RYBKY. Vedeli ste, že Rybčanom sa hovorilo pripinkári? „Názov pramenil z toho, že keď po odbočke zo starej českej cesty bolo treba do kopca k Oreskému vyviesť ťažký náklad s konským povozom, pomáhalo sa mu pripínaním ďalších koní rybeckých gazdov do záprahu,“ priblížil nám Michal Kalamenovič, referent obce Rybky. Podotkol, že samospráva sa dlhodobo snaží o zlepšovanie vybavenosti v obci a skvalitňovanie života občanov. Ale poďme poporiadku.
V roku 1994 si Rybky pripomenuli 600. výročie prvej písomnej zmienky. Obec sa spomína ako Rypka v darovacej listine zo 16. júla 1394, ktorou kráľ Žigmund daroval hrad Branč aj s okolitým panstvom Stiborovi zo Stiboríc za verné služby a podporu.
V roku 1530 sa stáva hrad Branč a jeho okolie majetkom Františka Nyáriho. Z roku 1616 pochádza pečatidlo obce. Nachádza sa na písomnosti z roku 1677. Je to lemeš medzi dvoma ľaliami.
Významným objektom Rybiek je kostol Panny Márie, ktorý postavili v roku 1989 na mieste Kaplnky Panny Márie z roku 1832, a Jubilejný kríž nad obcou z roku 2000, kde sa každoročne, týždeň po Veľkej noci - na Božie milosrdenstvo, koná slávnostná Svätá omša.
V minulosti v obci bývali rybníky. Veľká škoda, že nebola aspoň časť z nich obnovená. Takisto skončil aj vodný mlyn.
Kostol Panny Márie
Jubilejný kríž nad obcou Rybky
Moderná európska obec
Rybky majú 451 obyvateľov. Od roku 2011 je starostom obce Henrich Ravas, ktorý svoj mandát vykonáva bezplatne. Ako sme už uviedli, samospráve záleží na kvalitnom živote obyvateľov, čomu podriaďuje svoje aktivity.
V predchádzajúcich obdobiach v obci postavili dom smútku, vybudovali multifunkčné ihrisko, zrekonštruovali verejné osvetlenie a rozhlas, chodník či postavili autobusovú zastávku pri Jednote. Do vynovenej budovy bývalej základnej školy presťahovali z kultúrneho domu obecný úrad.
„Práve kompletná rekonštrukcia kultúrneho domu v rokoch 2010-2011 patrí medzi významné investičné aktivity v rámci čerpania fondov z únie. Okrem iného zahŕňala novú strechu, výmenu okien a zateplenie, čo prinieslo výraznú úsporu energií. Samozrejmosťou je bezbariérový prístup a novo zariadená kuchyňa, aby sa mohli v objekte konať aj väčšie spoločenské akcie. Pre maximálnu vyťaženosť môžu domáci i cezpoľní využívať priestory kultúrneho domu aj na športové aktivity ako badminton, stolný tenis čí zumbu,“ informoval Michal Kalamenovič s tým, že pre skvalitnenie služieb sú v kultúrnom dome voľne prístupné počítače s pripojením na internet.
Mozaika prospešných činností
V roku 2012 v Rybkách skolaudovali nájomný bytový dom, v ktorom našlo nový domov šesť rodín. Jeho výstavba sa uskutočnila s podporou ŠFRB. „V minulom roku sme vďaka podpore úradu vlády postavili tri nové autobusové prístrešky a parkovaciu plochu pred kultúrnym domom,“ spomenie ďalšie úspešné aktivity obecný referent.
Pre budúci rozvoj je dôležitý aj novo vypracovaný Územný plán obce Rybky, ktorý ráta s výstavbou rodinných domov, protipovodňovou ochranou, priemyselnou zónou a prvkami ekologickej stability. „Podarilo sa nám naň získať dotáciu z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja,“ doloží Michal Kalamenovič.
Údržba zábradlia mostného objektu a oplotenia kríža v obci, oprava pováľaného plotu na cintoríne aj výtlkov na miestnych komunikáciách, rekonštrukcia autobusovej zastávky pri Jednote a dlažby v dažďových priekopách; nová zeleň pri obecnom úrade a kultúrnom dome, obecná knižnica s počítačom a wi-fi pripojením, evidencia hrobových miest s cieľom jej sprístupnenia na internete pre genealogický výskum - toto všetko dotvára mozaiku činností samosprávy , cieľom ktorých je spríjemniť život všetkým Rybčanom, pričom rozvoj obce je limitovaný finančnými možnosťami.
S podporou úradu práce obec zamestnáva dvoch technických pracovníkov, pričom mzdové náklady sú z väčšej časti hradené z prostriedkov ESF a ŠR.
Niektorí zveľaďujú, iní ničia
Obecné zastupiteľstvo v tomto roku schválilo príspevok Farskému úradu v Rohove na opravu havarijného stavu zvonov v kostole Panny Márie v Rybkách, na opravu ktorých prispeli z väčšej časti občania.
V nasledujúcich rokoch obec plánuje výsadbu zelene, vybudovanie zberného dvora, obnovu chodníkov a rekonštrukciu Domu smútku. Bude nutné sa zamyslieť nad spôsobom záchrany bútľavých vŕb pozdĺž potôčika prameniacom vo Vírovskej.
Veľkým problémom je chýbajúca kanalizácia a vodovod. „ Je rozpracovaný projekt, ale zatiaľ nemáme na túto investíciu dostatok financií. Čakáme taktiež na pozemkové úpravy, ktoré by uľahčili ďalší rozvoj obce. Niektorí občania poškodzujú životné prostredie a ohrozujú zdravie ostatných spoluobčanov spaľovaním odpadov, vypúšťaním fekálií do dažďovej kanalizácie a následne do Paseckého potoka, vytváraním čiernych skládok - nielen domáci, nelegálnym výrubom drevín, nevhodným používaním pesticídov na ochranu rastlín. Týmto by som ich chcel v mene obecného úradu požiadať, aby tak nekonali, lebo ohrozujú nielen svoje zdravie. Obec sa taktiež nevyhla vandalizmu, pri ktorom bol poškodený pamätník padlých v 1. svetovej vojne, pováľaný plot na miestnom cintoríne a poškodená zeleň,“ poukáže aj na nepriaznivé momenty života obce Michal Kalamenovič.
Kultúrno-spoločenský a športový život
Potešiteľným faktom je, že opätovne začal fungovať Dobrovoľný hasičský zbor v Rybkách. Nadviazal na svoju dlhoročnú činnosť a venuje sa najmä práci s mládežou.
„Hasiči si aj s podporou obce a príspevku starostu Henricha Ravasa zrekonštruovali budovu v ktorej sídla, opravili GAZ 69 a striekačky a získali od Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru dve AVIE, z ktorých jedna je určená na náhradné diely. Hasičov podporila vďaka ich aktivite Nadácia SPP, ktorá zafinancovala výmenu strechy Hasičskej zbrojnice. Súčasný počet členov DHZ je33,“ informoval referent obce. V tomto roku oslávil DHZ 90. výročie svojho vzniku.
V obci sa vďaka aktivite členov DHZ, občanov, Spolku zadaných mužov a žien, poslancov obecného zastupiteľstva a starostu obce konajú spoločenské akcie, napríklad obecná zabíjačka, fašiang, stavanie mája, Hurá prázdniny, ukončenie prázdnin, Mikuláš, posedenie s dôchodcami.
„Obec Rybky výrazne podporuje futbal. Z rozpočtu kompletne financuje celoročné kosenie ihriska, hospodára a dotáciu klub využíva na pokrývanie časti ostatných režijných nákladov. FC Družstevník Rybky tvoria mužstvá žiakov, dorastu, dospelých a starých pánov. Radosť nám v minulom roku spravili žiaci, ktorí zvíťazili v Majstrovstvách oblasti Senica,“ priblížil náš sprievodca úspešnou záhorskou obcou.
„K ochrane prírody v chotári obce prispeli v tomto roku mladí Rybčania, ktorí svoj voľný čas venovali odstráneniu čiernych skládok vo Vírovskej, kde vyzbierali viac ako štyri tony odpadu. Vďaka dobrovoľníckej činnosti a podpore zo strany Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko je realizovaná ochrana voľne žijúcich vtákov,“ konkretizoval Michal Kalamenovič. Svoje rozprávanie o obci Rybky uzavrel spontánnymi slovami: „V mene obce ďakujem všetkým ľuďom dobrej vôle za jej ochranu, pomoc a zachovávanie tradícií.“
Ručné stavanie mája
Dobrovoľníci, ktorí nezištne vyčistili lokalitu Vírovská od čiernych skládok, za čo im patrí veľká vďaka. Túto aktivitu podporilo aj PD Senica, s ktorým má obec veľmi dobrú spoluprácu.
FOTO: MICHAL KALAMENOVIČ