Nový biobazén na letné kúpanie na Kamennom mlyne prispel k skvalitneniu trávenia voľného času rekreantov v Bratislavskom kraji.
MALACKY. Na Kamennom mlyne majú biobazény tradíciu mnoho desaťročí, prakticky od 40. rokov minulého storočia, kedy tu vznikol prvý, ešte nenáročný bazén. Postupne prechádzal rôznymi úpravami.
"Vlani sme sa rozhodli rekonštruovať biobazén do súčasnej podoby. Súčasťou areálu sú i sprchy, šatne, ležadlá, sociálne zariadenia, ktorých využívanie je započítané v cene vstupného vo výške šesť eur," uviedol pre TASR majiteľ letného areálu František Vajarský.
Technológia biobazéna je v zahraničí známa, avšak na Slovensku ide o prvú raritu. "Rozhodli sme sa pre túto alternatívu aj preto, lebo dlhodobejší pobyt v chemicky upravovaných vodách nie je zdraviu príliš prospešný. V našom bazéne čistia vodu vodné rastliny vysadené po okrajoch nádrže a mechanické filtre. Voda je tu taká čistá, že sa z nej môžete pokojne napiť," doplnil Vajarský. Svoje tvrdenie názorne dokumentoval tým, že priamo z bazéna vypil pohár vody.
Biobazén na Kamennom mlyne je situovaný v známom rekreačnom areáli na Záhorí, pred Malackami, v smere od hlavného mesta. Funguje na báze samočistenia a je tak šetrný k zdraviu aj k životnému prostrediu. Biobazén s názvom Borovica na rozdiel od chemicky čistených bazénov funguje bez chemikálií. K filtrácii vody prispieva šesť druhov vodných rastlín, vrátane atraktívnych farebných lekien.