SENICA. Senica zverejnila zámer predať 238 181 kusov akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti mestu Skalica po dve eurá za akciu. O predaji budú rozhodovať vo štvrtok poslanci mestského zastupiteľstva. Tie isté akcie Senica predala Skalici už pred takmer tromi rokmi, o platnosti uznesenia odvtedy rozhodujú súdy.
Krajský súd v Trnave v máji tohto roku zrušil senické uznesenie o predaji akcií vodární. Mesto Senica sa voči rozsudku odvolalo, Najvyšší súd SR doteraz o odvolaní nerozhodol. Samospráva si chce opakovaným schválením predaja poistiť svoje pôvodné rozhodnutie. ,,Ak by Najvyšší súd SR rozhodol o zrušení pôvodného uznesenia, budeme mať k dispozícii nové,“ povedal primátor Senice Ľubomír Parízek. Už pri prvom predaji zinkasovala Senica od Skalice 476 tisíc eur, podľa Parízka tieto peniaze už nemá. ,,Práve preto chceme mať istotu predaja akcií, aby sme v rozpočte na rok 2014 nemali žiadnu mínu,“ dodal primátor. Pri prvom predaji postupovala samospráva podľa zákona o cenných papieroch, pri druhom zmenila metodiku a predáva podľa zákona o majetku obcí.
Mestské zastupiteľstvo v Senici ešte začiatkom roku 2011 rozhodlo o predaji 238 181 akcií vodární po dve eurá za akciu, spolu za 476 362 eur. Miestny aktivista Pavol Kalman sa vzápätí obrátil na prokuratúru s podozrením, že samospráva predávala nezákonne. Okresná prokurátorka reagovala protestom, pretože poslanci podľa nej pri predaji porušili zákon, keď kúpnu cenu stanovili len ako výsledok rokovaní medzi Senicou a Skalicou, bez zistenia hodnoty akcií znaleckým posudkom. Prokurátorka žiadala zrušenie uznesenia, poslanci jej však nevyhoveli a tak sa uznesenie mestského zastupiteľstva dostalo na súd. V prípade nadobudnutia právoplatnosti rozsudku by sa kúpna zmluva stala neplatnou.
Primátor Senice Ľubomír Parízek postup samosprávy obhajoval s tým, že mesto nemôže tieto akcie predať vo verejnej obchodnej súťaži, dražbe ani priamo vopred neurčenému vlastníkovi, pretože nie sú verejne obchodovateľné. Získať akcie vodárenskej spoločnosti môže podľa Parízka len jej akcionár. Jediným záujemcom o kúpu spomedzi akcionárov bola Skalica.
Podobne ako Senica predávali vodárenské akcie Skalici aj Holíč, Radošovce, Popudinské Močidľany a ďalšie obce zo Záhoria. Skalica ich skupovanie zdôvodňuje zámerom posilniť svoj vplyv v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Majoritným vlastníkom vodární je mesto Bratislava, ktoré vlastní 59,29 percenta akcií, ďalšími akcionármi sú mestá a obce zo západného Slovenska.