BRATISLAVA. V Marianke pri Bratislave, najstaršom pútnickom mieste na Slovensku, sa včera večernou mládežníckou omšou (o 19.30 h) v Bazilike minor začala trojdňová výročná púť pri príležitosti sviatku Narodenia Panny Márie, ktorý pripadá na 8. septembra. Organizuje ju Kongregácia bratov tešiteľov, ktorá areál v Marianke spravuje.
Dnešný program (sobota) púte otvorí o 10.30 svätá omša podľa misálu blahoslaveného Jána XXIII., celebrovať ju bude Viliam Zemančík. O 15.00 sa uskutoční modlitba sv. ruženca, neskôr svätá omša, krížová cesta, litánie, sviečkový sprievod, ďalšia omša, mariánska katechéza a napokon polnočná omša s Mons. Félixom Mikulom.
V nedeľu po celonočnej adorácii a ranných chválach budú ranné omše. Slávnostnú sv. omšu pri Lurdskej jaskyni v nedeľu 8. septembra o 10.30 h bude celebrovať nový trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. V priamom prenose ju odvysiela katolícka Televízia LUX. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave. V nedeľu popoludní sa budú konať modlitby sv. ruženca, litánie, sv. omša v poľskom jazyku, vešpery a záverečná omša.
HISTÓRIA PÚTNICKÉHO MIESTA V MARIANKE
Podľa legendy siaha do roku 1030, kedy nábožný pustovník na tomto mieste z dreva vytesal sošku Panny Márie. Po smrti kráľa Štefana však pustovník musel utiecť, pretože v Uhorsku došlo k občianskej vojne a rehoľníci sa ocitli v nebezpečenstve. O nájdení a opätovnom vystavení sošky v Marianke hovoria ďalšie legendy. Najstaršia zapísaná z nich je legenda mnícha Ferdinanda Grieskirchera z roku 1661. Podľa nej sa soška našla pri prameni s vodou, ktorá vrátila zrak slepému žobrákovi.
Neskôr Marianka utrpela dekrétom Jozefa II. zo 7. februára 1786, ktorým zrušil rády a rehole kontemplatívneho zamerania, ktoré nevykonávali žiadnu sociálnu či charitatívnu činnosť. Ďalším úderom bola násilná likvidácia reholí komunistickým režimom v roku 1950. Napriek tomu do Marianky už po stáročia putujú veriaci, aby pred soškou Panny Márie prednášali Bohu svoje prosby a načerpali silu z mariánskeho prameňa. O mnohých uzdraveniach na tomto mieste svedčia desiatky ďakovných kamenných tabuliek.
(TASR)