BRATiSLAVA. Pamätnú tabuľu významnému básnikovi a kňazovi Gorazdovi Zvonickému odhalili včera večer v Šaštíne-Strážach. Uskutočnilo sa to v rámci prebiehajúcej celonárodnej púte k Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.
V tomto roku si pripomíname 100 rokov od narodenia významného básnika, prekladateľa, pedagóga a saleziánskeho kňaza Gorazda Zvonického. Saleziánske dielo na Slovensku sa začalo v roku 1924 práve v Šaštíne, kde bola založená prvá komunita saleziánov na Slovensku. Zvonický sem prišiel ako chlapec, aby tu začal študovať na gymnáziu a pripravovať sa na rehoľný a kňazský život, uviedol pre TASR hovorca slovenskej provincie saleziánov don Bosca Peter Novák. Slávnostné odhalenie tabule je naplánované po večernej svätej omši približne o 20.00 h, doplnil Marek Michalenko, predstaviteľ komunity saleziánov Don Bosca v Šaštíne.
Pamätná tabuľa Zvonického je umiestnená vedľa tabule saleziána - kňaza dona Titusa Zemana, ktorého pôsobenie je neodmysliteľne spájané aj s jeho činnosťou v mestskej časti Bratislava Vajnory. V roku 1950 sa Gorazd Zvonický zúčastnil druhého prechodu - úteku cez hranice do Turína. Československo-rakúsku štátnu hranicu tajne prekročili 22. októbra 1950. Tento prechod viedol salezián don Titus Zeman, ktorého diecézny proces blahorečenia bol na Slovensku ukončený v decembri 2012.
Gorazd Zvonický, vlastným menom Andrej Šándor, sa narodil 29. júna 1913 v Močaranoch, dnešnej súčasti Michaloviec. Je významnou osobnosťou slovenských dejín a katolíckej moderny. Životné dielo a tvorba Gorazda Zvonického výrazne ovplyvnili vývoj literatúry na Slovensku. Zomrel 27. júla 1995 v Ríme.