VYSOKÁ PRI MORAVE. Veselí, kreatívni a súdržní, pracovití, pokorní a zároveň hrdí, takí sú obyvatelia tejto obce. Vypovedá o tom každá časť histórie či súčasnosti ich života, ako aj tradície, ktoré s úctou udržiavajú.
Spoločensko-kultúrnych podujatí, ktorými si ich neprestajne pripomínajú, majú počas roka toľko, že Vysokej pri Morave môže závidieť hociktoré mesto.
Moderná obec
Vysoká pri Morave je moderná, rozrastajúca sa obec. Má 2153 obyvateľov. V ostatnom období pribudli nové domy a byty. Vznikla nová ulica s názvom Slnečná, samospráva revitalizovala Hlavnú ulicu a Námestie oslobodenia.
V rámci „Druhej etapy revitalizácie centra obce Vysoká pri Morave“ v areáli Základnej školy pribudla nová posilňovňa a ukončilo sa jej oplotenie, vymenili sa okná a sprchy na miestnom štadióne, urobili sa odvodňovacie úpravy na ulici Družstevná a Robotnícka, čiastočne sa zrekonštruoval Obecný úrad aj Kultúrny dom. V obci udržiavajú poriadok a zeleň, ako aj obecný majetok.
Na Nový rok svorne, na fašiangy veselo
Vysoká pri Morave žije bohatým, kultúrnym, spoločenským a športovým životom počas celého roka. Na prelome rokov vždy Vysočania vítajú Nový rok. Zároveň si pripomínajú vznik samostatnej Slovenskej republiky. Svorne si pripijú vareným vínkom či novoročným punčom, zablahoželajú si všetko dobré. Oslava nového roku vrcholí krásnym novoročným ohňostrojom.
Reprezentačný ples obce otvára bohatú fašiangovú sezónu, počas ktorej nechýba obecná zabíjačka. Poslednú fašiangovú sobotu sa obcou vyberie tradičný sprievod masiek, ktorý zavŕši celé veselie na záverečnej zábave polnočným pochovaním basy.
Fašiangový sprievod.
Ženský chmat nemajú nikde inde
Viete čo je Ženský chmat? Táto zábava sa koná vždy deň pred popolcovou stredou. Ženský chmat je obdoba dámskej volenky. Okrem miestnych občanov sa na nej zúčastňujú aj dôchodcovia z obcí a miest okresu Malacky aj so svojimi primátormi, starostami a starostkami.
Na ostatnom Ženskom chmate bolo takmer tristo hostí! Počas fašiangov sa myslí aj na deti, ktoré sa môžu vyšantiť a predviesť svoje masky na detskom karnevale. Vo februári sa konal už piaty Večer spoločenského tanca skupiny Stardance, ktorá je dôležitou súčasťou kultúrneho života obce a dôstojne ju reprezentuje i za jej hranicami.
Starosta obce Dušan Dvoran vo sviatok MDŽ pozýva ženy, ktoré v obci aktívne pracujú, na malú slávnosť. Nasleduje Vítanie jari – topenie Moreny, ktoré sa koná v „réžii škôlkarov“ na brehu Moravy. V Deň učiteľov prijme starosta obce všetkých pedagogických pracovníkov zo Základnej a Materskej školy a učiteľov na dôchodku, aby sa im poďakoval za ich obetavú prácu.
Od mája po septembrové hodovanie
Nechýba Stavanie MÁJA ani prvomájové oslavy Sviatku práce, ktoré sa nesú v duchu tradičného medziuličného futbalového turnaja. Športuje sa aj na Medzinárodný deň detí. Vo Vysokej pri Morave oslavujú aj Letný slnovrat, ako inak než spevom a tancom.
Každoročne sú na týchto oslavách ocenení občania obce, ktorí dlhodobo pracujú v rôznych spoločenských a záujmových organizáciách alebo ju reprezentujú za hranicami. Na slnovrate nechýbajú maskoti Slniečko a Vodník, stánky s dobrým občerstvením, ale najmä svetelné atrakcie, svietiaca Morava, Jánska vatra a ohňostroj.
Začiatkom septembra žije obec Hodmi, krátko na to prichádza Vítanie jesene. Bosorácky zlet a výstava tekvicových strašiakov, ktoré tu nazývajú „buče“, sa stali už neodmysliteľnou tradíciou. V októbri nechýba tradičné posedenie pre dôchodcov pri príležitosti Mesiaca úcty k starším. Na Pamiatku zosnulých 1.novembra sa v dome smútku koná krátka pobožnosť.
Stavanie mája.
Letný slnovrat. FOTO: ARCHÍV OBCE
Hoštecký čvirik a voňavé Vianoce
Vysokej pri Morave dodnes mnohí hovoria Hochštetno. Odtiaľ pochádza aj názov ďalšieho jesenného podujatia Hochštetský čvirik - amatérskej speváckej súťaže občanov, ktorá má dokonca svoju vlastnú hymnu. Začiatkom decembra prichádza do obce Mikuláš s anjelom a čertom, aby rozdal deťom balíčky plné sladkostí.
Súčasťou mikulášskeho odpoludnia býva jarmok, kde občania predávajú vianočné pečivo, zákusky, torty, vianočné ozdoby, med, medovinu, medovníky, ale aj zabíjačkové dobroty, cigánske pečienky, zemiakové placky, varené víno, vianočný punč a iné. Mikuláš rozsvieti vianočný strom. Decembrová Vianočná akadémia detí základnej školy už býva predzvesťou najkrajších sviatkov roka - Vianoc.
Šport, ostatné Vysoké aj majster sveta
Bohatý je aj športový život obce. Jeho súčasťou je Memoriál Karola Prokeša staršieho, bývalého učiteľa a dlhoročného trénera mládeže. Futbalový klub oslávil už svoje 90. výročie vzniku. Obec sa pripojila k projektu partnerských obcí s názvom VYSOKÁ, na základe čoho sa mužstvo starých pánov zúčastnilo 4. ročníka futbalového turnaja, ktorý usporiadala v roku 2012 Vysoká v časti Pitárne. Tradičnými účastníkmi týchto stretnutí sú Vysoká nad Uhom, Vysoká nad Kysucou, dve Vysoké z Moravy a Wysoká z Poľska.
V tomto roku sa futbalový turnaj konal vo Vysokej nad Uhom a v roku 2014 bude práve vo Vysokej pri Morave. Obec má aj svojho majstra sveta – Ján Šimonič, majster sveta v zápasení v ťažkej váhe z roku 1908, je pochovaný na miestnom cintoríne
Cezhraničná spolupráca prihraničnej obce
V rámci cezhraničnej spolupráce Vysoká pri Morave úspešne spolupracuje s maďarským olympijským združením Zoltána Halmaja aj s družobnou obcou Vedrovice v Českej republike. Starosta obce Dušan Dvoran sa zúčastnil na Ministerstve dopravy v Bratislave cezhraničného stretnutia s rakúskou stranou ohľadom splavovania Moravy motorovými a výletnými plavidlami. Navrhol, aby prvá etapa bola medzi Devínom a Vysokou pri Morave.
Za všetkým sú ľudia
Na bohatom kultúrno-spoločenskom živote obce sa nezištne podieľa Miestna organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska, Červeného kríža, Dobrovoľný hasičský zbor či Poľovné združenie. Aktívnou súčasťou sú aj deti z miestnej ZŠ i MŠ. V neposlednom rade za všetkým stojí ústretová obecná samospráva.
Malý Paríž – tento veľavravný prívlastok patril v minulosti práve Vysokej pri Morave. Obec oň všetkými svojimi aktivitami usiluje aj v súčasnosti. Darí sa jej to, veď „Hochštetňané sú fiškúsi“, teda múdri. Z úst starostu i jeho spolupracovníkov právom pri každej príležitosti znie súčasný slogan: Vysoká pri Morave – atraktívne miesto pre život.
V úvode sme zámerne opomenuli ešte jeden dôležitý prívlastok Vysočanov - sú ochotní. Všetky informácie nám veľmi ochotne poskytla kronikárka Vysokej pri Morave Anna Tomečková, ktorá s citeľnou láskou o rodnej obci aj rozprávala. Boli v ďaleko väčšom rozsahu, než môžeme zverejniť, čo si nesmierne vážime.