Koniec školského roku patril amatérskemu divadlu. Nadšenci tohto druhu umenia prišli podporiť mladých hercov z Divadelného spolku Františka Krištofa Veselého, ktorý im ponúkol predstavenie novej hry pod názvom Čakáreň alebo Dobrý človek ešte žije.
SKALICA. 27. jún sa zapíše do histórie divadelného spolku ako deň ďalšej premiéry, tento krát divadelnej hry Čakáreň alebo Dobrý človek ešte žije. Skupinka študentov a zároveň amatérskych hercov tvoriacich spolok, ktorý sa rozrástol o ďalších členov, má v Skalici a jej šírom okolí už svoje meno, čo potvrdila aj vysoká účasť návštevníkov. Veľká sála Domu kultúry v Skalici bola vo štvrtok podvečer opäť úplne plná.
Večný súboj Dobra so Zlom
Čakáreň alebo Dobrý človek ešte žije je už treťou hrou spolku. Predchádzajúce hry Darujem svoju ženu a Luhačovický švihák alebo „Vydáš sa a basta!“ majú za sebou už niekoľko predstavení a zožali obrovský úspech nielen u Skaličanov. Autorkou všetkých troch hier je talentovaná študentka Gymnázia F. V. Sasinka Alexandra Bolfová, ktorá hry nielen režírovala, ale vždy stvárňuje tiež jednu z postáv.
V Čakárni sa predstavila ako abstraktná nadpozemská postava Zlo. Ako jej protiklad sa objavil Viktor Hlúpik stvárňujúci Dobro, stále veriace v nepoškvrnenú a čistú dušu. Zlo a Dobro spoločne obývajú čakáreň, kde sa každým dňom hromadí niekoľko duší mŕtvych ľudí. Akýmsi zvykom sa stalo, že kvôli svojim hriechom a pozemskému životu putovala väčšina duší do pekla. Zlo teda zastávalo teóriu, že už niet na svete dobrého človeka.
Naopak Dobro neprestajne dúfalo, že sa jedného dňa objaví v čakárni človek hodný vstúpiť do neba. Teóriu Zla ešte viac potvrdí hlúpa manekýnka – Klára Dermeková, ktorej posmrtná cesta pokračuje v pekle. Neustály konflikt medzi Dobrom a Zlom vyústi až do stávky, ktorej predmet je jednoduchý a jasný – existencia človeka bez hriechov a s čistou dušou.
Hlavné postavy v podobe duší
V roku 1937 sa v čakárni znenazdajky objaví sedem mŕtvych ľudí – sedem duší. Naskytá sa tak hneď niekoľko otázok. Kto sú títo ľudia? Čo majú spoločné? Ako sa dostali do čakárne? Kam povedie ich cesta ďalej a nájde sa medzi nimi tak dlho očakávaná nepoškvrnená duša?
Všetko sa vysvetlí, keď vyjde najavo, že sa jedná o jednu celú rodinu, u ktorej Zlo za svojho života pracovalo. Okamžite všetkých odsúdi a predurčí im cestu peklom. Postupne sa odhaľuje príbeh rodiny, jej členov a dozvedáme sa aj dôvod ich smrti – výbuch spôsobený neopatrnou manipuláciou s chemikáliami jednej z dcér, šialenej chemičky, ktorú stvárnila Silvia Biskupičová.
V postave jej sestry, mladej hlúpučkej umelkyne, sa predstavila Klaudia Bohunická. Ich rodičov si zahrali Anton Mihál ako továrnik, ktorý si ľúbi vypiť, a Miriam Límová, ktorá sa zasa až príliš rada stretáva so záhradníkom. Toho stvárnil Denis Marek a jeho manželku a zároveň chyžnú rodiny Mária Balážová. Spolu s rodinou býval aj plachý a hanblivý profesor v podaní Ľubomíra Gorbatenka. Avšak medzi členmi očividne zhýralej famílie sa predsa len nachádza niekto, kto by bol hoden stráviť svoj posmrtný život v nebi.
O zvuk a hudbu sa opäť postaral Michal Štefanec, pričom najmä známa skladba Bolero od Mauricea Ravela vytvorila úžasnú atmosféru. Pre prípad, že by sa niektorý z hercov pozabudol, tu bola opäť prítomná aj šepkárka, Nikola Regásková. Hra bola znovu plná duchaprítomných vtipných dialógov, ale i mravných myšlienok a poukázaní na všetko, čo na človeka vo svete vplýva a robí ho „poškvrneným“.
Emotívna „ďakovačka“ ako patričné zavŕšenie večera
Na záver predstavenia sa veľkou sálou rozozvučal neutíchajúci potlesk v podobe standing ovation. Členovia spolku sa poďakovali všetkým prítomným a riaditeľke gymnázia Božene Stúpalovej za podporu. Veľká vďaka patrila najmä ich gestorovi, profesorovi Jozefovi Špačkovi, ktorý týmto školským rokom ukončil pôsobenie na gymnáziu a odchádza do dôchodku. Spolok celé predstavenie venoval práve jemu a pán profesor neskrýval svoje dojatie.
Aj napriek tomu, že Alexandra Bolfová avizovala toto predstavenie ako ich úplne posledné - kvôli odchodu mnohých členov na vysoké školy, pevne veríme, že diváci ešte budú mať možnosť vidieť Čakáreň a mnohé ďalšie predstavenia v podaní týchto mladých úspešných ľudí, a že sa medzi študentmi gymnázia nájdu ich pokračovatelia.
FOTO: LUCIE HOTAŘOVÁ
FOTO: SIMONA TURKOVIČOVÁ
Autor: Karolína Sochorová