SKALICA. Stavebné práce na Zariadení pre seniorov Pod Hájkom v Skalici už skončili. Rekonštrukcia a nadstavba pôvodného objektu bola hotová už v marci. Výstavbu nového pavilónu C dokončili v štvormesačnom predstihu. Budovu skolaudovali v auguste, zatiaľ je však prázdna.
Dodať ich majú v novembri
Ako povedala riaditeľka zariadenia Jolana Straková, pavilón C zatiaľ nie je plne vybavený. „Nemáme to najdôležitejšie, a to postele.“ S prevádzkou zariadenia začnú podľa jej slov od začiatku januára budúceho roka.
Jej slová potvrdil vedúci oddelenia výstavby Mestského úradu v Skalici Jozef Hlavatý. „Ide o posledné zariadenie, ktoré chýba. Budú dodané v priebehu novembra.“
Ako dodal, všetko je stále v rámci platnej zmluvy s dodávateľom interiéru, kde je konečný termín stanovený až na rok 2014.
Nová budova bude slúžiť ťažko chodiacim a ležiacim klientom a tiež klientom s diagnózou Alzheimerova choroba.
„O takúto formu umiestnenia nám prichádza najviac žiadostí. Naša pôvodná budova na to nie je prispôsobená. Niekoľko takýchto klientov máme umiestnených na prízemí,“ povedala v minulosti pre MY Týždenník pre Záhorie riaditeľka.
Starších ľudí, ktorí sa o seba dokážu ešte ako-tak postarať, si nechávajú ich príbuzní v domácom prostredí. O umiestnenie žiadajú zvyčajne až vtedy, keď si starší človek vyžaduje celodennú starostlivosť.
Do nového pavilónu presunú časť klientov z pôvodnej budovy, ďalších budú prijímať podľa poradovníka.
Prevádzkovateľom pavilónu C je nová mestská rozpočtová organizácia Jesénia Skalica. Zrekonštruované pavilóny A a B prevádzkuje aj naďalej Zariadenie pre seniorov.
Liečiť ich bude aj soľná jaskyňa
Nový pavilón C tvorí samostatnú časť a s pôvodnou budovou je spojený chodbou. Má tri poschodia a jeho kapacita je podľa hovorkyne mesta Skalica Terézie Kubovej 76 lôžok. „Nachádza sa tu 38 izieb po dvoch lôžkach v každej izbe. Na každom poschodí je výdajňa stravy a jedáleň.“
Projekt počítal aj so zariadením a zdravotnou technikou. „Súčasťou novovybudovaného pavilónu sú napríklad rehabilitačné miestnosti, telocvičňa, ambulancia, ultrazvuk, magnetoterapia a haloterapia,“ vymenovala hovorkyňa.
Ako vysvetlila, haloterapia patrí do kategórie fyzických terapií, bezliekových liečebných metód. Je to proces, pri ktorom dochádza k vdychovaniu mikročastíc soli a jej prenikaniu do rôznych častí dýchacieho traktu.
„Sú tu preto vytvorené aj špecializované priestory, soľná jaskyňa aj so zázemím, kde bude tento liečebný proces prebiehať.“ V novom pavilóne nájde zamestnanie 21 ľudí.