Asi málokto z nás si uvedomuje, koľko kĺbov musí organizmus zapojiť do zdanlivo tak jednoduchých aktivít, akými sú napríklad zdvihnutie pohára alebo spadnutej čiapky. Nehovoriac o behu, skákaní, tancovaní alebo športe. Celý život sa hýbeme. Naše pohyby sú veľmi komplexné, snáď neexistuje taký, na ktorý by stačil len jeden kĺb.
K najväčším patria kolenný, bedrový, ramenný a členkový. Dennodenným používaním, ale aj nešetrným zaobchádzaním sa prirodzene opotrebovávajú až sa môžu stať nefunkčnými, nepohyblivými, ale najmä bolestivými.
Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí, pričom jedna kosť v kĺbe je zakončená výbežkom (hlavicou), druhá vytára kĺbovú jamku. Hlavica aj jamka sú pokryté chrupavkou, ktorá má dokonalé kĺzne vlastnosti, takže kosti sa o seba takmer netrú. Aby nevŕzgali vôbec, sú navyše premazávané kĺbovou tekutinou (synoviou), ktorá vyživuje kĺb i chrupavku. Hlavicu a jamku do seba pomocou väzív uzatvára kĺbové puzdro, v ktorého vnútornej vrstve sa tvorí práve spomínaná tekutina.
Kĺb obsahuje aj ďalšie, tzv. pomocné kĺbové zariadenia, ako sú svaly, šľachy, väzivá, ktorých úlohou je spevnenie, ochrana a plynulosť pohybu. Kĺby sú bohato zásobené cievami a nervami. Jedine chrupavka ich nemá, aj preto je schopná bezbolestne znášať vysoký stupeň zaťaženia.
Najdôležitejšou časťou, ktorá rozhoduje o funkčnosti kĺbu, je chrupavka. Jej nevýhodou je, že na rozdiel od kostí, je schopná len veľmi čiastočnej regenerácie. Časom teda prirodzene „starne“, opotrebováva sa, deformuje alebo ničí nadváhou či úrazmi, čím dochádza k degeneratívnemu poškodeniu kĺbu – artróze. „Foriem artrózy je viac, k najčastejším patria osteoartróza, reumatická artritída a posttraumatická artróza,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Miroslav Lisý, PhD z Nemocnice Malacky.
Osteoartróza je opotrebovanie hladkých plôch kĺbu, čím sa kosti o seba trú a spôsobujú bolesť a stuhnutosť. Tento typ artrózy sa primárne objavuje u ľudí starších ako 60 rokov. Reumatoidná artritída môže napadnúť akýkoľvek kĺb v tele. Postihuje častejšie ženy ako mužov, bez ohľadu na vek a poškodzuje kĺb silným zápalom.
Imunitný systém tela napáda a ničí kĺbovú výstelku, čo spôsobuje bolesť, opuchy, poškodenie kĺbu a stratu pohyblivosti. Treťou najbežnejšou formou artrózy je posttraumatická artróza, vzniká v dôsledku poškodenia kĺbu po predchádzajúcom zranení. Kĺb je poškodený, bolí a zle sa pohybuje.
Riešením artrózy býva najčastejšie operatívna výmena kĺbu za endoprotézu. Práve na tento typ operácií sa v ostatných nemocniciach čaká priemerne aj skoro celý rok. V novootvorenom Ortopedickom centre v Nemocnici Malacky si pacienti po konzultácii s ortopédom môžu nechať poškodené kolenné alebo bedrové kĺby vymeniť v nadštandardných podmienkach a bez čakania.
Nefunkčný kĺb sa odstráni a nahradí umelým implantátom. MUDr. Lisý spresňuje, kedy je operácia naozaj potrebná: „Najčastejšie býva operácia indikovaná vtedy, keď má pacient trvalé bolesti nezvládnuteľné medikamentózne, pri významnom obmedzení funkcie kĺbu a strate kvality života.“
Pri endoprotetických výkonoch sú používané najmodernejšie cementované aj necementované endoprotézy. Pri cementovaných sa vytvorí dutina o niečo väčšia, ako je implantát, do ktorej sa dá mäkký tmel. Do 15 minút sa premení na pevnú hmotu, čím utesní implantát v kosti. MUDr. Lisý vysvetľuje, ktoré protézy sú vhodné pre jednotlivé skupiny pacientov: „U pacientov s menej kvalitnými kosťami je výhodnejšie používať cementované techniky, kde dosiahneme veľmi dobrú stabilitu. U mladších pacientov s „dobrými“ kosťami sa používa necementovaná protéza, keďže tam je menšie riziko zlyhania.“
Pacienti po operácií v Nemocnici Malacky majú zabezpečenú aj komplexnú rehabilitáciu v rámci pooperačnej starostlivosti. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na stránke www.casnazdravie.sk, kde si môžu zarezervovať aj konzultácie v Ortopedickom centre.
Autor: pr článok