SKALICA. Záujem o turistické plavby po Baťovom kanáli z roka na rok stúpa. Prevádzkovateľ prístavu v Skalici Marián Tongeľ označil vlaňajšiu sezónu za najlepšiu v novodobej histórii využívania tejto jedinečnej vodnej cesty.
Prístav ponúka okrem víkendových vyhliadkových plavieb možnosť požičať si motorové člny, kajutové lode a kanoe aj na niekoľko dní. Podľa Renáty Fasurovej z Turistickej informačnej kancelárie v Skalici možno po vlaňajšku povedať, že do mesta prichádza už viac záujemcov o vodnú turistiku ako o historické pamiatky.
Na riadenie väčšiny plavidiel nie je potrebný žiadny preukaz, stačí vek nad 18 rokov a zaškolenie v prístave. Rýchlosť na "Baťáku“ je obmedzená na osem kilometrov za hodinu, plaví sa vpravo, prednosť majú väčšie a silnejšie lode.
Celá trasa má približne 60 kilometrov, je na nej 50 mostov a trinásť plavebných komôr, ktorými lode prekonávajú osemnásťmetrový výškový rozdiel. Marián Tongeľ turistom poskytne množstvo informácií o histórii kanála, ale aj o flóre a faune na ňom a v okolí.
V českých prístavoch nájdu turisti všetky potrebné služby, ale popri trase je aj množstvo atrakcií, akými sú skanzeny, hrady, zámky alebo moravské vínne
Umelú vodnú cestu Baťov kanál medzi moravskými obcami Otrokovice a Rohatec dal postaviť v rokoch 1935 – 1938 priemyselník Tomáš Baťa. Zámerom náročného diela bolo zabezpečiť vodu pre zavlažovanie Moravského Slovácka, ale hlavne získať dopravnú cestu na prepravu lignitu z Ratíškovických baní do tepelnej elektrárne.
Vodná cesta bola využívaná na prepravu uhlia, štrku a piesku do roku 1960. Slovenská strana začala využívať Baťov kanál na turistické plavby v roku 2006, kedy mesto Skalica dokončilo projekt podporený Európskou úniou.