Denník SME testoval, ktorý z ôsmich županov a vybraných primátorov si nájde čas na osobné stretnutie s bežným občanom. Dostali e-mail od vymysleného Františka Reháka. Primátor Malaciek si naňho čas našiel.
MALACKY. Župani a vybraní primátori väčších i menších miest dostali e-mail od fiktívneho občana Františka Reháka. Denník SME skúšal, či sa bežnému človeku podarí dohodnúť si s predstaviteľmi samospráv schôdzku.
Ako sa píše na portáli Sme.sk, inšpiráciou pre tento test bol podnet od čitateľa, ktorý sa ešte v júli obrátil na redakciu s tým, že sa už týždne nevie dostať k primátorovi.
„Dôvodom mala byť skúsenosť s neférovým konaním úradníkov,“ uvádza sa na spravodajskom portáli.
Redaktori denníka SME oslovili spolu 20 županov a primátorov. Ochotu osobne sa stretnúť s Františkom Rehákom prejavili 12-ti. Vo zvyšných ôsmich prípadoch sa redaktori dostali len po úradníka, a to aj napriek zdôrazneniu chúlostivosti situácie.
František Rehák sa obrátil aj na primátora Malaciek Jozefa Ondrejku a na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša.
„Na e-mail o deň odpovedal priamo primátor, navrhol termín o tri dni. Vyhovel aj žiadosti o stretnutie v neskoršom termíne a občana prijal,“ uvádza Sme.sk.
Za BSK komunikovala s Františkom Rehákom riaditeľka kancelárie predsedu. „O deň odpovedala, že predseda je zaneprázdnený a občana môže prijať ona. Osobné stretnutie so županom neumožnili ani po opakovanej žiadosti.“
PRIMÁTOR MALACIEK: S ľuďmi rieši od súkromných až po mestské záležitosti
JOZEF ONDREJKA Františka Reháka prijal.
Primátorovi Malaciek sme položili niekoľko otázok:
Máte pre občanov vyhradený čas, ako sa k vám dostanú?
Majú ľudia záujem o osobné stretnutie s vami? Koľko ich priemerne chodí?
S akými problémami za vami prichádzajú?
S čím im viete pomôcť?
Odpovede na otázky nám pretlmočila Michaela Janotová, vedúca oddelenia marketingu a tlačová tajomníčka mesta Malacky.
Primátor vyhradený čas pre občanov nemá. Prijíma ich podľa potreby. O stretnutie ho môžu požiadať na sekretariáte (emailom, telefonicky, osobne) alebo osobne pri stretnutí v meste. Následne si dohodnú čas stretnutia.
Presné štatistiky o stretnutiach s občanmi si nevedieme, ale záujem je veľký. Treba zdôrazniť, že nejde len o oficiálne stretnutia v kancelárii primátora, ale aj o neoficiálne stretnutia v meste, keď sa občania primátora pýtajú alebo sa chcú len porozprávať. Pýtajú sa na rôzne veci, od súkromných záležitostí, cez susedské až po mestské. V rámci tých posledných sa zaujímajú najmä o stav a opravy chodníkov a verejného osvetlenia. Niektorí občania samozrejme prichádzajú za primátorom aj s návrhmi na zlepšenie niektorých vecí.
Primátor sa vždy snaží pomôcť s tým, čo je v jeho kompetencii, resp. v kompetencii a vo finančných možnostiach mesta. Často však občania nevedia, aké sú kompetencie mesta a prichádzajú s problémami, ktoré treba adresovať inde. Vtedy ich primátor usmerní.
(ŽAJA)