TRNAVA. O nemocnice Trnavského samosprávneho kraja v Galante a Dunajskej Strede má záujem spoločnosť Grafobal Group podnikateľa Ivana Kmotríka. Grafobal je majoritným akcionárom nemocnice v Skalici, prostredníctvom ktorej chce získať ďalšie dve nemocnice v kraji. Krajský parlament zriadil pracovnú skupinu, ktorá sa má ponukou zaoberať.
Grafobal navrhol, že zvýši základné imanie skalickej nemocnice o 12 miliónov eur. Nemocnica by potom podľa predsedu predstavenstva a primátora Skalice Stanislava Chovanca vstúpila ako nový akcionár do nemocníc v Dunajskej Strede a Galante, pričom každá z nich by získala finančný vklad šesť miliónov eur.
Chcú verejnú obchodnú súťaž
Takéto riešenie sa nepozdáva poslancom SMK, ani jedinému krajskému poslancovi za Most-Híd Gáborovi Gálovi. Podľa poslanca SMK Józsefa Berényiho pár mesiacov pred voľbami nie je vhodné obdobie na takýto krok, súrnu potrebu získania strategického partnera však nespochybnil.
Podľa Gála by najlepším riešením bola verejná obchodná súťaž, v ktorej by si kraj stanovil podmienky predaja aj ďalšieho prevádzkovania nemocníc a mohol by si vybrať najlepšiu ponuku. Zvýšenie základného imania konkrétnym záujemcom podľa neho nie je najlepšou ponukou, pretože nevzišla zo súťaže.
Skalický primátor: Máme dobré skúsenosti
Skalická nemocnica má podľa Chovanca s Grafobalom ako strategickým partnerom len dobré skúsenosti. Dnes je kompletne vynovená a jej hospodárenie sa postupne dostáva do zisku.
Predsedovi Trnavského samosprávneho kraja Tiborovi Mikušovi sa ponuka Grafobalu pozdáva. „Ja si myslím, že je to veľmi zaujímavý návrh, ktorý by pomohol obom nemocniciam, ak by sa opakoval úspešný príbeh zo Skalice,“ povedal. Dodal, že ho bude potrebné ešte analyzovať a stanoviť postupnosť ďalších krokov. Na otázku, akú úlohu vo veci zohrávajú blížiace sa voľby, Tibor Mikuš odpovedal: „Z môjho pohľadu žiadnu, ale ako ste si všimli, z pohľadu iných poslancov významnú.“
Ottinger: Pomôže len zmena v legislatíve
Valné zhromaždenia akciových spoločností Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda a Nemocnica s poliklinikou sv. Lukáša Galanta rozhodli o hľadaní strategického partnera pre tieto nemocnice ešte pred tromi rokmi. Kraj ako akcionár v súčasnej situácii nedokáže nemocniciam poskytnúť ďalšie peniaze.
Vo februári tohto roku vznikla komisia, ktorej poradca navrhol predaj akcií nemocníc vo verejnej obchodnej súťaži. Komisia kraja pre zdravotníctvo a Rada Trnavského samosprávneho kraja však materiál neschválili.
Peter Ottinger, predseda komisie pre zdravotníctvo TTSK je presvedčený, že žiadny strategický investor nemá šancu ovplyvniť normálne fungovanie nemocníc, zdravotníckych zariadení, ktoré majú byť prevádzkované a majú poskytovať zdravotnícku starostlivosť občanom plných 24 hodín.
„Roky deklarujem názor, že pokiaľ by zanikli nemocnice v Slovenskej republike, tak zdravotníctvo skolabuje. Pokiaľ by zanikli všetky izolované sólo ambulancie, laboratóriá, CT-čka, so zdravotníctvom to zatrasie, ale určite neskolabuje. 24-hodinovú zdravotnú starostlivosť poskytuje len záchranná služba a nemocnice. Pokiaľ nebude legislatíva zriadená tak, že bude túto 24-hodinovú starostlivosť nejakým spôsobom zvýhodňovať alebo umožňovať, aby tieto zdravotnícke zariadenia boli primerane finančne saturované a hoci aj možno trošku preplácané, nepostúpi zdravotnícka starostlivosť dopredu, nezvýši sa kvalita a občan bude stále v neistote, že o neho nebude dobre postarané. Žiadny strategický investor ani zmena právnej formy toto nevyrieši, len legislatívna zmena.“