SENICA. Obyvatelia Senice opakovane potvrdili svoj nesúhlas s výstavbou bioplynovej stanice v blízkosti obytných domov. Proti územnému rozhodnutiu o umiestnení stavby „Bioplynová stanica EUROAGRO Senica“ sa odvolali jednotlivci, združenia aj zoskupenia občanov.Na stavebný úrad bola tiež doručená námietka Obvodného úradu životného prostredia v Senici.
O odvolaniach a námietke rozhodne Obvodný úrad v Trnave.
Neakceptovali požiadavku z prerokovania
Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) v Senici poukazuje na skutočnosť, že nebola akceptovaná jeho požiadavka prednesená na ústnom pojednávaní k veci umiestnenia stavby. Zástupkyňa úradu vtedy poukázala na zákon č.24 z roku 2006, podľa ktorého navrhovaná činnosť podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.
OÚŽP ako dotknutý orgán štátnej správy v územnom konaní pre posudzovanie umiestnenia stavby preto v námietke poukazuje na porušenie zákona v procese vydania územného rozhodnutia na predmetnú stavbu s tým, že neboli posúdené a preskúmané podmienky z hľadiska starostlivosti o životné prostredie. Úrad na čele s prednostom Pavlom Dynkom žiada preskúmať vydané územné rozhodnutie nadriadeným stavebným úradom.
Rozhodnutie považujú za tendenčné
Bioplynová stanica v Senici má stáť len niečo vyše dvesto metrov od obytných domov. Vlastníci tunajších bytov sa obávajú najmä zápachu a hluku. Situáciu celkove označili za možné znásobenie náročnosti bývania, keďže v lokalite už stojí spaľovňa drevoštiepky.
V odvolaní zároveň argumentujú, že vzniknuté teplo nebude ekonomicky zhodnotené. Územné rozhodnutie považujú za tendenčné a neobjektívne s tým, že chráni záujmy len jednej strany a to navrhovateľa, a žiadajú jeho zrušenie. Z dôvodu objektivity zaslali odvolanie aj na Obvodný stavebný úrad do Trnavy.
Nezlučiteľnosť s územným plánom aj ústavou
Ďalší obyvatelia dopodrobna rozobrali územný plán so všetkými súvisiacimi zmenami. Senická radnica na čele s primátorom Ľubomírom Parízkom tvrdí, že územný plán mesta výstavbu bioplynovej stanice v tejto lokalite povoľuje.
V textovej časti Zmien a doplnkov územného plánu z 2005 sa okrem iného uvádza, že z hľadiska zlepšenia podmienok životného prostredia mesta je potrebné zabezpečiť v zastavanom území a nových rozvojových plochách neumiestňovanie stavieb, ktoré by mohli neprimeraným hlukom, zápachom a prachom obťažovať obyvateľov.
“Na uvedené zásady a regulatívy, perspektívy a zámery, vyplývajúce z územného plánu, však stavebný úrad pri svojom rozhodovaní neprihliadal aj napriek tomu, že sú preň záväzné,“ píšu občania v odvolaní.
Ako ďalej uvádzajú, činnosť bioplynovej stanice v zastavanom území mesta a v bezprostrednom susedstve lokalít určených na bývanie a občiansku vybavenosť nepriaznivo ovplyvní životné prostredie a kvalitu života a bude porušením ústavného práva občanov, pretože podľa Článku 44, ods. 1. Ústavy Slovenskej republiky, každý má právo na priaznivé životné prostredie.
Rozsiahly verejný odpor
Seničania sa vo veľkom odvolali aj napriek tomu, že je dovolenkové obdobie. „Nevídané sa stalo skutočnosťou. Voči bioplynke bolo doručených 12 odvolaní a jedna námietka. Odvolania prišli zo všetkých častí Senice. Takto rozsiahly verejný odpor voči výstavbe Senica v svojej histórii ešte nezažila. Veríme, že stavebný úrad a pán primátor zvážia svoj doterajší postoj a oprávnené požiadavky Seničanov budú mať vyššiu váhu ako tlaky vlastníkov EUROAGRO. Veľká vďaka patrí všetkým Seničanom, ktorí si dali prácu a podali odvolania v stanovenej lehote,“ píše sa na facebookovej stránke komunity Nová Senica.
Petíciu proti zariadeniu v danej lokalite podpísalo bezmála 1300 ľudí.
Bioplynová stanica má stáť 3,4 milióna eur, z toho 1,5 milióna eur môže Euroagro Senica získať ako nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Konateľ spoločnosti Ján Toman označil vplyvy zariadenia na okolie za minimálne. Bioplynová stanica by pre farmárov znamenala stabilný príjem financií počas celého roka. Na jej prevádzku je potrebných ročne 16-tisíc ton kukuričnej siláže, kukuricu by si pestovali sami na ploche 400 – 500 hektárov.