SKALICA. Hoci turistická sezóna dávno skončila, nádejní sprievodcovia po pamätihodnostiach mesta majú plné ruky práce. Tento paradox poukazuje na skutočnosť, že v Skalici sa v oblasti turizmu nič neponecháva na náhodu.
Polročný seminár
Príprava sprievodcov tak trochu pripomína prípravu londýnskych taxikárov. Aj tí sú ikonou mesta a rovnako musia prejsť prísnym školením, ktoré zavŕšia záverečnými skúškami. Takisto je to aj s mládežníkmi, ktorí chcú turistov sprevádzať mestom Skalica. Nosiť tričko turistického sprievodcu je v kráľovskom meste prestíž.
Noví sprievodcovia v turistickom ruchu pre budúcu turistickú sezónu sa školia už od októbra. Predtým, než nastúpili na seminár sprievodcov pre rok 2014, museli vykonať vstupné skúšky. Tvorili ich testy s otázkami zameranými na históriu mesta, ale aj na prírodný a kultúrny potenciál Skalice a blízkeho okolia. Súčasťou je test v anglickom alebo nemeckom jazyku.
„Prihlásilo sa nám 37 študentov. Pre letnú turistickú sezónu sme ich na základe vstupných testov prijali 26. Budúcich sprievodcov čaká polročný seminár, počas ktorého budú absolvovať tematicky zamerané prednášky,“ priblížila Renáta Fasurová, riaditeľka Turistickej informačnej kancelárie v Skalici.
Nielen Skalica, aj celé Záhorie
Prednášky sú zamerané na teoretickú a praktickú časť. „Všeobecný prehľad o meste Skalica, službách v cestovnom ruchu v našom meste a činnosti Turistickej informačnej kancelárie – to všetko je súčasťou teoretickej časti. Jedna prednáška je zároveň zameraná na celý región Záhoria, aby študenti mohli návštevníkom odporučiť i výlety do okolia,“ informovala Renáta Fasurová s tým, že nutnou súčasťou prednášok je ukážka profesionálneho sprievodcu – gestikulácia, intenzita reči, postoj, práca s organizovanou skupinou a mnoho ďalšieho.
V praktickej časti si študent vyberie konkrétnu pamiatku, v ktorej bude sprevádzať. Tu prichádza na rad aj práca s lektorom v anglickom alebo nemeckom jazyku, podľa toho, o aký jazyk má študent záujem. Praktická časť je tiež venovaná výkladu a ukážke Baťovho kanála a golfového ihriska v Skalici.
Turisti profesionalitu oceňujú
Nervozita, tak ako pri každom inom štúdiu, vyvrcholí počas záverečných skúšok. Tie sa odohrávajú vo vybranej pamiatke, na ktorú sa študent počas celého seminára pripravoval.Sprievodca musí precízne ovládať všetky informácie o danej pamiatke v slovenskom aj v cudzom jazyku.
Nemalé nároky má mesto aj na disciplínu svojich sprievodcov. Študenti musia rešpektovať otváraciu dobu pamiatok a vždy sa dostaviť do práce, poskytovať výklad o pamiatke, byť ochotní a ústretoví voči turistom. Podľa mnohých ohlasov návštevníci oceňujú profesionálny výklad nielen v slovenskom, ale aj v cudzom jazyku, ako aj zdarma sprístupnené pamiatky od mája do septembra.
„Chudáčku, kto ti dal tak škaredé méno?“
Po úspešnom absolvovaní seminára a záverečných skúšok získajú účastníci vytúžené tričko sprievodcu mesta Skalica a práca môže začať. S turistami z domova aj zo zahraničia pritom zažijú nespočetné množstvo zážitkov. Jednu veselú príhodu nám porozprávala aj Renáta Fasurová:
„Naši študenti majú na uniformách napísanú informáciu o tom, že sú sprievodcovia mesta Skalica, v slovenskom aj anglickom jazyku. V angličtine teda majú veľkými písmenami napísane GUIDE. Počas prehliadky za jedným naším sprievodcom prišla staršia turistka a keď pozrela na jeho uniformu, povedala - Chudáčku, kto ti dal tak škaredé meno, že GUIDE?“
Šťastná trinástka pamiatok
V roku 2013 sa v Skalici sprevádzalo v jedenástich pamiatkach, pre rok 2014 mesto pripravuje sprevádzanie aj v Paulínskom kostole a na veži Evanjelického kostola, takže celkovo bude sprístupnených trinásť pamiatok.
A prečo je o sprevádzanie v slobodnom kráľovskom meste taký veľký záujem? „Skalica je krásna, každý rok priláka veľké množstvo turistov. Pre študentov je táto práca zaujímavá, nakoľko získajú praktické skúsenosti a zručnosti do života a popritom majú platenú brigádu od mája do septembra,“ uzavrela riaditeľka TIK.
Najviac zahraničných turistov prichádza do Skalice z Českej republiky, Rakúska a Nemecka.
Skalickí sprievodcovia s primátorom mesta Stanislavom Chovancom. FOTO: Archív TIK