Kronikár Kopčian verí, že sa nájdu peniaze na ďalší výskum tejto unikátnej lokality.
KOPČANY.
Kvapky z neba – vlaha pre ratolesť
Podujatie spoločne pripravili Trnavský samosprávny kraj spoločne s Mestom Holíč a obcou Kopčany. Do dvetisíc účastníkov potvrdilo, že areál okolo kostolíka z 9. až 10. storočia, od roku 1995 národnej kultúrnej pamiatky a od roku 2009 v Zozname európskeho kultúrneho dedičstva, pevne zviazaný s našou históriu a dodnes živou cyrilometodskou tradíciou, má pred sebou i významnú budúcnosť v spoločnom Archeologickom parku Mikulčice – Kopčany s partnermi v Českej republike na druhom brehu rieky Moravy.
Významné podujatie sa uskutočnilo na mieste, ktoré je svedkom doby, keď svätí Cyril a Metod začali svoju misiu medzi slovanskými národmi. Slávnostnú omšu celebroval arcibiskup Bratislavskej arcidiecézy, metropolita Stanislav Zvolenský.
Sila odkazu a slovenská Trója
V čom je odkaz pre súčasníka z podujatia v Kopčanoch? Arcibiskup Stanislav Zvolenský zdôraznil, že prevratným a jedinečným „na svätých vierozvestoch Cyrilovi a Metodovi je, že prišli a všetkými prostriedkami sa snažili hovoriť o Bohu zrozumiteľne pre kohokoľvek. Aj pre vzdelaného, aj pre menej vzdelaného.
Zároveň chceli ukotviť rozprávanie o Bohu nielen perami, ale aj písaním. Pripravili písmo, sami písali a prekladali najdôležitejšie posvätné texty. A vzhľadom na daždivé počasie, ktoré podujatie sprevádzalo, si zaželal, „nech ten duchovný dážď tejto slávnosti ovlaží naše srdcia.“
Kronikár Kopčian, PhDr. Vladimír Grigar, riaditeľ Slovenskej pedagogickej knižnice v Bratislave, bol v spolupráci so Záhorským múzeom v Skalici roku 1994 iniciátorom pri štarte stavebno-historického a archeologického výskumu, ktorý potvrdil, že Kostol sv. Margity Antiochijskej je starší ako sa o ňom pôvodne predpokladalo.
Teší ho pri 1150. výročí príchodu vierozvestov na naše územie, že slávnosť sa uskutočnila pri najstaršom dodnes stojacom kostole z veľkomoravských čias v Strednej Európe? „Som rád, že je to celoslovenská udalosť. Že si toľko ľudí uvedomuje význam tejto lokality pre Slovensko a pre Európu.“ Čo rozhodlo, že sa jeho vtedajšie očakávania potvrdili?
„V roku 1992 bola slávnosť na počesť 600. výročia prvej písomnej zmienky o Kopčanoch. Vznikla vo mne túžba – objaviť význam tohto miesta pre Kopčany a okolie. Podarilo sa, že som zaktivizoval všetky inštitúcie a ľudí, ktorí k tomu mali čo povedať. A to objavené je veľmi pozitívne. Lebo, ako som to nazval, toto je slovenská Trója. Verím, že sa nájdu peniaze pre ďalší výskum.“