Výrub pri Ančinom potoku: Ochranári stanovili jasné podmienky

Pri Sološnici vyťali niekoľko stromov. Jedna z obyvateliek poukázala na skutočnosť, že padali aj zdravé dreviny. Podmienky výrubu stanovili ochranári.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

SOLOŠNICA. SKALICA. V lokalite Ančin potok v katastri obce Sološnica vyrúbali niekoľko stromov. Odstránenie drevín bolo podľa slov našej čitateľky nešetrné - zdravý orech vyťali zbytočne.

Výrub obec povolila

Na náš mail, v ktorom sme s prihliadnutím na list čitateľky požadovali vysvetlenie pre likvidáciu drevín, reagovala obec Sološnica okamžite. „Áno, v lokalite nazývanej Ančin potok skutočne prišlo k výrubu stromov a krov, ale obec celú vec riadne povolila. O odstránenie drevín nás požiadala spoločnosť Agropartner, majiteľ priľahlých pozemkov,“ informovala starostka Sološnice Mária Hirthová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Agropartner ako dôvod uviedol sústavné zamokrenie pozemkov, ktoré zabraňuje ich poľnohospodárskemu obrábaniu. „Bude nutné vyčistiť potok, pretože práve jeho nedostatočný prietok spôsobuje zaplavovanie pôdy,“ vysvetlila starostka.

Potvrdila, že prišlo k výrubu aj zdravých stromov, avšak - ako ďalej uviedla, vec prešla riadnym procesom v zmysle zákona, teda odstráneniu drevín predchádzalo rokovanie so Štátnou ochranou prírody SR, správou Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, a vodohospodárskym podnikom. Agropartner, rovnako zo zákona, odstránené dreviny obci finančne vykompenzoval.

Európsky významný úsek

Riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Záhorie Dušan Valachovič v daných súvislostiach informoval, že Ančin potok sa síce nenachádza priamo v chránenom území, ale posudzovaný úsek vodného toku predstavuje z hľadiska ochrany prírody a krajiny biotop európskeho významu. Ide o Jaseňovo-jelšové podhorské lužné lesy.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdeme tu dreviny ako vŕba biela, vŕba krehká, jelša lepkavá, topoľ, jaseň, brest, miestami čerešňu vtáčiu alebo javor poľný, či práve orech.

Zároveň ide o prirodzený spojovací prvok medzi podhorím Malých Karpát a nížinou, ktorý využíva zver ako migračný koridor. „V smere od priemyselnej zóny Rohožníka na severovýchod ide o prvý súvislý pás vzrastlej zelene, keďže podobný, susedný biokoridor popri vodnom toku, v rámci bežnej údržby takmer kompletne zlikvidovali pred pár rokmi,“ priblížil riaditeľ.

Dodal, že sa tu nachádzajú minimálne štyri bobrie hate, ktoré najmä v časti pri železnici udržujú hladinu vody pomerne vysoko.

Spoločenská hodnota asi dvojhektárového biotopu predstavuje 358.400 eur. Zo živočíchov tu nájdeme niekoľko druhov európskeho významu, napríklad plocháča červeného, spriadača kostihojového, z plazov ochranári evidujú užovku stromovú, z vtákov tesára čierneho. Pre bobra predstavuje tok v tomto úseku potravný a rozmnožovací biotop.

SkryťVypnúť reklamu

„V poľnohospodársky využívanej odlesnenej časti krajiny sú najmä pre dravé vtáky dreviny prakticky jediným prirodzeným miestom, kde hniezdia, odpočívajú a striehnu na korisť. Pokiaľ takéto prirodzené miesta v krajine chýbajú, dravce využívajú rôzne umelé prvky, napríklad elektrické stĺpy, ktoré sa však pre nich často stávajú smrteľnou pascou. Ide najmä o neošetrené dvadsaťdvatisíc voltové takzvané "stĺpy smrti", kde dochádza k úhynom v dôsledku zasiahnutia elektrickým prúdom,“ podotkol ochranár.

Otázka dodržania podmienok ochranárov

Dušan Valachovič spresnil, že výrub drevín je plánovaný v okolí Ančinho potoka, v úseku od hlavnej cesty po železnicu v katastrálnom území Sološnica. Dôvody podľa jeho ďalších slov vyplynuli aj zo spoločnej terénnej obhliadky: obhospodarovanie poľnohospodárskej pôdy je komplikované pre zaplavovanie pozemkov, pričom tieto pri vodnom toku zároveň zarastajú.

„Vzhľadom na vysoko hodnotný brehový porast z hľadiska záujmov ochrany prírody by bolo najvhodnejšie zachovať ho v súčasnom stave aj naďalej. Keďže však obhospodarovateľ susedných pozemkov eviduje škody z vyššie uvedených dôvodov, navrhli sme pri výruboch dodržať konkrétne zásady,“ hovorí riaditeľ.

Z týchto sa dozvedáme, že ochranári trvajú na zachovaní brehového porastu vodného toku, dôjsť má len k jeho preriedeniu a zúženiu. Bude nutné odstrániť kmene stromov, prevažne vŕb, ktoré po vyvrátení alebo zlomení ležia na zemi a zasahujú do poľa, ako aj mladé dreviny z náletu, ktoré spôsobujú prirodzené zarastanie poľnohospodárskej pôdy.

Staršie dreviny, prevažne vŕby, ktoré konármi zasahujú ďaleko do poľa, orežú. Bobrie hrádze, ktoré momentálne udržujú vyššiu hladinu vody v potoku, odstránia.

V podmienkach sa však zároveň uvádza, že z koryta vodného toku je možné odstrániť iba tie dreviny, ktoré výrazne zužujú prietokový profil vodného toku.

„V tejto súvislosti upozorňujeme na skutočnosť, že sa tu nachádzajú aj stromy staršie ako šesťdesiat rokov, ktoré tvoria dlhodobo prirodzenú súčasť tohto biotopu a teda voda okolo nich bez problémov obteká. Zásady výrubu týchto drevín sme si vysvetlili počas terénnej obhliadky, v prípade nejasností môžete s nami detailne prekonzultovať problematické úseky, respektíve môžeme pomôcť aj pri vyznačovaní konkrétnych stromov,“ píšu ochranári v stanovených podmienkach adresovaných všetkým zainteresovaným stranám.

Nepatril medzi dlhodobo prirodzenú súčasť biotopu aj zlikvidovaný starý orech?

List čitateľky – Bola som zhrozená

Nedávno som vo vašom týždenníku čítala o snahe vysadiť orechový sad v Skalici na tradičný skalický trdelník. Nakoľko rada pečiem viem, že najlepšie suroviny na akékoľvek jedlo sú práve domáce - slovenské. Orechy na moje koláče si zadovažujem zberom zo záhrad, sadov a divo rastúcich stromov. Taký bol aj orech medzi obcami Sološnica a Rohožník, neďaleko zastávky Samota Písečný. Zdravý, rodiaci pekné, chutné orechy.
Manžel terén upravil, aby sme sa lepšie k stromu dostali, z orechov sme mali radosť aj úžitok a myslím si, že nielen my. Bola som nemilo prekvapená, až zhrozená, keď som od cesty videla na mieste v okolí orecha ťažké stroje, ktoré vyrúbali tento a nielen tento strom. Vystúpila som z auta a informovala som sa u pána, ktorý mal zrejme túto činnosť na starosti, čo sa deje a prečo vyrúbali zdravý orech?
Odpovedal mi len toľko, že oni iba upravujú terén pre vodohospodárov, lebo budú čistiť potok, pri ktorom tento orech rástol, a strom im zavadzia. Je vôbec niečo také možné?
Hneď som si spomenula, ako na jednej strane je záujem vysádzať a pestovať a na druhej strane sa likviduje dlhoročné, kvalitné a dobré len preto, že to komusi zavadzia.

Renáta Beňová

Orech kráľovský pred Blahovou búdou v Skalici

Naša čitateľka Renáta Beňová v liste vyzdvihla snahu vysadiť orechový sad v Skalici s tým, že „na jednej strane je záujem vysádzať a pestovať a na druhej strane sa likviduje dlhoročné, kvalitné a dobré len preto, že to komusi zavadzia.“

Z internetovej stránky Skalice, sekcie Oznamy, sa dozvedáme, že prebieha správne konanie ohľadom výrubu stromov, kde mesto žiada o udelenie súhlasu na výrub orecha kráľovského v lokalite u Hurbánka. Ako dôvod uvádza celkové prestarnutie, čiastočný rozpad koruny a ohrozovanie osôb a inžinierskych sietí.

Tento orech, ktorý stojí pred vinohradníckou búdou Dr. Janka Blaha, zberateľa ľudových piesní a operného speváka, pamätajú niekoľké generácie Skaličanov. Práve skutočnosť, že územie je historicky naviazané na známeho národného umelca, ktorý našiel miesto posledného odpočinku práve v Skalici, by mohla zavážiť, aby mesto od výrubu daného orecha kráľovského ustúpilo. Staroba nemusí byť dôvodom na likvidáciu stromu, skúsený arborista by dokázal vyriešiť aj problém ošetrenia konárov, ktoré ohrozujú okoloidúcich.

INGRID SOCHOROVÁ

pred budou

V pozadí búda Dr. Janka Blaha s pamätnou tabuľou na priečelí.

smerom k sidlisku

Pohľad na orech kráľovský smerom k sídlisku SNP. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 401
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 079
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 053
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 796
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 092
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 522
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 627
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 721
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Jedným z nich je Angern-March - Záhorská Ves.


TASR
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Do tejto lokality sa budú odvážať len tie zvieratá z chovu, ktoré nejavili príznaky ochorenia, tie, ktoré boli choré, budú prevezené po usmrtení do kafilérie v Žiline.


TASR

Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Jama by sa mala podľa strany Demokrati nachádzať na vyznačenom mieste.

V blízkosti sa nachádza zdroj pitnej vody.


47
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 627
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 721
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu