BRODSKÉ. Významnú udalosť zažila v roku 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Medota na naše územie obec Brodské. Od piatku 5. júla tu stoja pred Základnou školou sochy solúnskych bratov.
Sochy z topoľového dreva vysvätili
Súčasťou odhalenia sôch sv. Cyrila a Metoda bola slávnostná svätá omša, ktorú v kostole sv. Antona v Brodskom viedol domáci farár Peter Krajčík. Vysvätenie sôch spolu s ním celebroval aj skalický dekan Roman Stachovič.
Kňazi ocenili uctenie si osobností sv. Cyrila a Metoda a zdôraznili väzby obce cez lokalitu, ktorá je bohatá na povrchové nálezy z obdobia Veľkej Moravy. Uviedli, že celých tristo rokov po príchode vierozvestcov sa uskutočňoval obrad tzv. "východný", a pripomenuli, že aj v miestnom kostole je nad bočným oltárom umiestnený obraz svätcov.
Podujatie spestrilo vystúpenie domácich folkloristov, v podaní ktorých odznelo niekoľko náboženských piesní a ľudových piesní z Brodského.
Sochy sú zhotovené z topoľového dreva, ktoré pochádza z Brodského, upravené sú kolorovaním. Predstavujú sv. Cyrila a Metoda v mierne nadživotnej veľkosti, možno ich preto považovať za monumentálne. Autor sôch Miroslav Kinder je členom Skalického klubu výtvarníkov a Umeleckej Besedy Slovenskej.
Hlboká väzba Brodčanov na vierozvestcov
V Brodskom pretrváva dlhoročná tradícia uctievania vierozvestcov. Starostka obce Anna Krídlová pri slávnostnej príležitosti priblížila zaujímavú legendu: „Keď naši vierozvestcovia prechádzali so svojim sprievodom cez Veľkú Moravu z juhu smerom k Velehradu, v jeden letný večer ich zastavila prirodzená prekážka v podobe veľkej rieky. Rozhodli sa , že na pažiti na brehu rieky prenocujú.
Keď ich ráno zobudilo slnko s hrôzou zistili, že všade okolo nich je voda. Vtedy zazreli, že v diaľke plávajú rybári, ktorí im ponúkli svoju pomoc. Dokonca im tvrdili, že sa cez Brody dá prejsť suchou nohou. Táto udalosť sa stala v časti chotára Veleš, čo boli donedávna lúky. Tento názov sa u nás zachoval v ústnom podaní všetkých generácií. Pochádza z doby pohanských Slovanov a bolo to meno pohanského boha pastierov a dobytka. Práve tento názov nás oprávňuje považovať túto povesť sa pravdivú.“
Pripomenula, že pečatidlo, podľa ktorého je urobený obecný erb, znázorňuje, ako na zelenej pažiti s modrým pozadím stoja medzi dvoma listnatými stromami dve postavy svätcov. Jeden drží v ruke pergamen- znak vzdelanosti a druhý drží jablko – znak moci. Nad ich hlavami sa vznáša holubica.
„Táto povesť sa u nás zachovala a ako pamiatku na stromy odstránené pri revitalizácii obce nám pán Miroslav Kinder, občan Brodského, vytesal dve postavy svätcov, ktoré sú umiestnené pred Základnou školou v Brodskom,“ uzavrela Anna Krídlová.
Autor sôch sv. Cyrila a Metoda v Brodskom Miroslav Kinder.
FOTO: ANDREJ IRŠA