V Plaveckom Mikuláši sú pyšní na Libušu aj Kočeny

Odkiaľ začať rozprávanie o Plaveckom Mikuláši. Obec v nedávnej minulosti zažila jednu z najväčších tragédií, jej súčasnosť je však pekná a najmä – optimistická.

Na detskom karnevale.Na detskom karnevale. (Zdroj: ARCHÍV OBCE)

Mikulášania žijú bohatý, kultúrno-spoločenský i športový život.

Plavecký Mikuláš leží v dvoch malokarpatských dolinách: Mokrej a Suchej. Nad obcou vyčnievajú kopce: Holá hora, Hurka, Korlátko, Drinova hora, Chrastavá hora a Dubníček, na ktorom je postavený katolícky farský kostol svätého Mikuláša, patróna obce. Pozdĺž celej obce preteká potok, ktorý volajú Libuša. Obec jestvovala už v roku 1224.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Dubníčku sa belie kostol

V roku 1394 sa spomína pod názvom Zentmiclos, v roku 1453 Sanctus Nicolaus, v roku 1773 Plawaczky Mikuláš. Pôvodný kostol z roku 1224 sa nezachoval. Na majetkoch niekdajšej zemianskej rodiny Petšimonovcov, ktorí boli za Rudolfa II. povýšení do šľachtického stavu, bol tiež kostol, ktorý nazývali Modlitebňa.

SkryťVypnúť reklamu

Farský kostol sv. Mikuláša tvorí jedinečnú dominantu, veľmi citlivo vkomponovanú do prírodného prostredia. Hrdo sa belie a vypína nad okolím. Predstavuje hodnotný príklad renesančnej sakrálnej architektúry obranného charakteru.

Pod terajšou výmaľbou našli figurálne nástenné maľby vo dvoch vrstvách nad sebou.

V kostole sa nachádzajú lavice z prvej polovice 18. storočia. Hlavný oltár je barokový. Po stranách sú sochy dvoch svätcov - biskupov. Uprostred je obraz svätého Mikuláša - biskupa. Kazateľnica i bočné oltáre Panny Márie a svätého Jozefa sú tiež barokové. Orgánový chór pochádza asi z obdobia renovácie v rokoch 1718 - 1720.

Dni hrôzy v Plaveckom Mikuláši

Na veľkonočné sviatky dňa 2.4.1945 zachvátila Plavecký Mikuláš vojnová katastrofa. Po urputnom boji sa zdalo, že obec je od fašistov oslobodená. Prieskumná jazdecká hliadka Červenej armády za pomoci partizánov a členov ilegálnej skupiny vyhnala nemecké vojsko ubytované v obci.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak o hodinu neskôr Nemci, ktorým prišli na pomoc tanky, znova dobyli obec. Fašisti rozzúrení nad stratami, ktoré utrpeli - padol aj ich veliteľ (major), sa začali neľútostne mstiť na nevinných občanoch. Obvinili ich z partizánstva, zapálili niekoľko budov, začali rabovať domy a strieľať ľudí. Tých, ktorým sa nepodarilo ukryť, alebo ujsť do hôr, vrátane detí a chorých, pod hrozbou zastrelenia sústreďovali Nemci pred kostol, kde plánovali previesť masaker.

Pretože Sovietska armáda prenikala od Trnavy do Malých Karpát, nemali na plánovanú akciu dosť času, preto bol vydaný nový rozkaz - eskortovať všetkých občanov smerom cez Plavecký Peter. Tuná v poli oddelili ženy a deti od mužov, ktorých potom peši hnali ďalej.

Po stovkách hrôzostrašných kilometrov prúd zbedačených zajatcov zastavil až pri koncentračnom tábore Mathausen. Občania Plaveckého Mikuláša tu strávili za ostaným drôtom celých 10 dní. Koncentračný tábor bol však preplnený, tak všetci pokračovali v pochode smrti cez hory Rakúska až prišli do Spital am Pass. Rýchly postup osloboditeľskej armády neposkytoval možnosť fašistom uskutočniť plánovanú likvidáciu nevinných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Koniec vojny 8.5.1945 prežili Mikulášania za ostnatým drôtom neďaleko mesta Spital am Pass. Potom sa postupne, s podlomeným zdravím, vracali až do augusta 1945 do rodnej vlasti.

Mnohí zajatci bez lekárskeho ošetrenia od hladu a zimy padli do bezvedomia a boli pochovaní na rozkaz Nemcov vlastnými kamarátmi, aj keď ešte javili známky života. Nebyť rýchleho ukončenia II. svetovej vojny a porážky fašistického Nemecka, tento údel by čakal o niekoľko dní i občanov Plaveckého Mikuláša

Každý, kto bude čítať túto smutnú históriu, nech sa zamyslí nad tým, čo všetko museli pod fašistickou tyraniou prežiť naši otcovia a dedovia, ako ťažko sa rodila sloboda, koľko nevinných ľudí zomrelo a trpelo pre našu šťastnú budúcnosť a mier, píše sa na webe Plaveckého Mikuláša.

Úspešné projekty

Súčasný Plavecký Mikuláš je malebnou, životaschopnou a úspešnou obcou, ktorej sa darí v pracovnom, spoločensko-kultúrnom aj športovom živote.

Samospráva pod vedením starostky Marty Hlavatej aj v minulom roku uskutočnila viacero aktivít. Cez BSK úspešne zrealizovali tri projekty: pri príležitosti vzniku SR odmenili deti narodené v roku 1993, zrekonštruovali vykurovanie telocvične v základnej škole a rozšírili kapacitu a priestory materskej školy. Z prostriedkov Ministerstva vnútra vynovili vojnový hrob 16 padlých spoluobčanov.

Peniaze sa obci podarilo získať aj v rámci projektu Refundácia nákladov na vzdelávanie učiteľov. Vďaka Municipality – interného programu spoločnosti Eustream a Nadácie SPP s príchodom jari v Plaveckom Mikuláši opravili strechu na kultúrnom dome. Ďalej zateplili a urobili fasádu na budove Zdravotného strediska a Obecného úradu, vybudovali parkoviská.

Niekoľko žiadostí a projektov majú Mikulášania podaných aj v súčasnosti, nevzdávajú to ani tam, kde to minulý rok nevyšlo. „Za najväčší úspech minulého roku môžeme považovať rekonštrukciu garáže na hasičskú zbrojnicu,“ informovala starostka Plaveckého Mikuláša Marta Hlavatá s tým, že aktuálne chcú dokončiť zateplenie, fasádu a upraviť okolie.

Skutočnosť, že v roku 2012 získal Plavecký Mikuláš prvenstvo v internetovom hlasovaní NAJ obec 2012 a v roku 2013 svoj titul dokázal obhájiť samosprávu veľmi teší a zaväzuje k sústavnému zveľaďovaniu obce.

Parkové úpravy, informačné tabule, od nánosov očistené priekopy a jarky – to je len zlomok aktivít pre lepší život.

Pre deti robia maximum

V Plaveckom Mikuláši nezabúdajú ani na budúcnosť obce – deti. Vynovili im interiér aj exteriér školy a na každé dieťa, ktoré v prebiehajúcom školskom roku nastúpilo do školy, vyčlenili príspevok 30 eur na nákup školských potrieb.

„Chceli sme motivovať rodičov, aby deti nedávali predčasne do iných škôl,“ priblížila starostka. Všeobecné veľké úsilie sa pre udržanie detí v obci samospráve nedá odoprieť.

V materskej škole „Usilovný mravček“ vybudovali „Izolačku“, kde môžu byť umiestnené choré deti až do príchodu rodičov. Dobudovali aj Altánok – školu v prírode. Vytvorením radostného a priateľského prostredia chcú docieliť spokojnosť u všetkých malých Mikulášanov.

Libuša, Mikulašanka aj Kočeny

Kultúrno-spoločenský život Plaveckého Mikuláša je bohatý. K športovcom, hasičom a turistom pribudla miestna organizácia Jednoty dôchodcov. Členovia DHZ reprezentovali obec na rôznych súťažiach.

V obci od septembra 1999 pracuje Folklórna skupina Libuša. Nápad založiť takýto spolok mala Vlasta Dulanská, vedúca skupiny, ktorú nazvali podľa potoka v dedine. Folklórna skupina sa venuje hlavne ľudovým tradíciám a zvyklostiam, ako sú napríklad fašiangové pásmo, pochovávanie basy, stavanie máje, hodové slávnosti.

Takisto vystupuje a spoluorganizuje oslavy ku Dňu matiek, Deň detí, na Mikuláša, dôchodcom a v kostole - pri nedeľných omšiach, svadbách, počas adventu. V minulom roku zabávala divákov na Agrokomplexe v Nitre a slávnostiach v Sološnici. Ďalším speváckym súborom v obci je skupina Mikulašanka, ktorá potešila publikum v Pezinku či Jablonovom.

Športový klub Záhorák pripravuje majstrovské, ale aj rôzne priateľské zápasy a pozor – v obci majú okrem mužov, dorastu a starých pánov aj káder „Ženstva D“ – KOČENY.

libusa

Libuša.

koceny

Kočeny z Plaveckého Mikuláša.

Bohatý rok

V uplynulom roku zorganizovali v Plaveckom Mikuláši stretnutie majiteľov traktorov a traktorových kosačiek, živú Krížovú cestu, Dožinky spojené s pečením koláčov, Deň matiek, posedenie s dôchodcami, Míľu pre mamu a s príchodom Mikuláša prišla už druhá mikulášska zabíjačka.

IDobrovoľní hasiči sa zúčastnili záchranných prác počas záplav v Devíne. Dvakrát do roka majú obyvatelia možnosť navštíviť Radošinské naivné divadlo v Bratislave, čo organizuje člen FS Libuša Jaroslav Nemec. 15. septembra pripravili malú púť k takmer zabudnutej kaplnke pri bývalej farme, ktorú pracovníci obecného úradu očistili, vylíčili a skrášlili jej okolie.

„Teší ma skutočnosť, že naša obec nie je zadlžená,“ môže ako jedna z mála spokojne skonštatovať starostka Plaveckého Mikuláša Marta Hlavatá. Obec s vyše sedemsto obyvateľmi tak má veľkolepé plány aj do budúcnosti. Do posledného volebného roku mohli všetci Mikulášania vykročiť s elánom a potrebným optimizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 363
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 111
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 319
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 070
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 936
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Rakúsky tím dezinfikuje nákladné vozidlá prichádzajúce na Slovensko z Maďarska.

Otvorený list podpísali desiatky predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ilustračný obrázok

Hoci išlo o najzápadnejšie lokality Slovenska, predsa to neboli posledné oslobodené lokality Slovenska.


TASR
Martin Škrtel je novým športovým riaditeľom Spartaka Trnava.Vedľa neho je prezident klubu Peter Macho.

Jozef Antošík bol dlho fanúšikom Trnavy.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu