Ako správni Záhoráci, majú aj Smolinčania svoju prezývku. Nazývajú ich „oharkári“. Nepochybne je však toho viac, čo by sme mali o Smolinčanoch a Smolinskom vedieť. Čítajte o modernej obci.
Smolinské leží na severe Záhorskej nížiny na styku s Myjavskou pahorkatinou, v doline prítoku Myjavy v Chvojnickej pahorkatine, tri kilometre severne od Šaštína-Stráží. Reliéf chotára je mierne zvlnený, rovinnú časť tvoria naviate piesky a pahorkatinu mladšie treťohorné uloženiny prikryté sprašou.
Obec Smolinské sa po prvý raz spomína v roku 1392 ako Somola. Neskoršie názvy Zmolenyche, Zmolyncz, Szmolinszka alebo Zmolnice pochádzajú od slova „smol“, respektíve „zmol“, čo pravdepodobne znamenalo miesto, kde sa vyrábala smola alebo decht z prírodných zdrojov – miazgy borovíc, briez, brestov a podobne.
Smola alebo smoliar?
Povesť tradovaná medzi starými Smolinčanmi hovorí, že názov obce nepochádza od smoly, ale od smoliara, ktorého vraj viezol istý sedliak na voze pod plachtou. Keďže práve povoz so smoliarom prešiel týmto miestom ako prvý, dedinu, ktorá tu neskôr vznikla, pomenovali Smolinské.
Smolinské sa v stredoveku vyvíjalo ako poddanská obec patriaca k šaštínskemu panstvu, od 18. storočia patrilo Habsburgovcom. Obyvatelia sa zaoberali roľníctvom a vinohradníctvom. Rozsiahle vinice sa spomínajú už na začiatku 18. storočia.
Z kultúrno-historických pamiatok sa v obci zachoval rímsko-katolícky barokový Kostol sv. Jakuba, postavený v roku 1720 na mieste staršieho gotického kostolíka. V roku 1924 ho prestavali. K sakrálnym stavbám patrí kaplnka Panny Márie z konca 19. storočia a Mariánsky stĺp z roku 1678. V obci sa nachádza aj neskorobaroková zvonica z konca 18.storočia.
Azda najvzácnejšia historická pamiatka v Smolinskom je pamätná tabuľa spisovateľa Jána Donovala, ktorý písal pod pseudonymom Tichomír Milkin. V Smolinskom pôsobil ako farár od roku 1902 až do svojej smrti v roku 1920. Ján Donoval bol výraznou buditeľskou osobnosťou.
Erb obce Smolinské bol schválený prípisom vydaným dňa 3. novembra 2004 Ministerstvom vnútra SR. Vyzerá honosne: V modrom štíte v zelenej pažiti stojaci zlatobradý svätý Jakub v striebornom, zlatom prepásanom odeve, zlatom klobúku a zlatom plášti, v pravici so zlatou mušľou, v ľavici so zlatou palicou so zlatou tekvičkou, priviazanou strieborným motúzom; vpravo a vľavo tri a tri červené zlatostredé bezkališné ruže na zelených stopkách, vyrastajúce zo strieborných, na pažiti položených kalichov.
Mladá obec
Katastrálne územie obce Smolinské má výmeru vyše jeden a pol tisíca hektárov pôdy. V súčasnej dobe má obec 435 domov a 967 obyvateľov vo všetkých vekových kategóriách.
Priemerný vek obyvateľstva v obci je 38 rokov. Samospráva pod vedením starostu Petra Bettáka sa neustále snaží o skvalitňovanie života pre všetkých. „Z fondov Európskej únie práve kompletne rekonštruujeme verejné osvetlenie. Samospráva sa pripravuje na novú individuálnu výstavbu, ktorá bude prebiehať za školou. Obec má vybudované viacúčelové ihrisko, ktoré je súčasťou práve areálu Základnej školy s materskou školou v Smolinskom.
Žiaci ho vo vyučovacom čase využívajú na telesnú výchovu, športovú prípravu a organizovanie športových súťaží. V mimo vyučovacom čase je ihrisko určené pre činnosť športových záujmových krúžkov školy, športovej činnosti Školského klubu detí pri ZŠ s MŠ v Smolinskom, mládežníckych športových klubov, nevládne športové organizácie zamerané na činnosť s deťmi a mládežou, rekreačných športovcov, amatérske resp. profesionálne športové kluby a verejnosť – podujatia Kultúrno-športovej komisie pri Obecnom úrade Smolinské.
Ani budova školy nezostala v rámci zveľaďovania obce bez povšimnutia. Zrekonštruovala sa jedna jej časť , ktorá sa nevyužívala, a minulý rok sa opravila strecha.
Podobne z fondov EÚ sa urobila rozsiahla prístavba a rekonštrukcia kultúrneho domu , ktorý patrí medzi najmodernejšie z okolitých obcí.
Autor: Archív