SUCHOHRAD. Obec Suchohrad leží na samom západe Záhoria. Suchohradčania nemajú prezývku ako obyvatelia okolitých obcí, často sa však používa starý názov Dimburčané či Dimpurčané. A svoj Dimburk majú očividne radi.
„Naša dzedzina, ako ju voláme, sa rozprestiera na ploche 1540,66 ha. Je to taký celkom pekný rad domčekov, kus poľa obklopeného lúkami, mokraďami, lužnými, borovicovými a agátovými lesmi. Prírodu tu máme naozaj krásnu, stačí pozrieť z okna. Celý kataster obce sa nachádza v CHKO Záhorie (Chránená krajinná oblasť). Navyše tu máme aj štyri územia európskeho významu a dve prírodné rezervácie,“ píše na internetovej stránke obce zastupujúca starostka Adela Kneblová.
Bohatá história
Prvá písomná zmienka o Suchohrade pochádza z roku 1458, kedy je obec zaznamenaná pod názvom Dumburg v listine uloženej v Archíve mesta Bratislavy. V súpise z roku 1548 sa o Dyrumpurgu - Suchohrade hovorí, že je to dedina rybárov (piscatorum), čoho dôkazom je aj heraldický znak obce zachovaný na starej pečati i v súčasnom erbe obce. V súpise je aj zmienka o tom, že obyvatelia chodia do kostola na druhú stranu rieky Morava, čo by mohlo byť svedectvom, že v druhej polovici 16.storočia tu ľudia hovorili po nemecky.
Najhodnotnejšou historickou pamiatkou obce, ktorá sa žiaľ nezachovala, bol barokový kostol sv. Floriána, postavený v roku 1717 na obecnom cintoríne. Pre zlý technický stav ho v roku 1912 úradne zatvorili a neskôr zbúrali. So stavbou nového kostola sa začalo v roku 1933.
Mimoriadnou udalosťou bol „príchod zvonov“ v auguste 1935. Povoz so zvonmi bol slávnostne privítaný na začiatku dediny za účasti množstva občanov, mládeže v krojoch a i na koňoch a mnohými hosťami z okolia. Po vyzdvihnutí a zavesení nové zvony dlho vyzváňali, sprevádzané zvonením v Stillfriede, Mannersdorfe i v Uhorskej Vsi. Nový rímsko-katolícky kostol bol dostavaný v roku 1935 a vysvätený 24.októbra 1935 - na sviatok Krista Kráľa.
Suchohradský chotár popretkávaný meandrami Moravy, lužnými, borovicovými a agátovými lesmi s množstvom zveriny si gróf Karol Pálfi vybral za svoj poľovný revír, ktorý bol známy v celej župe. V roku 1780 vybudoval za obcou majer, ktorý dodnes nesie jeho meno - Karolov dvor. Boli tu dve pekárne, pálenica, kováčska dielňa, koniarne, maštale, sýpky a pánske sídlo.
Pravdepodobne koncom 16.storočia alebo v prvej polovici 17.stor. sa v Suchohrade usadili habáni. Táto malá komunita žila v habánskom dvore, ktorý si postavili na vyvýšenom mieste neďaleko rieky Morava.
Pamätihodnosťou už iba na fotografii a v spomienkach najstarších občanov je vodný mlyn na rieke Morava, ktorý v Suchohrade zhotovil stolár Jozef Voltemar v druhej polovici 19. stor. Mlyn bol postavený na dvoch člnoch, ktoré sa pred zimou vyťahovali na breh. Mlyn sa zachoval do rokov 1929 - 1930.
V okolí Suchohradu sa nachádza aj niekoľko ropíkov (ROP – radová ochranná pevnosť), betónových „bunkrov“, ktoré boli súčasťou vojnového opevnenia bývalého Československa.
Bezkonkurenčná spolková činnosť
K minulosti obce neodmysliteľne patria aj rôzne spolky a organizácie, ktoré svojou aktívnou činnosťou prispievali k obohateniu kultúrneho a spoločenského života obyvateľov (Spolok sv. Jozefa, ochotnícky divadelný spolok, Spolok sv. Vojtecha, Sokol, dobrovoľný hasičský zbor, tanečné a hudobné skupiny, atď.).
Snáď bezkonkurenčnú spolkovú činnosť rozvíjajú Suchohradčania aj v súčasnosti. Jeden z prvých spolkov v novodobej histórii obce je Spoločnosť priateľov Suchohradu, ktorú založili dve dámy zaujímajúce sa o históriu Suchohradu, pani Eva Gabrišková a Antónia Nerádová. Spoločnosť vydala niekoľko brožúr o Suchohrade. Pani Nerádová dokonca vydala knižku Príbehy zo Suchohradu alebo Co sa stauo v Dimburku.
Ako ďalej ochotne informovala Adela Kneblová, po mnohých rokoch nečinnosti bol obnovený aj dobrovoľný hasičský zbor, kde takmer polovicu tvoria ženy, z 25 členov je ich 10. Hasiči sa okrem hasičských súťaží aktívne zapájajú do verejného života v obci, sú organizátori (stavanie máje) alebo spoluorganizátori (deň detí, Mikuláš) mnohých aktivít.
„Na organizovaní rôznych podujatí spolupracuje s obcou Klub Lipka, ktorý spolu so športovými nadšencami obce založil Fitklub. Fitklub je umiestnený v obecných priestoroch a všetko vybavenie, ktoré tam je, priniesli samotní obyvatelia obce a spoločne ho využívajú. A vybavený je teda celkom dobre. Okrem toho Klub Lipka každoročne organizuje futbalový turnaj 3 na 3, ktorý má účastníkov aj z iných obcí,“ vymenúva zastupujúca starostka.
Starší občania obce sa od roku 2012 stretávajú v Klube seniorov. Klub má celkom široký záber aktivít: posedenia, masáže, návšteva divadelných predstavení, tvorivé dielne (prútikárstvo, veľkonočné vajíčka, vence, výroba vianočných dekorácií), ochutnávky domácich koláčov, výlety, zájazdy, cyklovýlety.
V obci tiež funguje futbalový klub FC Suchohrad. „Síce neobsadzuje prvé miesta v rebríčku, ale je to aspoň nejaká forma športového vyžitia sa počas nedeľných popoludní. Len keby tí fanúšikovia zlepšili svoj slovník,“ doloží na margo živelných Záhorákov Adela Kneblová.
Túto zimu začal v obci fungovať filmový klub, v rámci ktorého sa takmer každý piatok v kultúrnom dome premieta film pre deti a neskôr film pre dospelých. Filmy sú zadarmo. Náklady za použitie priestorov hradí obec a za filmové licencie Peter Petruna, YNAD s.r.o..
V obci sa nachádza materská škola, ktorá mala ku koncu roka 23 detí. Medzi tradičné podujatia patrí karneval, deň detí, posedenie so seniormi, príchod Mikuláša, stolno-tenisový turnaj, turnaj 3na3 (traja na troch).
Vzorné separovanie aj prevencia kriminality
V rámci rozvojových aktivít obec plánuje vytvoriť zberný dvor, ktorý by komplexne riešil problematiku separácie odpadu.
„Napriek tomu, že zberný dvor stále nemáme, v triedení odpadu sú obyvatelia obce na celkom dobrej úrovni, niektorí až na vysokej. Separuje sa tu papier, plasty, sklo, tetrapaky, použitý kuchynský olej, elektrospotrebiče a baterky. Do zberu sme zapojili aj Materskú školu, ktorá zbiera papier, plastové fľaše, tetrapaky, elektrospotrebiče a baterky. Za peniaze získané zo zberu majú deti pomôcky do škôlky alebo výlet,“ pochváli Dimburčanov Adela Kneblová.
V tomto roku plánujú čiastočnú obnovu detského ihriska s doplnením preliezačiek a vysadením stromov. Obec pracuje tiež na projekte na prevenciu kriminality, v rámci ktorého tu nainštalovali kameru na námestí a ak sa obci podarí získať ďalšie finančné prostriedky bude sa v ňom pokračovať doplnením kamier a obrazových infotabúľ.
Čo by Dimburčané chceli zmeniť
Zastupujúca starostka poukáže aj na veci, ktoré by v Suchohrade radi zmenili: „Veľkým problémom v obci je stav ciest. Každý rok sa opravujú výtlky, ale financie obce spolu s dotáciami na opravu ciest stále nie sú postačujúce na to, aby boli cesty aspoň v ako tak dobrom stave. Ďalším problémom sú nelegálne skládky, ktoré vznikajú pri cestách, v opustených domoch alebo v lesoch, nelegálna ťažba dreva a premnoženie komárov počas jarných alebo letných mesiacov.
Nelegálne skládky likvidujeme pomocou dobrovoľníkov v jarných mesiacoch. Nelegálnu ťažbu vieme zastaviť, ak chytíme zlodeja priamo pri čine a zavoláme políciu. Podarilo sa nám to asi trikrát. Je potom na ľuďoch, či niečo v takejto situácii urobia alebo nie. Zavolať políciu alebo sa tváriť, že nič nevidím? Čo sa týka komárov, boli by sme za to, aby sa v zásahoch pri premnožení využívali viac biologické formy boja proti komárom ako je zber lariev v stojatých vodách alebo aj biologické postreky, ak je to možné.“
Obec obnovila Urbár, ktorý tu nefungoval po dlhý čas. No proces obnovenia stále nemôže byť dokončený, lebo obec ako zástupca všetkých vlastníkov urbáru požiadala Lesy SR o prevedenie lesov do správy urbáru už v roku 2012, ale doteraz nedostala žiadnu odpoveď. Lesy stále ostávajú v správe Lesov SR.
„Veď je tu pekne“
Publikácia Encyklopédia Suchohradu dostala ocenenie Kniha Záhoria 2011 a Kronika Slovenska 2012. Autorom knihy je doc. PhDr. František Višváder, rodák zo Suchohradu a spoluautori: Mgr. Zuzana Grujbárová, PhD., Andrea Grujbárová, František Martinkovič, Marta Mináriková, Ing. Antónia Nerádová a Mgr. Terétia Ružičková. Knihu vydala Obec Suchohrad.
Suchohrad má v súčasnosti 610 obyvateľov, starostkou obce je Andrea Grujbárová, aktuálne na materskej dovolenke. „Okrem trvalých obyvateľov sem chodí pomerne veľa chalupárov. A nečudujem sa, veď je tu pekne,“ príznačne uzatvára Adela Kneblová na internetovej stránke malebnej obce Suchohrad.
Suchohradčania sa vedia spojiť pre dobrú vec. FOTO: ARCHÍV (AK)
Autor: (IS), (AK) Archív obce Suchohrad