SKALICA. Pri príležitosti 95. výročia príchodu a pobytu dočasnej vlády pre Slovensko sa dnes v Skalici koná konferencia venovaná jej členovi, skalickému rodákovi Pavlovi Blahovi. Referáty, ktoré na nej odznejú, sú výberom z príspevkov konferencie Dr. Pavol Blaho a formovanie slovenskej politiky, ktorá sa uskutočnila v rámci Dní Milana Hodžu 2013 v Martine.
Do programu sú zaradené vystúpenia rozoberajúce jednotlivé životné etapy tohto významného slovenského lekára, politika, publicistu a národného buditeľa. Okrem iných sú na tému Dr. Pavol Blaho a nové cesty pre slovenskú politiku, Skalica ako centrum kultúry a politického života na Záhorí pod taktovkou Dr. P. Blahu a Postoje Pavla Blahu k národnostnej problematike.
Súčasťou dnešnej spomienky v Skalici je aj slávnostný koncert, mimoriadny snem Združenia miest a obcí záhorskej oblasti, uvedenie knihy rozprávok zo Záhoria O dvanástich trpaslíkoch Štefana Nižňanského a položenie kvetov k pamätnej doske na skalickej radnici pripomínajúcej príchod dočasnej vlády 6. novembra 1918.
Vládu, ktorej členmi boli Vavro Šrobár, Ivan Dérer, Anton Štefánek, Kornel Stodola i Blaho, priviezol do Skalice špeciálny vlak z Prahy. Jej úlohou bolo zabrániť chaosu a anarchii na území Slovenska po vzniku Československa, členovia boli sčasti ubytovaní v dome Pavla Blahu na skalickom hlavnom námestí, ktorého autorom je renomovaný architekt Dušan Jurkovič.
Pamätnú tabuľu odhalili na budove radnice pri príležitosti 10. výročia týchto udalostí. Vládu vítali v Skalici tisíce obyvateľov mesta i širokého okolia, na verejnom zhromaždení proklamoval Šrobár vytvorenie Československej republiky a prevzatie správy vecí verejných do rúk dočasnej vlády.
Ďalšie ľudové zhromaždenie sa uskutočnilo na druhý deň v Malackách a neskôr v Trnave. Činnosť dočasnej vlády ukončila jej demisia 15. novembra, pretože 14. novembra sa zišlo v Prahe Národné zhromaždenie a ustanovilo prvú československú vládu.
Organizátorom konferencie je Trnavský samosprávny kraj, Záhorské múzeum v Skalici, mesto Skalica, Ústav politických vied a Historický ústav SAV a Ústav Dr. Pavla Blahu Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Skalici.