PODBRANČ. Slávnostnými službami Božími na zrúcanine hradu Branč si dnes evanjelici pripomenuli 1150. výročie príchodu vierozvestov Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy. Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloš Klátik v kázni povedal, že misia Konštantína a Metoda bola udalosťou prvoradého významu, ktorá sa stala základom náboženského presvedčenia aj budovania národnej kultúry.
Na slávnosti sa zúčastnil minister školstva Dušan Čaplovič a predstavitelia viacerých cirkví zo Slovenska a Českej republiky. ,,Keď Konštantín a Metod priniesli našim predkom evanjelium Ježiša Krista, neboli v tejto misijnej práci prví. Boli tu už pred nimi prví misionári z franskej ríše a Talianska, ale neovládali slovanský jazyk. Kresťanstvo na základe ich zvesti prijali kniežatá a niektorí vyššie vzdelaní ľudia, ľud však zostával v pohanskej viere, pretože franským misionárom nerozumel,“ povedal Klátik. Zmena nastala až po príchode byzantských bratov.
Počas slávnosti na Branči si evanjelici pripomenuli aj pamiatku Jána Husa a utrpenie martýrov väznených v 17. storočí pre svoju vieru na tomto mieste. Od roku 1939 túto udalosť pripomína pamätník s pamätnou tabuľou. Tradícia stretnutí evanjelikov na hrade Branč siaha do roku 1969, služby Božie sa tu pravidelne konajú od roku 1990.
Zrúcanina hradu Branč leží na rovnomernom kopci Myjavskej pahorkatiny nad dedinou Podbranč. Hrad dal postaviť magister Aba z Hlohovca medzi rokmi 1251 – 1297. V ďalších rokoch sa na hrade vystriedalo vyše 40 majiteľov.
V roku 1309 hrad získal Matúš Čak Trenčiansky, krátko ho vlastnil aj český kráľ Jan Luxemburský, v roku 1394 Žigmund Luxemburský. V období tureckých vojen slúžil ako útočisko okolitému obyvateľstvu. V rokoch 1674 – 1675 bol prechodnou väznicou reformovaných a evanjelických kňazov, ktorí boli odsúdení bratislavským súdom na galeje.