SENICA. Príbehy žien a mužov v umeleckom diele nájdete na výstave „Ľudský scan,“ ktorú 8. augusta otvorili v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici. Je doteraz najrozsiahlejšou výstavou myjavskej rodáčky Jany Hojstričovej, fotografky a vysokoškolského pedagóga zároveň.
Ideály sú marketingovou záležitosťou
Kurátorka výstavy Božena Juríčková špecifikum vystaveného diela popísala aj takto. Často sa so ženou vo výtvarnom umení stretáme ako „so synonymom pôvabu, krásy, ale príliš často aj nereálnych ilúzií a manipulovaného klamu. Takéto ideály sú iba marketingovou záležitosťou. A nie skutočným životom. A práve o ten vystavujúcej Jane Hojstričovej ide.“ Pri téme rodina sa dokonca opiera aj o sociologické výskumy. Výstava je substanciou pôvodnosti, nezávislosti a otvorenosti jej autorského programu.
Janu Hojstričovú pri umeleckom raste ovplyvnilo stretnutie s fotografkou par excellence Milotou Havránkovou priamo v jej ateliéri na vtedy novovzniknutej Katedre vizuálnych médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v 90. rokoch minulého storočia.
A v roku 2007 sama po svojej profesorke prevzala žezlo. Docentka Jana Hojstričová, doktorka umenia, dodnes tú katedru pod súčasným názvom Katedra fotografie a nových médií aj vedie.
Cez obraz niečo porozprávať
Čo by vystavujúca J. Hojstričová poradila tým, ktorí chcú pri fotografovaní niečo dosiahnuť? „Ľudia sa tým množstvom fotenia už samovzdelávajú v kompozícii. Ale, tí, ktorí sa tomu chcú venovať na vyššom stupni, nech sa snažia cez ten obraz niečo povedať, niečo rozprávať.“ Aj profesorka Milota Havránková svojou prítomnosťou poctila vernisáž výstavy svojej pokračovateľky. Čo podľa nej tým úspešným fotografom nesmie chýbať?
„Musia na sebe pracovať, na vlastnej osobnosti...a zostať sebou.“ Aj tak sa dá prepracovať k úspechu. Za čo ešte J. Hostričová svojej profesorke vďačí?„Milota Havránková ako môj pedagóg ma v tej fotke veľa naučila aj viedla. Vďaka nej máme tú energiu stále tvoriť. Naučila som sa od nej formulovať jasne svoj názor cez ten obraz a nebáť sa experimentovať.“
Jana Hojstričová sa prezentuje na výstave aj spoluprácou, trvajúcou už od roku 2010, so sklárom Palom Machom, ktorý inšpirovaný fotografiou v spoločnom naďalej rozvíjanom experimente sklo odleptáva, podfarbuje a vrství: „Cez jej fotografie som do sklárskej technológie dostal telesnosť a chcem dostať figúru naspäť. Spolupráca s ňou je vynikajúca...“
Výsledkom je výstava Ľudský scan, ktorá v Senici potrvá do 29. septembra. Ako to vystihla aj kurátorka Božena Juríčková, „prostredníctvom odhaleného ľudského tela sa snaží definovať ľudské charaktery a osudy, cestou fotografickej anamnézy ľudského torza rozpráva o jeho identite.“