ČÁČOV. V Čáčove zostal posledný z troch mlynov, mlyn Škodáčkovcov. Jeho majiteľ Peter Pivák sa spolu s dobrovoľníkmi z Občianskeho združenia PRO Čáčov snaží zabrániť, aby nasledoval osud tých zaniknutých. Čiastočne ho upratali a v roku 2011 ho počas čáčovských hodov prvýkrát sprístupnili verejnosti. Práce na mlyne pokračujú, pomohol aj úspešný projekt. Ako pokročili pri záchrane mlyna, chcú opäť ukázať na hodoch, ktoré sa budú konať 29. septembra.
Dobrovoľníci už pomáhajú dva roky
Užšiu spoluprácu s majiteľom mlyna nadviazalo združenie v roku 2011. „Vtedy vznikla myšlienka mlyn vyčistiť a ešte v tom roku ho otvoriť pre verejnosť. Začali sme koncom septembra. V priebehu pár týždňov sme za pomoci ďalších dobrovoľníkov dokázali vyčistiť prvé a druhé poschodie mlyna. Čistenia bolo viac než dosť, ale nakoniec sme mlyn mohli ukázať verejnosti počas hodov 23. októbra 2011,“ hovorí predseda združenia Slavomír Bučák. Ako dodal, tretie poschodie na svoje sprístupnenie ešte len čaká.
S opravou mlyna začal jeho majiteľ už skôr. V roku 2009 dal opraviť nevyhovujúcu strechu. „O dva roky neskôr sme sa preto mohli pustiť do záchrany vnútorného vybavenia,“ hovorí predseda združenia.
Od roku 2011 sa tu vystriedalo viacero dobrovoľníkov rôznych vekových kategórií. Pomáhali pri upratovaní, ale aj pri odborných veciach, ako je oprava podlahy, čistenie strojov či zváranie zábradlia.
Dobrovoľníci doteraz čiastočne upratali prvé dve poschodia. „.Čiastočne preto, lebo priestory boli vyčistené od povrchového prachu a neporiadku, ktoré sa tu za roky činnosti i nečinnosti nazbierali. Priestory zásobníkov a vnútro strojového vybavenia ešte čaká na vyčistenie,“ ozrejmuje Slavomír Bučák.
Z bezpečnostných dôvodov museli na viacerých miestach opraviť podlahu. Dobrovoľníci pomáhali odstrániť poškodené drevené časti, zriadiť provizórne osvetlenie či vymeniť v oknách sklenené tabule. Na schodoch pribudlo bezpečnostné zábradlie.
V mlyne sa osvedčil ohlasovací systém
„Do vyčisteného priestoru sme potom umiestnili dve predchádzajúce hodové výstavy, ktoré boli venované histórii Čáčova. Jej neopomenuteľnou súčasťou je aj mlyn,“ hovorí Slavomír Bučák.
Hody boli podľa jeho slov dôstojnou príležitosťou, ako mlyn ľuďom predstaviť. „Pre veľký záujem verejnosti sa v mlyne striedali dobrovoľníci a sprevádzali návštevníkov. S príchodom zimy návštevy prirodzene ubúdali. Nedalo sa, aby bol otvorený každý deň. Prešli sme preto už len na „ohlasovací režim“,“ vysvetľuje predseda združenia.
Ak chcel niekto mlyn navštíviť stačilo sa vopred ohlásiť, či už prostredníctvom mailu alebo telefónu. „Následne sme sa vždy dohodli na termíne. Takýto režim sa celkom osvedčil a plánujeme ho zatiaľ využívať aj do budúcnosti,“ prezrádza Slavomír Bučák.
V mlyne sa momentálne opäť pokračuje v práci. „Aktuálne sme sa pustili do čistenia strojov na prízemí a na treťom poschodí.“ Pomohol aj úspešný projekt, ktorý je zameraný najmä na nákup prostriedkov na ošetrenie drevenej konštrukcie. „Čaká nás tak veľa natierania. Je to však veľmi potrebné pre zachovanie čo najlepšieho stavu krovov,“ dodal na záver predseda združenia.
HLASUJTE ZA MLYN
K záchrane mlyna prispel aj projekt Nový život v starom mlyne, s ktorým sa dobrovoľníci za pomoci Ľubice Kadlec Melišovej a Ľuboša Hazuchu zapojili do grantovej výzvy Nadácie Orange - Šanca pre váš región.
„Z celkového počtu 309 projektov odborná komisia vybrala 55 projektov, ktorým bol zámer schválený,“ prezrádza predseda OZ PRO Čáčov Slavomír Bučák. Čáčovský projekt sa okrem toho dostal medzi desať vybraných projektov, ktoré postúpili do online hlasovania.*
„Ich predkladatelia majú šancu získať ďalšiu finančnú pomoc na nákup potrebného materiálu.“ Odkaz na online hlasovanie je zverejnený na webe mestskej časti Čáčov.
(ŽAJA)
MINULOSŤ MLYNA
„Je zaujímavé, ako málo je zmapované dianie nielen okolo tohto mlyna, ale okolo všetkých troch mlynov, ktoré tu kedysi fungovali a museli spolupracovať, keďže sa nachádzali na jednom vodnom toku,“ hovorí predseda Občianskeho združenia Slavomír Bučák. Ako dodáva, potok je už dnes dávno zasypaný a priestory prvého i tretieho mlyna už slúžia inému účelu. Zachoval sa len „Škodáčkových mlyn", ktorý bol umiestnený v strede. Mlyn nazvali podľa posledného mlynára v Čáčove Pavla Škodáčka. „Trojpodlažná budova mlyna, ako ju poznáme dnes, vyrástla na mieste starého mlyna. Prestavaný bol v rokoch 1942 až 1943. Udalosti z tohto prostredia sa stále snažím nájsť, doplniť, zosúladiť a následne zhrnúť všetky podrobnosti z miestneho mlynárskeho remesla do výstavy na tohtoročných čáčovských hodoch,“ hovorí predseda združenia. K zachovaniu mlyna prispel podľa neho najmä jeho súčasný majiteľ Peter Pivák, ktorý sa rozhodol interiérovú „mlynárskú časť“ zachovať a sprístupniť verejnosti.
(ŽAJA)