Samospráva myslí nielen na domácich, ale aj na návštevníkov Hlbokého, ktorých každoročne do obce zavíta niekoľko stoviek. Obec budú môcť onedlho spoznávať aj v rámci nového Náučného chodníka J. M. Hurbana.
HLBOKÉ. V obci Hlboké si nedávno pripomenuli 170. výročie kodifikácie spisovného slovenského jazyka. Významné dejinné udalosti onedlho priblíži aj Náučný chodník J. M. Hurbana. Nový náučný chodník povedie z Pamätnej izby Jozefa Miloslava Hurbana, ktorá bola v obci zriadená v roku 1967 pri príležitosti 150. výročia narodenia významného národného buditeľa, spisovateľa, novinára, politika a kňaza.
Nachádza sa v nej množstvo vecí spojených s Hurbanom a podrobne je tu zdokumentovaný celý jeho život. O vznik pamätnej izby sa zaslúžil evanjelický farár Juraj Chochol, ktorý v tom čase pôsobil v Hlbokom. V súčasnosti izbu spravuje obec.
Chodník ďalej povedie na miestnu faru, kde J. M. Hurban pôsobil až do svojej smrti. Hneď prvou významnou schôdzou na fare v Hlbokom bolo práve pamätné stretnutie Štúra, Hurbana a Hodžu, ktorí sa tu dohodli povýšiť stredoslovenské nárečie na spisovný jazyk Slovákov. Odtiaľto pôjde náučná trasa priamo do protiľahlého evanjelického kostola.
Hurban ako bylinkár a homeopat
Štvrtou zastávkou chodníka sa stane Hurbanova záhradka, ktorú obec práve buduje zo zamestnaneckého grantu SPP. Jej súčasťou bude kamenná špirála s vysadenými bylinkami. Nebudú chýbať lavičky, informačná tabuľa, chodníky zo zámkovej dlažby a záhony s bylinkami a kvetmi. „Chceme týmto spôsobom skrášliť prázdny priestor a priblížiť ľuďom Hurbana aj ako bylinkára a homeopata,“ vysvetlil Miloš Čobrda, starosta obce Hlboké.
Park J. M. Hurbana s fontánou, ktorý obec vybudovala v roku2012 adokončila na jar 2013, bude piatym stanoviskom náučného chodníka.
„V roku 2011 sme dostali prostriedky z Nadácie Orange, za ktoré sme vybudovali park a zakúpili časť fontány. V minulom roku sme dokúpili z rozpočtu obce kompletnú fontánu a tento rok ju osadili,“ informoval starosta.
Z parku trasa povedie k Hurbanovej mohyle, kde bude rovnako osadená informačná tabuľa. Aj pri starom hrobe J. M. Hurbana, ktorý leží na kraji hlbockého historického cintorína, všetci nájdu potrebné informácie, tabuľu obec aktuálne pripravuje.
Hlboké navštevuje veľa ľudí
V štádiu vybudovania je momentálne aj Prameň J. M. Hurbana. „Ide o priestor na opačnej strane dediny - pri prameni Surovinského potoka, kde chceme urobiť drevený altánok s ohniskom, lavičkami a informačnou tabuľou,“ priblížil starosta. Obec chce v budúcnosti obnoviť tiež Studničku J. M. Hurbana - miesto, kam známy dejateľ chodieval po vodu.
„Ešte musíme dobudovať informačný systém tabúľ v obci. Zmyslom náučného chodníka je, aby sa návštevníci v obci zdržali a oboznámili sa s osobou a dielom Hurbana. Každý rok navštívi Hlboké približne 1000 až 1500 ľudí,“ uzavrel s poukázaním na dôležitú skutočnosť Miloš Čobrda.
Mohyla J.M.Hurbana bude jednou zo zastávok náučného chodníka. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ