SENICA. Ak stavebný úrad vydá rozhodnutie o umiestnení stavby bioplynovej stanice v Senici, primátor Ľubomír Parízek ho podpíše. Osobne nevidí žiadne dôvody, pre ktoré by toto zariadenie v meste nemohlo byť.
Petíciu proti bioplynovej stanici v širšom centre mesta podpísalo bezmála 1300 ľudí, ktorí sa obávajú hluku a zápachu. Najbližšie obytné domy stoja len približne 200 metrov od plánovaného miesta výstavby.
Primátor: Musím dodržiavať zákony
,,Ja som primátor mesta, musím dodržiavať zákony. Územný plán to umožňuje, nevidím tam žiadne právne prekážky, ani ekologický dopad, ktorý by mal byť škodlivý. Ak prevádzkovateľ dodrží technologický postup, nemal by byť problém,“ povedal Parízek s tým, že všetko je v rukách stavebného úradu, kde teraz prebieha pripomienkové konanie.
Problém nevidí ani v doprave kukuričnej siláže, pretože podľa neho pôjde o tri – štyri autá denne. Zámer výstavby bioplynky bol podľa primátora prezentovaný pred rokom na mestskom zastupiteľstve, vtedy nemal nikto voči nemu výhrady, rovnako ani pri zmene územného plánu.
Zákon o posudzovaní vplyvov na prostredie
Ústne pojednávanie s miestnym zisťovaním prebehlo 11. júna. Ľudia bioplynku priamo v meste nechcú. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici s výstavbou najprv nesúhlasil, napokon však vydal kladné stanovisko.
Petíciu proti zariadeniu v danej lokalite podpísalo bezmála 1300 ľudí, na pojednávaní ju odovzdali zástupcom Stavebného úradu v Senici. Ten stanovisko verejnosti vníma, ale v prvom rade zohľadní dotknuté orgány štátnej správy, lebo tieto podľa úradu vydávajú odborné posudky.
Obyvatelia priľahlého sídliska pripomenuli, že v blízkosti ich domov je už spaľovňa drevoštiepky, pri výstavbe ktorej im tiež sľubovali, že nepriaznivé vplyvy nebudú pociťovať, pričom opak je pravdou.
Poukázali na zákon č. 24 z roku 2006, podľa ktorého navrhovaná činnosť podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, čo nebolo vykonané. Táto skutočnosť bola deklarovaná písomne priamo na verejnom prerokovaní a zástupcovia stavebného úradu vec zaradili do dokumentácie na opätovné prerokovanie.
Prvá bioplynka v intraviláne?
Bioplynovú stanicu v Senici chce stavať spoločnosť Euroagro. Stanica má stáť priamo v meste, jej umiestnenie Ján Toman, konateľspoločnosti, vysvetľuje potrebou zhodnotiť vyrobené teplo.
Vstupnou surovinou pre bioplynovú stanicu má byť kukuričná siláž a hnojovica hospodárskych zvierat. Výstupom bude elektrická energia, teplo a digestát, ktorý poslúži ako hnojivo. Zariadenie by pre farmárov znamenalo stabilný príjem financií počas celého roka.
Bioplynová stanica má stáť 3,4 milióna eur, z toho 1,5 milióna eur môže Euroagro Senica získať ako nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Na Slovensku je v prevádzke alebo rozostavaných približne 50 bioplynových staníc. Ani jedna však nestojí v intraviláne mesta či obce.