ZÁHORIE. Zmenou legislatívy je od 1. septembra tohto roku možné prideliť zvláštne evidenčné číslo vozidlám, ktoré nie sú schválené na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách, ale ľudia ich používajú na poľnohospodárske alebo lesné práce.
Patria medzi ne najmä podomácky vyrobené traktory a ich prívesy, ale aj včelárske vozy. Požiadať o zaevidovanie môže ich vlastník. Na Záhorí túto možnosť privítali viac ako priaznivo a využili ju už stovky ľudí.
Bez pomocníkov by ťažkú prácu nezvládli
Vinohrady, polia, lúky, to je rozsiahla Záhorská nížina. Ľudia si tu len sotva vedia predstaviť prácu na nekonečných lánoch bez štvorkolesových pomocníkov. Nie každý si mohol dovoliť investovať do strojárensky vyrobeného stroja. V nejednom prípade si svoj traktorček vyskladal z toho, čo bolo po ruke.
Prevádzkovateľ doposiaľ nesmel v premávke na pozemných komunikáciách s takýmto vozidlom jazdiť. Nemalo osvedčenie o evidencii , ani technické osvedčenie. Ministerstvo vnútra preto intenzívne participovalo na tom, aby bolo možné v maximálnej miere vyjsť v ústrety prevádzkovateľom aj takýchto strojov za podmienok dodržania dopravno-bezpečnostných požiadaviek.
Na problém poukazovali roky
Na danú skutočnosť dlhodobo upozorňovali aj mnohí obyvatelia regiónu. A nebolo by to Záhorie, keby si k tomu niečo neprispôsobili. Takto sa v Uníne v okrese Skalica zrodila súťaž medzi majiteľmi podomácky vyrobených traktorov, ktoré tu príznačne nazývajú samohyby. Uplynulé leto sa v obci konal už jedenásty ročník Unínskych samohybov.
Súťaž chlapov, ktorí sa roky snažili poukázať na to, že ich vlastné stroje si zaslúžia pozornosť a prácu bez nich si nevedia predstaviť, už dávno presiahla hranice regiónu. V obci zároveň pracuje „Domáci traktor klub Unín“, ktorý združuje majiteľov či fanúšikov takýchto vozidiel. Okrem iného minulý rok zorganizoval prednášku pre miestnych vodičov amatérov o zmenách v pravidlách cestnej premávky spolu s pracovníkmi polície.
Mladý traktorista na Unínskych samohyboch 2013. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ
Zrazu to ide vybaviť
„Dočkali sme sa toho, na čo sme roky čakali,“ konštatuje dnes predseda klubu Jozef Pecha, „sám už evidenčné číslo vlastním. Vlastne dve, na traktorček aj na vlečku. Rovnako tak ho majú aj mnohí kamaráti.“ Dodá, že okrem povinných 33 eur je treba investovať aj do poistenia.
„Zrazu to ide vybaviť. Ale skôr si myslím, že štát zháňa každú korunu. Lebo teraz len jednoducho prídete na políciu so žiadosťou, pridáte fotografiu vozidla spredu, zozadu a zboku, podpíšete čo treba a dajú vám značku s písmenom C,“ vysvetlí nadšenec pre domáce traktorčeky. Svoju domnienku odôvodní aj tým, že nikto nepotrebuje vozidlo ani vidieť, skontrolovať.
„Nie že by som chcel svoj traktor dotiahnuť na políciu, to nie, ale policajti by sa mali prísť pozrieť do dediny. Vlastníci by svoje podomácky vyrobené stroje sústredili na jednom mieste a polícia by skontrolovala aspoň ich základné funkcie – brzdy, svetlá a podobne,“ podotkne s tým, že nejakú technickú disciplínu je nutné dodržiavať , lebo ľudia sú schopní jazdiť na čomkoľvek.
Celkove však možnosť evidencie štvorkolesových pomocníkov víta. „Som naozaj rád, že to povolili, veď také pekné stroje si ľudia sami zostrojili a porobia si s nimi okolo domu a záhradiek, pričom v podstate zveľaďujú aj obecné priestranstvá,“ uzavrie Jozef Pecha.
Žiadostí o evidenciu pribúda
Podľa doterajších zistení je o evidenciu podomácky vyrobených traktorov a iných vozidiel, ktoré pomáhajú ľudom pri práci v poľnohospodárstve alebo v lesníctve, veľký záujem. „Na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Senici evidujeme 186 žiadostí o pridelenie zvláštneho evidenčného čísla, v Skalici 35 žiadostí. Za oba okresy sme dostali na políciu štyri žiadosti o udelenie výnimky,“ informovala Martina Kredatusová, tlačová hovorkyňa krajskej polície v Trnave.
Výnimka sa týka občanov, ktorí potrebujú svoje vozidlo používať aj na iných komunikáciách, než len na cestách III. triedy či miestnych a účelových vozovkách za nezníženej viditeľnosti. Povolenie výnimky je bezplatné.
AKO ZAEVIDOVAŤ DOMÁCE VOZIDLO
Od 1. septembra je možné požiadať dopravný inšpektorát o zaevidovanie takéhoto vozidla. K tomu je však potrebné priložiť žiadosť s týmito údajmi:
a/ meno a priezvisko vlastníka, dátum a miesto jeho narodenia a adresu pobytu, ak ide o fyzickú osobu,
b/ názov, adresu sídla a identifikačné číslo vlastníka vozidla, ak ide o právnickú osobu, ako aj osobné údaje podľa písmena a/ o osobe, ktorá koná v mene tejto právnickej osoby,
c/ základné technické údaje vozidla, a to:
1. značku, obchodný názov, typ, druh, kategóriu, identifikačné číslo vozidla a obchodné meno výrobcu vozila, ak tieto údaje možno zistiť
2. dĺžku, šírku a výšku vozidla
d/ fotografie vozidla spredu, zboku a zozadu,
e/ odôvodnenie žiadosti vrátane predpokladanej trasy a času používania tohto vozidla v cestnej premávke
f/ dátum a podpis žiadateľa
Dopravný inšpektorát následne vozidlo zaeviduje a pridelí mu zvláštne evidenčné číslo, ktoré môže byť pridelené najviac na tri kalendárne roky vydá mu osvedčenie.
Žiadosť podlieha správnemu poplatku za jeden kus tabuľky s evidenčný číslom vo výške 33 eur.
Takéto vozidlo bude možné používať na cestách III. triedy, miestnych komunikáciách a účelových komunikáciách za nezníženej viditeľnosti. Ak by občan potreboval vozidlo používať aj na iných cestách, musí požiadať dopravný inšpektorát o povolenie výnimky, ktorej vydanie je už bezplatné.
(KR PZ)