SKALICA. Ako sa volala prababka a na čo zomrela, koľko súrodencov mal dedko a kam sa podeli – aj s takýmito otázkami sa na pracovníčky skalickej pobočky Štátneho archívu v Bratislave obracali návštevníci Dňa otvorených dverí, ktorý sa tu uskutočnil 10. septembra.
Tohtoročné podujatie bolo tematicky zamerané na genealógiu a širokej verejnosti umožnilo bezplatne nazrieť a zaznamenať si údaje zo starých matrík.
Archív sídli v priestoroch bývalého františkánskeho kláštora.
Návštevnosť predčila očakávania
V prekrásnych priestoroch bývalého františkánskeho kláštora, kde archív v Skalici sídli, sa dvere od začiatku podujatia skutočne nezatvorili. „Deň otvorených dverí predčil naše očakávania. Podľa prezenčnej listiny sa zapísalo 67 návštevníkov a 29 žiakov - jedna trieda zo strednej školy,“ informovala riaditeľka skalickej pobočky Helena Polakovičová.
Tajomné chodby strážia františkánski mnísi.
Pátranie po predkoch
Keďže sa z roka na rok zvyšuje počet domácich aj zahraničných genealogických žiadostí, archív ako tému podujatia zvolil genealógiu.
„Návštevníci sa veľmi zaujímali o možnosti vytvárania rodokmeňu, ako sa dopátrať k rôznym údajom o predkoch, k dátumom rozličných matričných udalostí, akými sú narodenie, sobáš či úmrtie. Niektorí si našli potrebné údaje v matrikách uložených v našom archíve, alebo v cirkevných matrikách zverejnených na internete, kde sme poradili ako pracovať s danou stránkou www.familysearch.org keďže je v angličtine,“ priblížila riaditeľka.
Rodinní predkovia zaujímali ľudí oddávna.
Matriky preložené z maďarčiny
Viacerí návštevníci sa zaujímali, či je možné v starších matrikách zistiť okrem miesta bydliska aj zamestnanie svojich predkov.
„Keďže štátne matriky z daného obdobia boli vedené maďarsky, poskytli sme záujemcom prehľadné preklady údajov z tlačív matričných zápisov, aby tí, ktorí nevedia po maďarsky a s prácou na rodokmeni ešte len začínajú, nemuseli prácne prekladať všetko so slovníkom. Záujemcovia si mohli bezplatne urobiť výpisky zo všetkých predložených dokumentov,“ informovala ďalej Helena Polakovičová.
Zistiť fakty o svojich predkoch prišli celé rodiny.
Ochotne im poradili pracovníčky archívu.
Dojemné čítanie v pamätných knihách
Zamestnancov archívu potešilo, že ľudia sa tiež chceli dozvedieť aj niečo o práci archivárov a poslaní archívu. Takisto si mohli prezrieť aj priestory kláštora.
Okrem matrík mali návštevníci k dispozícii Pamätné knihy mesta Skalica z rokov 1959 -1999, kde si mnohí mohli pripomenúť dôležité udalosti zo svojho života ako je sobáš alebo uvítanie do života pri narodení dieťaťa.
„Bolo milé a dojemné pozorovať viacerých, dnes už dospelých ľudí, ako boli nadšení, keď si našli pekne ilustrovaný zápis z uvítania do života, ktorý samozrejme ako malé deti nemohli vnímať a teraz mali možnosť urobiť si z neho fotografiu,“ s milým konštatovaním uzavrela riaditeľka archívu v Skalici Helena Polakovičová. Podotkla, že ľuďom sú k dispozícii kedykoľvek.
Františkánsky kostol v Skalici. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ