BRATISLAVA. Nemocnica v Malackách vyzýva poslancov Bratislavského samosprávneho kraja, aby na svojom septembrovom zasadnutí urobili rozhodnutie o budúcnosti ústavnej pohotovostnej služby a lekárskej služby prvej pomoci. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ nemocnice Peter Kalenčík.
Rozhodnutie poslancov chcú počuť skôr
Ak poslanci nevyriešia v septembri situáciu v nemocnici minimálne pre rok 2014, nemocnica začne s procesom ukončovania činností týchto dvoch služieb.
„Začneme sa pripravovať na to, aby sme od 1. januára 2014 prestali poskytovať tieto služby,“ povedal riaditeľ nemocnice. Návrh na financovanie dvoch stratových služieb v malackej nemocnici však má byť do krajského zastupiteľstva predložený až v decembri 2013.
Nemocnicu v Malackách prevádzkuje od roku 2004 spoločnosť Nemocničná a.s. Tá by chcela od kraja, ktorý je vlastníkom nemocnice, peniaze na vznikajúcu stratu na dvoch spomínaných službách.
Riaditeľ nemocnice: Zrušenie nie je jednoduché
Podľa riaditeľa nemocnice Kalenčíka potrebuje nemocnica rozhodnutie krajských poslancov v septembri, aby vedeli, čo s dvomi službami od začiatku roka 2014. Zrušiť služby totiž podľa neho nejde zo dňa na deň a ten proces trvá približne štvrť roka. Do konca tohto roka teda podľa neho ústavná pohotovostná služba a lekárska služba prvej pomoci nie sú ohrozené.
„Čo bude od januára, uvidíme v septembri,“ doplnil Kalenčík. Predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo chce rozhodnutie o nemocnici nechať až na nové zastupiteľstvo, ktoré by sa ním malo zaoberať v decembri.
„Model financovania dvoch služieb v malackej nemocnici má pripraviť komisia zložená zo zástupcov poslaneckých klubov Bratislavského samosprávneho kraja a zástupcov z radov odbornej verejnosti,“ informovala hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Model financovania má komisia predložiť novému zastupiteľstvu v decembri 2013.
Služby sú stratové, nemocnica ich poskytovať nemusí
Podľa riaditeľa nemocnice však pri hospodárskych výsledkoch a po dvojročnej komunikácii s krajom majú právo vedieť v septembri, čo so stratovými službami v roku 2014. Ako uviedol, nárast straty na spomínaných dvoch službách je enormný, za minulý rok strata na týchto službách predstavovala približne 900-tisíc eur.
Uviedol, že služby nie je spoločnosť Nemocničná a.s. povinná zo zákona prevádzkovať, a teda sa pýtajú kraja, či im s ich financovaním pomôže. Suma, ktorú by im kraj poskytol, má byť pritom podľa nemocnice vyčíslená audítorom a pokryla by len stratu spoločnosti na týchto dvoch službách.
Návrh zmluvy o zabezpečení pohotovostnej služby a lekárskej služby prvej pomoci mali schvaľovať krajskí poslanci ešte v júni. Z návrhu vyplýva, že by kraj mal prispieť nemocnici na vznikajúcu stratu. Maximálna suma od kraja mala byť tri milióny eur za tri roky. Krajskí poslanci však napokon o návrhu nehlasovali. Predseda kraja Pavol Frešo ho z rokovania stiahol, keďže podľa jeho slov nebola na ňom zhoda naprieč celým politickým spektrom.