Plánovanú výstavbu bioplynovej stanice v Senici rieši ministerstvo životného prostredia. Stalo sa tak na podnet občianskeho združenia KOZEL (Klub ochrancov zelene).
SENICA. Vo veci výstavby bioplynovej stanice v širšom centre Senice stále nie je rozhodnuté. Momentálne je v štádiu odvolaní proti územnému rozhodnutiu o umiestnení stavby, kde sa okrem iných odvolalo aj občianske združenie KOZEL zo Senice.
Aktivisti kontaktovali aj ministerstvo životného prostredia, kde uplynulý štvrtok prebehlo rokovanie. Podpredsedníčke združenia Dane Ševčikovej sme preto položili niekoľko otázok:
- V súvislosti s plánovanou výstavbou bioplynovej stanice v Senici ste oslovili ministerstvo životného prostredia. S čím konkrétne ste sa obrátili na túto inštitúciu?
Obsahom nášho listu bola žiadosť o preskúmanie zaradenia navrhovanej činnosti v súlade so zákonom o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Z ústneho pojednávania, ktoré predchádzalo vydaniu územného rozhodnutia totiž vyplynulo, že činnosť bioplynovej stanice sa podľa tohto zákona neposudzovala. Z tohto dôvodu sme požiadali ministerstvo, aby v tejto veci začalo konanie.
- Minulý štvrtok ste teda spolu so zainteresovanými absolvovali stretnutie na pôde ministerstva, o čom ste hovorili a k čomu ste dospeli?
Áno, boli sme pozvaní na prerokovanie nášho podnetu spolu s ostatnými účastníkmi konania. Z pozvaných sa nezúčastnilo iba Mesto Senica a Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ostatní pozvaní - EUROAGRO SENICA, s.r.o., DIPA, s.r.o., Obvodný úrad životného prostredia v Senici i pracovníci Odboru odpadového hospodárstva z ministerstva životného prostredia sa stretnutia zúčastnili a mali možnosť obhájiť a vysvetliť svoje stanoviská.
Predmetom rokovania bolo pojednávanie o zaradení navrhovanej činnosti, ktorá pri jednotlivých BPS nemusí byť vždy jednoznačná. Legislatíva je značne komplikovaná, napr. močovina sa v niektorých prípadoch môže javiť ako surovina, v iných ako odpad. Až po ujasnení konkrétnej situácie sa odvíjajú ďalšie procesy.
Na základe stretnutia sa dospelo k zatiaľ neoficiálnemu záveru, že ministerstvo sa v súlade s platnou legislatívou našou žiadosťou bude zaoberať ako podnetom nezaradeným v prílohe č. 8 predmetného zákona (o posudzovaní vplyvov na životné prostredie) a následne rozhodne, či činnosť BPS procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie bude musieť prejsť alebo nie. Pre nás to znamená, že stále máme nádej na život v meste bez bioplynovej stanice pod oknami našich domov.
- Aké budú vaše ďalšie kroky v snahe zabrániť výstavbe bioplynovej stanice v širšom centre Senice?
Budeme podrobne sledovať celý proces a v prípade potreby sa doň budeme zapájať. Ide o záujem občanov, ktorí tu žijú. Ten by mal byť nadradený nad podnikateľskými zámermi.
K územnému rozhodnutiu bolo podaných 12 odvolaní, rozhodnutie v tejto chvíli ešte stále nie je právoplatné, prebieha odvolacie konanie. Petíciu proti výstavbe podpísalo 1300 občanov. Je nám ľúto, že úrady nevedia (?) nájsť cestu ako sa za týchto ľudí postaviť. No v tejto chvíli je dôležité, aby sa aj samotní občania zaujímali o celú situáciu. Ešte stále nie je rozhodnuté.
SENIČANIA ODMIETAJÚ BIOPLYNOVÚ STANICU V BLÍZKOSTI OBYTNEJ ZÓNY
O odvolaniach občanov a námietke Obvodného úradu životného prostredia v Senici rozhodne Obvodný úrad v Trnave.
Bioplynová stanica v Senici má stáť len niečo vyše dvesto metrov od obytných domov. Vlastníci tunajších bytov sa obávajú najmä zápachu a hluku. Situáciu celkove označili za možné znásobenie náročnosti bývania, keďže v lokalite už stojí spaľovňa drevoštiepky. V odvolaní zároveň argumentujú, že vzniknuté teplo nebude ekonomicky zhodnotené. Územné rozhodnutie považujú za tendenčné a neobjektívne s tým, že chráni záujmy len jednej strany a to navrhovateľa, a žiadajú jeho zrušenie.
Podľa Seničanov ďalej činnosť bioplynovej stanice v zastavanom území mesta a v bezprostrednom susedstve lokalít určených na bývanie a občiansku vybavenosť nepriaznivo ovplyvní životné prostredie a kvalitu života a bude porušením ústavného práva občanov, pretože podľa Článku 44, ods. 1. Ústavy Slovenskej republiky, každý má právo na priaznivé životné prostredie. Petíciu proti zariadeniu v danej lokalite podpísalo bezmála 1300 ľudí.
Bioplynová stanica má stáť 3,4 milióna eur, z toho 1,5 milióna eur môže Euroagro Senica získať ako nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Konateľ spoločnosti Ján Toman označil vplyvy zariadenia na okolie za minimálne. Bioplynová stanica by pre farmárov znamenala stabilný príjem financií počas celého roka. Na jej prevádzku je potrebných ročne 16-tisíc ton kukuričnej siláže, kukuricu by si pestovali sami na ploche 400 – 500 hektárov.
INGRID SOCHOROVÁ