Seničania odmietajú bioplynovú stanicu v centre mesta

Petíciu proti zariadeniu podpísalo bezmála 1300 ľudí. Domy stoja len dvesto metrov od miesta plánovanej výstavby.

Verejné prerokovanie k bioplynovej stanici. Zástupcovia stavebného úradu a investora ľudí o umiestnení zariadenia v intraviláne mesta nepresvedčili.Verejné prerokovanie k bioplynovej stanici. Zástupcovia stavebného úradu a investora ľudí o umiestnení zariadenia v intraviláne mesta nepresvedčili. (Zdroj: INGRID SOCHOROVÁ)

Petíciu proti zariadeniu v intraviláne Senice podpísalo bezmála 1300 ľudí. Na verejnom prerokovaní poukázali na zákon, v zmysle ktorého musí prebehnúť posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

SENICA. V širšom centre mesta má spoločnosť EuroAgro Senica záujem postaviť bioplynovú stanicu. Vo veci bolo začaté územné konanie, pričom aktuálne prebehlo ústne pojednávanie s miestnym zisťovaním

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najbližšie bytovky stoja len niečo vyše dvesto metrov od plánovaného miesta výstavby. Petíciu proti zariadeniu v danej lokalite podpísalo bezmála 1300 ľudí, odovzdali ju zástupcom Stavebného úradu v Senici.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia: Bioplynka znásobí náročnosť bývania

Na verejnom prerokovaní sa priamo na mieste stavby zišlo niekoľko desiatok ľudí, ktorí prišli vyjadriť svoj nesúhlas s výstavbou stanice na bioplyn. Prítomná bola aj hliadka mestskej polície. Prerokovanie sa pre silný dážď presunulo do zasadačky Mestského úradu v Senici.

Zástupcovia Stavebného úradu v Senici a spoločnosti Euroagro informovali prítomných, že všetky stanoviská štátnych úradov, potrebné pre zahájenie výstavy, sú kladné. Obyvatelia pripomenuli, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici s výstavbou najprv nesúhlasil, napokon však vydal kladné stanovisko.

Bioplynová stanica má stáť 3,4 milióna eur, z toho 1,5 milióna eur môže Euroagro Senica získať ako nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Konateľ spoločnosti Ján Toman opätovne označil vplyvy zariadenia na okolie za minimálne.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia sa však obávajú najmä zápachu a hluku. Viackrát sa spýtali, aký význam bude mať bioplynová stanica pre ľudí, keďže takto získaná energia je jedna z najdrahších. Taktiež sa dožadovali vysvetlenia, prečo chcú investori stavať bioplynovú stanicu v meste, keď v extraviláne je priemyselná zóna, kde by mohlo byť získané teplo použité na vykurovanie fabrík.

Pripomenuli, že v blízkosti ich domov je už spaľovňa drevoštiepky, pri výstavbe ktorej im tiež sľubovali, že nepriaznivé vplyvy nebudú pociťovať, pričom opak je pravdou.

„Naše bytovky nesúhlasia s plánovaným umiestnením bioplynovej stanice. Škodlivé látky budú síce pod limitom, ale budú. Nám sa tak náročnosť bývania znásobí,“ povedala Ľubica Krištofová z Hviezdoslavovej ulice s tým, že vyjadrenia konateľa spoločnosti Euroagro Senica Jána Tomana znejú nepresvedčivo.

SkryťVypnúť reklamu

Ten okrem iného na otázku, prečo nemôže stáť bioplynka za mestom, odpovedal, že na mieste plánovanej stavby bola daná ponuka pozemku a o inej nevedel. Rozhodnutie stavby bioplynky v intraviláne Senice odôvodňuje aj ekonomikou – zhodnotením tepla.

ludia bioplynku v intravilane nechcu

policia

Ľudia sa zhromaždili na mieste plánovanej stavby. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ

Úrad: Prím hrajú odborníci zo štátnej správy

Prerokovania sa zúčastnilo aj niekoľko miestnych poslancov, ktorí sa postavili na stranu ľudí.

„Územná samospráva pre mňa znamená, že o meste rozhodujú ľudia, spravujú ho prostredníctvom zástupcov, ktorých si sami zvolili. Výstavba bioplynovej stanice však predmetom rokovania mestského zastupiteľstva nebola,“ vyjadril sa jeden z nich, Martin Lidaj. Podotkol, že väčšina poslancov je proti výstavbe bioplynovej stanice.

Vedúci Stavebného úradu v Senici Ivan Nosko argumentoval, že stavebné úrady sú tu od toho, aby chránili občanov, ale aj verejný záujem. Jeho kolega Miroslav Oravec na otázku, či stanovisko verejnosti nemá pre nich žiadnu hodnotu odpovedal, že určite áno, ale v prvom rade zohľadňujú dotknuté orgány štátnej správy, lebo tieto vydávajú odborné posudky, teda sú na to odborníci.

Ľudia z priľahlých bytoviek sa pýtali, „podľa čoho toľko prezentovaní experti“ usúdili a vyhodnotili, že predmetné zariadenie nebude mať na ich život nepriaznivý vplyv, keď u nich, ani v blízkosti domov, nikto nebol nič zisťovať.

Povedali, že ktorémukoľvek z odborníkov, ktorí odobrili výstavbu bioplynovej stanice v širšom centre mesta, radi poskytnú svoj byt za účelom zistenia podmienok na bývanie za momentálnych okolností, nie to ešte po vybudovaní zariadenia.

Zároveň niekoľkokrát podotkli, že sú rovnocennými účastníkmi konania a verejnosť nemožno z celého procesu vylúčiť.

Obišli posudzovanie vplyvov na prostredie

Seničania sa v daných súvislostiach zároveň obrátili na svojich poslancov s tým, prečo nepodnikli kroky k zmene územného plánu. Ten totiž výstavbu bioplynovej stanice na určenom mieste povoľuje.

Bola vznesená aj otázka, ako bude bioplynová stanica využitá v lete. Podľa vyjadrenia Ondreja Danadu, projektanta zariadenia, na rekuperáciu tepla.

S významným argumentom pre Seničanov, ktorí odmietajú bioplynovú stanicu v meste, prišla Slávka Uváčková, ktorá poukázala na zákon č.24 z roku 2006, podľa ktorého navrhovaná činnosť podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, čo podľa nej bolo obídené.

Túto skutočnosť deklarovala aj písomne priamo na verejnom prerokovaní. Jej vyjadrenie zaradili zástupcovia stavebného úradu do dokumentácie na opätovné prerokovanie. Na otázku, ako sa stavebný úrad postaví k petícii občanov, odpovedal jeho vedúci Ivan Nosko v tom zmysle, že petíciu ešte nevidel, preto sa k nej zatiaľ vyjadrovať nebude.

Primátor Senice Ľubomír Parízek na otázku, aký postoj k bioplynovej stanici zaujme radnica svojho času odpovedal, že vo veci bude rozhodovať stavebný úrad.

Stavebným úradom je však podľa staveného zákona obec, v tomto prípade Mesto Senica. Jeho štatutárnym orgánom je podľa zákona o obecnom zriadení primátor a mestské zastupiteľstvo. Rozhodnutie stavebného úradu teda podpíše, respektíve nepodpíše, práve primátor.

slavka uvackova

Pokračovanie prerokovania v zasadačke mestského úradu. Vpravo Slávka Uváčková. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 974
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 480
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 240
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 445
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 172
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 723
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Polícia zverejnila štatistiku za uplynulý týždeň.


TASR
Rakúsky tím dezinfikuje nákladné vozidlá prichádzajúce na Slovensko z Maďarska.

Otvorený list podpísali desiatky predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ilustračný obrázok

Hoci išlo o najzápadnejšie lokality Slovenska, predsa to neboli posledné oslobodené lokality Slovenska.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu