba navštíviť či už bývalé oblastné archívy v Bratislave a Nitre - do roku 1922 bola Senica súčasťou Nitrianskej stolice, alebo Slovenský národný archív, prípadne centrálne archívy v Budapešti a vo Viedni. Ak by išlo o niektoré špeciálne témy, napríklad z oblasti vojenstva alebo religiozity, treba navštíviť špecializované archívy,“ vysvetlila Viera Drahošová.
Múzeum snahy Senice podporí
Záhorské múzeum v Skalici sa venuje komplexnej dokumentácii okresov Skalica a Senica a má vo svojich zbierkach a fotodokumentácii i časť z mesta Senica. Ide predovšetkým o zbierku archeologických nálezov Vladimíra Jamárika, národopisné exponáty a iné.
„Naše múzeum stabilne spolupracuje s mestom Senica a kultúrnymi inštitúciami pôsobiacimi v meste, viackrát poskytovalo metodicko-odborné poradenstvo i v otázke zriadenia múzejnej expozície alebo múzejného zariadenia, spolupracovalo pri tvorbe expozície na Mestskom úrade a iných projektoch. V prípade záujmu o trojrozmerné artefakty a ich zapožičanie sa múzeum riadi platnou legislatívou a v jej rámci sme ochotní a veľmi radi pomôžeme a podporíme spomenuté snahy,“ podotkla riaditeľka Záhorského múzea.
Ako Viera Drahošová dodala, záujemcom o hlbšie spoznanie kultúrnych tradícií mesta tiež nebude postačovať získanie informácií len zo Záhorského múzea. Množstvo problémov je ešte stále nezdokumentovaných a treba robiť výskumy v teréne, naratívne výskumy, zbery materiálov.
Expozícia k 750-ročnici Senice v klubovni poslancov
V klubovni poslancov na Mestskom úrade v Senici sú na stenách panely mapujúce históriu mesta a vo vitrínach ďalšie muzeálne exponáty. Znamená to, že našincovi alebo cudzincovi túto expozíciu na požiadanie sprístupnia?
Reaguje prednostka Mestského úradu v Senici Katarína Vrlová: „Príde sem, ohlási sa a my mu expozíciu ukážeme. Starším i mladším. Je možnosť aj v rámci vyučovania absolvovať tu s učiteľmi napríklad hodinu regionálnych alebo miestnych dejín. Aj návštevám ukážeme, čo tu máme. Výstavu sme inštalovali pri príležitosti 750 výročia prvej písomnej zmienky o Senici. Expozícia v klubovni poslancov je len časť z pôvodnej veľkej výstavy, ktorá bola roku 1996 prezentovaná v Dome kultúry. Myslím si, že je to veľmi pekné.“
Je to však dosť exponátov na Senicu?
„Myslím si, že to nie je dosť a do budúcna by to chcelo aj niečo viacej,“ potvrdila prednostka Mestského úradu v Senici.
(MS)
Z expozície v klubovni poslancov. FOTO: MILAN SOUKUP