JANUÁR
Návštevníci 19. ročníka medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu Internacional Travel Fair (ITF) Slovakiatour 2013, ktorý sa uskutočnil v Bratislave – Inchebe v dňoch 24. až 27. januára, mohli po prvý raz vidieť prezentáciu regiónu Záhorie ako jedného celku.
Výstavná plocha, ktorá mala rozlohu osemdesiat metrov štvorcových, bola rozdelená na sekcie Pamiatky Záhoria, Vodná turistika a Golf. Primátori okresných miest a predstavitelia kraja zároveň uviedli do života nové logo Združenia obcí záhorskej oblasti.
Návštevníkov stánku vítal napríklad vodník z Kunovskej priehrady pri Senici, ale aj kapitán lode z Baťovho kanála, prístavu Skalica. Vodnú turistiku reprezentovali tiež Gbely – informovali o plavbách po rieke Morave, a Šaštín-Stráže s rekreačným strediskom Gazárka, ktoré je známe pieskovými plážami. Zastúpenie malo aj rekreačné stredisko Rudava v Malých Levároch.
Mestá a obce z okresov Skalica, Senica a Malacky sa spojili napriek tomu, že patria do dvoch vyšších územných celkov – Trnavského aj Bratislavského samosprávneho kraja.
Stánok na veľkých farebných fotografiách spoločne lemovali Národná kultúrna pamiatka Holíčsky zámok, Rotunda sv. Juraja v Skalici, Kostolík sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v ŠaštíneStrážach i Malacký kaštieľ.
Záhoráci špeciálne predstavili svoje golfové ihriská, ktoré sú vybudované vo všetkých troch okresoch - Golf Resort Skalica, Penati Golf Resort Senica a Golfový rezort Black & White Bratislava.
Seničania začali podpisovať petíciu proti bioplynovej stanici v centre mesta. Obávali sa predovšetkým zápachu a hluku, investor takéto obavy odmietal. Primátor Senice Ľubomír Parízek povedal, že územný plán mesta umiestnenie bioplynovej stanice v areáli bývalého Slovenského hodvábu umožňuje, pretože je vyčlenený pre priemysel. Obyvatelia Senice navrhli kompromis - postaviť bioplynovú stanicu mimo mesta. Jej umiestnenie priamo na farme však investor vylúčil z ekonomických dôvodov. Téma plánovanej výstavby bioplynovej stanice v Senici otriasala mestom po celý rok.
FEBRUÁR
Štyridsiatym druhým dieťaťom zachráneným v Hniezde záchrany je chlapček, ktorého vo verejnom inkubátore na odloženie novorodencov našli v Skalici. Zdravý chlapček vážil 2950 gramov a meral 50 cm. Ide o prvé dieťa nájdené v Hniezde záchrany v Skalici, ktoré tu bolo otvorené v júni 2012. Anonymné uloženie dieťaťa do inkubátora signalizovalo pípaním aj svetelne zariadenie na novorodeneckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Skalici 22. januára približne o 14. hodine. Službukonajúci lekár a sestra okamžite išli k Hniezdu záchrany, kde našli uloženého novorodenca.
MAREC
Mestské zastupiteľstvo v Senici vyhovelo protestu Okresnej prokuratúry, ktorá napadla zákonnosť niekoľkých všeobecne záväzných nariadení mesta.
Senickí poslanci na svojom zasadnutí schválili návrh na zrušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o udržiavaní všeobecnej čistoty na území mesta a vyhoveli protestu prokurátora proti VZN o podmienkach chovu, držania a vodenia psov na území mesta Senica.
Nariadenie o udržiavaní všeobecnej čistoty a ochrany zelene na území mesta napadol na Okresnej prokuratúre v Senici Pavol Pachník. Podľa vedenia radnice k veci predložil až šestnásťstranový materiál.Mestské zastupiteľstvo zrušilo toto VZN s tým, že je tu súbor iných zákonov, ktoré riešia podmienky čistoty na pozemných komunikáciách.
K druhému VZN, ktoré sa týka podmienok chovu, držania a vodenia psov na území mesta Senica, bol doručený protest prokurátora. Dôvody boli viaceré. Mesto nad rámec zákona upravovalo niektoré vzťahy alebo riešilo úpravu, ktorá už je súčasťou osobitných predpisov.
Senickí poslanci schválili aj zrušenie uznesení, ktoré zastupiteľstvo prijalo v súvislosti s uzatvorením Zmluvy o budúcej kúpnej zmluve a následnej Kúpnej zmluvy medzi mestom Senica a spoločnosťou PLAST ENERGY a tiež s uzatvorením nájomnej zmluvy na pozemok za účelom výstavby strediska na zhodnocovanie odpadov v meste Senica na dobu desať rokov. „Projekt výstavby tohto závodu padol, potrebovali sme celú vec už definitívne uzavrieť,“ povedal senický primátor.
APRÍL
Rok 2013 konečne vniesol pokoj do života obyvateľov sídliska Trávniky. Rozpadávajúci sa objekt nedostavanej školy začala radnica likvidovať. Na zbúranie nikdy nedokončenej budovy školy na sídlisku Trávniky v Skalici čakali jeho obyvatelia už niekoľko rokov.
Konferencia o histórii v Senici bola úspešná, priniesla nielen stredovekú kašu a pšeničné pivo. V populárnej časti Konferencie o histórii Seničania spoznali bohatý hrob z doby rímskej v Čáčove a výsledky nedávneho archeologického výskumu na Kolónii. Prítomných veľmi zaujalo aj rozprávanie Jána Petra a Jána Hromka, ktorí vtipným komentárom starých fotografií priblížili premeny Senice počas niekoľkých desaťročí minulého storočia. Predostreli pritom viaceré zaujímavosti, o ktorých mnohí domáci ani netušili. Populárnu časť zatraktívnila účasť členov z občianskeho združenia z Častej, ktoré si hovorí Schatmansdorf. Mladí ľudia v historických kostýmoch dokonale dotvárali atmosféru podujatia.
Senickí dobrovoľníci vysadili ďalšie stromy. Po obnove čerešňovej aleje na južnom konci mesta prišla na rad výsadba stromov na Pánsku cestu v Čáčove. Výsledkom spoločnej práce je 110 zasadených mladých čerešní rôznych odrôd a jedna odroda višne, ktorými doplnili stromoradie z roku 1956.
Čerešňová aleja ožila nadšencami rôznych ročníkov. Vekový rozdiel medzi najmladším a najstarším účastníkom brigády bol viac ako 65 rokov. Pamätníci prezradili, že cesta dostala názov podľa polí, ktorým sa hovorilo Pánske. Okrem Seničanov a Čáčovanov prišli pomôcť i dvaja brigádnici z Bratislavy a dvaja z Českej republiky - Břeclavi a Třebone. Organizátori všetkých počastovali kapustnicou.
MÁJ
Mesto oznámilo začatie územného konania vo veci Bioplynová stanica Euroagro Senica. Po zverejnení zahájenia územného konania sa medzi ľuďmi zintenzívnil odpor proti bioplynovej stanici priamo v meste. „Všetci Seničania, ktorým nie je jedno, čo sa v Senici postaví, spojte teraz sily. Nech rozum a morálka zvíťazia nad peniazmi,“ píše sa na facebooku, stránke Novej Senice pri Verejnej vyhláške – Oznámení o začatí územného konania. Niektorí odporcovia bioplynovej stanice sa vyjadrili, že ľudia, ktorí usilujú o výstavbu zariadenia, sú si vraj isti výsledkom, zadávajú objednávky na práce v predstihu a územné a stavebne rozhodnutie je údajne len otázkou času. Verejnosť, ktorá bioplynku v blízkosti obytných domov odmieta, sa však nevzdáva.
Krajský súd v Trnave zrušil uznesenie Mestského zastupiteľstva v Senici o predaji akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti mestu Skalica. Senickí poslanci ešte začiatkom roka 2011 rozhodli o predaji 238 181 akcií vodární po dve eurá za akciu, spolu za 476 362 eur.
V okrese Skalica nastala v dôsledku veľmi intenzívnych zrážok povodňová situácia. Prívalové dažde spôsobili predovšetkým veľký povrchový odtok vody z terénu.Voda s bahnom tak zaplavila intravilán obcí. Krízová situáciu bola v Koválovci. Vo štvrtok 2. mája o 23. hodine postihlo najmenšiu obec okresu Skalica zaplavenie jej najnižšie položenej časti vlnou blata a splaškovej vody.
JÚN
Záhorie postihli povodne, zasiahli predovšetkým dolnú časť regiónu. Najhoršia situácia bola vo Vysokej pri Morave, kde vyhlásili až III. stupeň povodňovej aktivity. Začal pracovať krízový štáb, ktorý až do odvolania monitoroval situáciu. Obec spolupracovala so Slovenským vodohospodárskym podnikom Malacky, políciou, Bratislavským samosprávnym krajom. Hasiči mali stálu nočnú službu.
Uzavretý bol aj hraničný most Moravský Svätý Ján – Hohenau.Na území povodňového úseku od 85. kilometra (Adamov) až po Skalicu bola rieka Morava v koryte. Vo Vysokej pri Morave museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Ľudia mali pripravené evakuačné balíčky. Kraj vyzýval dobrovoľníkov k pomoci pri odstraňovaní následkov povodní.
V Gbeloch sa ako prví pustili do využívania Moravy na vodnú turistiku. Hraničná rieka Morava v úseku miest Gbely a moravské Tvrdonice sa od soboty 15. júna skloňuje aj ako nový a zaujímavý turistický cieľ. Po skúšobnej prevádzke začali s cezhraničným projektom Morava nás nerozdeľuje, ale spája. Z finančných prostriedkov Európskej únie vybudovali na slovenskej strane na Adamovských jazerách dva riečne prístavy, na náprotivnej strane pri Tvrdoniciach jeden. Po vode budú turistov prevážať 12-miestne člny.
Na Záhorí testovali Bratislavský integrovaný systém dopravy.Podľa štatistík dopravcov sa k 10. júnu predalo v rámci IDS BK 21 658 integrovaných predplatných cestovných lístkov, z toho 30-dňových 15 602, 90-dňových 5876 a s ročnou platnosťou 180 lístkov.
Seničania neúnavne odmietajú bioplynovú stanicu v centre mesta. Petíciu proti zariadeniu v intraviláne Senice podpísalo bezmála 1300 ľudí. Na verejnom prerokovaní poukázali na zákon, v zmysle ktorého musí prebehnúť posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Prebehlo ústne pojednávanie s miestnym zisťovanímNajbližšie bytovky stoja len niečo vyše dvesto metrov od plánovaného miesta výstavby. Petíciu proti zariadeniu v danej lokalite obyvatelia odovzdali zástupcom Stavebného úradu v Senici. Pripomenuli, že v blízkosti ich domov je už spaľovňa drevoštiepky, pri výstavbe ktorej im tiež sľubovali, že nepriaznivé vplyvy nebudú pociťovať, pričom opak je pravdou.
Liturgicko – spoločenská slávnosť Cyrilometodská ratolesť sa pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie uskutočnila pri Kostole sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Existenciu kopčianskeho kostola archeologické výskumy zaradili do 9. storočia, považovaný je za jeden z najstarších kostolov na území Slovenska. Archeológovia dávajú jeho vznik do súvisu s neďalekým veľkomoravským hradiskom Valy. Pôvodne bola jeho výstavba datovaná do 13. storočia, zásadný obrat nastal po archeologickom výskume v roku 2004, kedy boli pri ňom nájdené tri veľkomoravské hroby.
Územný plán Holíča riešil rozobraté kúpalisko, skládku i obchvat. Vzniknúť majú plochy určené pre vyššiu občiansku vybavenosť, bývanie aj oddychovo-športové zóny. Pre veľký areál Holíčskeho zámku výhľadovo platí návrh vybudovania územia, ktoré bude určené na rekreačné a športové účely regionálneho až nadregionálneho charakteru. Táto myšlienka začala nadobúdať konkrétny charakter v januári 2012, bolo však potrebné doriešiť určité plochy. Medzi bažantnicou a železnicou sú pôdy, ktoré nemožno vyňať z pozemkového fondu, preto tu bude územie zelene. Definitívnu podobu obchvatu Holíča, ktorá sa generovala od roku 1993, zadeklarovali v roku 2008. Vo veci je vydané právoplatné územné rozhodnutie. Prioritne sa bude riešiť I. etapa – obchvat smerom od Senice na Skalicu.
JÚL
Pod bioplynku v meste sa primátor Senice podpíše. Ľubomír Parízek osobne nevidí žiadne dôvody, pre ktoré by tu zariadenie nemohlo byť. Senica sa tak môže stať prvým mestom na Slovensku, kde bude stáť bioplynová stanica v širšom centre mesta.
13. jún bol pre pravoslávnych veriacich v Holíči mimoriadne slávnostný. V deň osláv Nanebovstúpenia Hospodina alebo Voznesenia sa v miestach budúceho pravoslávneho chrámu uskutočnil slávnostný akt posvätenia jeho základov a poklepania základného kameňa. Spolu s pravoslávnymi veriacimi z Holíča a okolia sa ho zúčastnili najvyšší predstaviteľ pravoslávnej cirkvi na Slovensku vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a Slovenska a tiež vladyka Jáchym, biskup hodonínsky. Nechýbal správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Holíči Jakub Jacečko, ktorý je iniciátorom založenia nového chrámu. Ak všetko pôjde podľa očakávaní, pravoslávny chrám s dominantou kupolou a typickou cibuľovitou vežičkou privíta veriacich na prvej svätej liturgii v roku 2016.
Mesto Skalica spolu s partnerským mestom Strážnice ukončilo vybudovanie plávajúcej cezhraničnej environmentálnej expozície na Baťovom kanáli. Nová expozícia je navrhnutá ako plavidlo kotviace v prístave. Jeho dĺžka je približne desať metrov, šírka tri metre. Loď je vybavená elektromotorom, akumulátory dobíjajú fotovoltaické panely. Expozícia pojme približne 22 návštevníkov. Z Prístavu Skalica sa bude pravidelne presúvať do ďalších prístavných miest na Baťovom kanáli. Jej návštevníci budú môcť pomocou audiovizuálnych prezentácií a náučných tabúľ spoznávať prírodu, kultúru, turistiku a iné špecifiká dotknutej oblasti. Aktivita má priniesť aj zvýšenie pohybu turistov medzi slovenským a českým územím.
Napriek výraznému odporu verejnosti stavebný úrad vydal rozhodnutie na umiestnenie stavby Bioplynová stanica EUROAGRO. Proti zariadeniu protestovali obyvatelia mesta petíciou, nesúhlas vyjadrili aj ochranárske spolky či Strana zelených Slovenska. Stavebný úrad pripomienky ľudí zamietol.
Významnú udalosť zažila v roku 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Medota na naše územie obec Brodské. Od piatku 5. júla tu stoja pred Základnou školou sochy solúnskych bratov od domáceho autora Miroslava Kindera. Sochy sú zhotovené z topoľového dreva, ktoré pochádza z Brodského, upravené sú kolorovaním. Predstavujú sv. Cyrila a Metoda v mierne nadživotnej veľkosti, možno ich preto považovať za monumentálne. Autor sôch Miroslav Kinder je členom Skalického klubu výtvarníkov a Umeleckej Besedy Slovenskej.
AUGUST
Rozsiahly požiar zachvátil Záhorie smerom od Zohora až po Kúty. Situácia si vyžiadala odklonenie železničnej dopravy, do Bratislavy sa jazdilo cez Trnavu.
Nikdy nedokončená a roky chátrajúca budova základnej školy na sídlisku Trávniky v Skalici je definitívne zbúraná. Vyvstali diskusie, čo ďalej so vzniknutým priestranstvom.
Holíčska samospráva začala revitalizovať Zámockú ulicu. Tá bola kedysi súčasťou nádvoria národnej kultúrnej pamiatky Holíčskeho zámku. Nielen domácich a milovníkov histórie potešila skutočnosť, že príde aj k rekonštrukcii strážnych vežičiek, ktoré budú vo večerných hodinách nasvietené.
Obyvatelia Senice opakovane potvrdili svoj nesúhlas s výstavbou bioplynovej stanice v blízkosti obytných domov. Proti územnému rozhodnutiu o umiestnení stavby „Bioplynová stanica EUROAGRO Senica“ sa odvolali jednotlivci, združenia aj zoskupenia občanov. Na stavebný úrad bola tiež doručená námietka Obvodného úradu životného prostredia v Senici. OÚŽP v Senici poukázal na skutočnosť, že nebola akceptovaná jeho požiadavka prednesená na ústnom pojednávaní k veci umiestnenia stavby. Zástupkyňa úradu vtedy poukázala na zákon č.24 z roku2006, podľa ktorého navrhovaná činnosť podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.
(Pokračovanie zajtra)