Evanjelický chrám v Senici sa stal 1. septembra 2013 divadelným javiskom.
SENICA. Aktéri zo Záhoráckeho divadla a speváckeho zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) Senica uviedli premiéru hudobno-dramatického mystéria o zajatí Štefana Pilárika (1615-1693) Turkami z roku 1663.
Sors Pilarikiana
Literárne dielo barokového spisovateľa a správcu evanjelickej cirkvi v Senici Štefana Pilárika (Sors Pilarikiana – Pilárikov osud) bolo inšpiráciou. V réžii Ondreja Odokienka (tiež autora scenára a hudby) vznikol dramatický útvar glosujúci presah Pilárikovho diela do súčasnosti.
Scénu podľa návrhu šéfa Záhoráckeho divadla Ivana Fodora vyrobil Ivan Miča, kováčsky majster a muž so skúsenosťami s historickým šermom. Kostýmy Hany Fodorovej i kvalitné výkony hercov podčiarkli príbeh z tureckého zajatia a duchovné súvislosti – rozpoloženie ľudí, ktorí sa psychicky vyrovnávajú s ťarchou putovania na galeje.
Vďačná divácka odozva
O zasadenie Pilárikovho diela do slovenských literárnych kontextov sa postaral literárny vedec, historik i bibliograf docent Miloš Kovačka z Martina. Jeho esej pod názvom „Kontext Pilárikovho diela v novej slovenskej literatúre (Skica k literatúre väzňov svedomia)“ pred premiérou v evanjelickom chráme predniesol senický farár Juraj Šefčík.
Presah Pilárika do súčasnosti
Ako vystihol literárny vedec, Pilárikovo dielo je „reflexiou čias a udalostí barokového storočia, v ktorom sa na Slovensku križovali turecké vojny so zápasmi náboženskými: s reformáciou sa usilovala vyrovnať rekatolizácia….je neobyčajne výstižným svedectvom tých vojen a zápasov, v istom zmysle je ich neopakovateľným osobnostným priesečníkom.
Pilárikov „Divný povoz Boží“ podáva životnú púť obrancu reformácie, horlivého senického evanjelického kňaza – väzňa tureckého a exodistu náboženského…“ (Z eseje docenta Miloša Kovačku.)
Znela záhoráčtina, slovenčina i biblická čeština
Podivuhodný voz Boží, ako predstavenie divadelníci nazvali, vo svojich posolstvách okrem iného „ponúka nám způsob, jak prijímat utrpení…“ Aj touto paralelou medzi niekdajšími väzňami svedomia zo 17. storočia a súčasnými, je Pilárikovo dielo inšpirujúce aj dnes. Je cenné, že ani v inscenácii sa jeho „devíza“ nestratila. O výsledok sa zaslúžila aj výborná spolupráca s dirigentkou Komorného zboru ECAV Senica Annou Rýzkovou.
Ako bol spokojný s odozvou hľadiska a s výkonmi aktérov režisér Ondrej Odokienko? „Som rád, že sa nám podarilo skĺbiť dve veci do jedného. Spraviť aj vážne predstavenie, a niečo, čo aj bude divákov baviť, a kde bude aj trošička humoru. Ale nebude to pošpinením pamiatky Štefana Pilárika, ktorý bol vážený a ctený človek.“ Súčasťou premiéry bola aj výstavka faximílií Pilárikových diel z fondu Záhorskej knižnice v Senici.
Úspešne odpremiérované predstavenie bude mať najbližšiu reprízu v Evanjelickom chráme v Trenčíne v nedeľu 17. novembra 2013 o 15. hodine spojenú so spomienkou na zápas za slobodu a demokraciu. Aktéri ho naštudovali aj s vedomím ďalších jubileí – 320. výročia úmrtia Štefana Pilárika, či 229. výročia postavenia a vysvätenia terajšieho evanjelického kostola v Senici. Príbeh Pilárikovho zajatia pred 350 rokmi sa tak zaslúžil aj o najstaršiu stopu Senice v barokovej slovenskej literatúre.
FOTO: MILAN SOUKUP