PRIETRŽ. Prietrž je malebná podhorská dedinka. Väčšina obyvateľov žije v jej centre, približne dvesto ich býva v osadách. Prítulnú obec s dvanástimi kopanicami si obľúbili chalupári, ktorých sem chodí asi stosedemdesiat. Niet sa čo čudovať, naskytajú sa im tu krásne prírodné scenérie a možnosť oddychu.
Ako vznikli kopanice
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1262 pod názvom Petrus. Prietrž patrila do Holíčskeho panstva, neskôr hradu Branč. Susedstvo s Moravou a Čechmi sa premieta do rannej histórie obce. Po roku 1415 sa územie okolo Senice kontaktuje s husitským hnutím a jeho myšlienkami. Husitské vojská niekoľkokrát prechádzali cez Senicu a Skalicu z Čiech na Slovensko a späť.
Víťazstvo cisára nad českými stavmi na Bielej Hore v roku 1621 znamenalo začiatok krutého prenasledovania protestantov na Morave a v Čechách a tak zahnalo mnohých do ťažko prístupných jarkov a výmoľov chotára obce. To prinieslo so sebou upevnenie protestantizmu a rozvoj remesiel.
Neľútostný vpád Turkov v roku 1663 najviac spustošil tunajší kraj, o čom koluje veľa povestí. Pred krutosťami a vpádom Turkov sa obyvatelia chceli skryť v lesoch, ktoré postupne klčovali a tak vznikli spomínané kopanice. V súčasnosti nesú názvy Podhorie, Horné Paseky, Dolné Paseky, Horný Derebník, Dolný Derebník, Rehuši, U Slaných, Zuzčíci, Buláni, Ploštin, Varáková a Macalka.
Hurbanove útočisko
V roku 1591 v obci postavili prvý kostolík z tvrdého materiálu, no cirkev zakázali a chrám zobrali. Pri ďalšom stupňovaní útlaku evanjelikov bol starý prietržský kostol 31.januára 1733 zobratý navždy, do užívania ho dali rímsko-katolíckej cirkvi. Spolu s kostolom zatvorili i cirkevnú školu. V tomto kostole, už ako rímsko-katolíckom, pôsobil v rokoch 1805-1815 Jozef Ignác Bajza, spisovateľ – autor prvého románu napísaného v slovenskom jazyku.
V roku 1733 v Prietrži postavili artikulárny chrám zásluhou zemianskeho rodu Jesenákovcov. Stretali sa tu na bohoslužbách ľudia zo širokého okolia. V revolučných rokoch 1848 v ňom pôsobil farár Viliam Paulíny, ktorý úzko spolupracoval s Jozefom Miloslavom Hurbanom. Ten v Prietrži neraz hľadal úkryt, keď ho prenasledovali maďarskí žandári.
V obci sa narodil Pavol Čendekovič, osobný priateľ Ľudovíta Štúra. 2.júla 1820 sa v Prietrži narodil Jozef Kvetoslav Holub /Prietržský/, jeden z prvých profesorov evanjelického gymnázia v Revúcej. Súčasný kostol bol daný do užívania 8.septembra 1907. Je postavený v novorománskom slohu podľa staviteľa Milana Michala Harminca. Chrám má vynikajúcu akustiku a zvýrazňuje umelecký prednes slova.
Chodník k husitským hradbám
Druhá svetová vojna a SNP neobišlo ani Prietrž, najviac kopanice Horné Paseky a Rehuši, kde sa počas povstania skrývali americkí letci. Obec bola oslobodená 8.apríla 1945 Sovietskou armádou.
Prietrž je moderná obec, má kanalizáciu, je splynofikovaná, pevná telefónna linka je zavedená do deviatich kopaníc. V obci funguje káblová televízia a bezdrôtový internet.
„Aj v roku 2013 sme napriek pretrvávajúcej kríze dokázali opäť niečo v obci urobiť. Vďaka nášmu členstvu v Miestnej akčnej skupine (MAS) Podhoran stojí od mája na našom území v osade U Rehúšov, na kopci Lipovec, nová rozhľadňa,“ informovala starostka obce Dana Blažková. Už v predchádzajúcich dvoch rokoch prostredníctvom MAS Podhoran získali financie z únie na rekonštrukciu miestnej komunikácie v osade Horné Paseky a na rekonštrukciu budovy obecného úradu.
Ako ďalej starostka uviedla, v lete opravili časť cesty do osady U Slaných. Vymenili rovnú strechu na dome smútku za strechu s krovom a prispôsobili ju vzhľadovo k prostrediu, na budove vymenili okná a vymaľovali interiér. S fasádou a úpravou podhľadov na dome smútku budú pokračovať v roku 2014. Rovnako tak využili letné prázdniny k tomu, aby vymenili vstupné dvere do budovy MŠ a ZŠ, kde zároveň pribudli nové žalúzie na oknách tried.
„Tento rok sme podali žiadosť o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie chodníka k takzvaným „husitským hradbám“ v časti obce na Vŕšku,“ dodala starostka.
Rekonštrukcia múzea u Rehúšov
70. výročie SNP, ktoré si pripomenieme na budúci rok, sa v Prietrži už v súčasnosti nesie v znamení podania projektu na rekonštrukciu budovy múzea „Izby revolučných tradícií“ v osade U Rehúšov. „Tento rok sme vďaka štedrému sponzorovi mohli opraviť aj poškodený pamätník v osade,“ podotkne Dana Blažková.
Kultúrno-spoločenský život Prietrže ide podľa kalendára podujatí. Ten si tu vždy spoločne na konci roka vytvoria, aby sa jednotlivé podujatia neprekrývali. Väčšina z nich sa už uskutočnila podľa plánu, ba dokonca pribudli aj ďalšie, ktoré neboli plánované, ale obohatili život občanov v obci.
„18. októbra sme mali posedenie s dôchodcami, ktorých pozdravili deti MŠ a ZŠ Prietrž a tiež Heligónkari zo Senice pod vedením Pavla Grimma. 1. novembra si spoločne s Evanjelickou cirkvou spomenieme na našich zosnulých na cintoríne. 15. decembra nás čaká už tradičný vianočný koncert, na ktorom okrem domácich účinkujúcich vystúpia aj hostia z našej partnerskej obce Vlkoš z Moravy. Pri tejto príležitosti sa tiež uskutoční vernisáž výstavy členiek klubu „SENART-u“, Anny Dobiašovej a Vierky Melichárkovej,“ uzavrela pestrou ponukou nastávajúcich podujatí starostka Prietrže Dana Blažková.