V údolí rieky Chvojnica, naľavo od hlavnej cesty vedúcej zo Senice do Holíča, nájdete obec, ktorá v živote a obeti svojho významného rodáka, bohoslovca Janka Havlíka, našla silný a emotívny motív pre budúcnosť. Dubovce sa stávajú dedinou s pamäťou.
DUBOVCE. Obec vznikla v roku 1954 zlúčením obcí Vlčkovany a Vidovany. Za pruskej vojny vo Vidovanoch vypukol mor, denne zomieralo niekoľko obyvateľov. Z toho dôvodu bol v roku 1866 založený cintorín, ktorý je tu doposiaľ.
Vlčkovany a Vidovany
Názov Vlčkovany je odvodený od Vlčej doliny. V nej podľa legendy roztrhali vlci syna pána zo Zámčiska. Na vrchu Zámčisko, ležiacom južne od dediny, stál kedysi hrad. Jeho majiteľom bol vládca Radim.
V obci sú dva kostoly. V časti Vidovany sa nachádza kostol postavený v roku 1902. Vidovanskí občania kostol zasvätili sv. Antonovi. V časti Vlčkovany stojí kostol sv. Žofie. Jeho výstavba prebiehala v rokoch 1866-1868. Staviteľom kostola bol vlčkovanský rodák Zongor. Polovicu peňazí potrebných na výstavbu kostola venovala Žofia Teraková, vdova zemianskeho pôvodu - preto bol zasvätený ku cti sv. Žofie. Druhou polovicou prispeli občania.
Náročná práca vynikne až o pár rokov
S novým vedením obce koncom roku 2010 prišli veľké výzvy. Prioritou bolo zvýšiť počet obyvateľov, vrátiť do ulíc život založený na vzájomných kontaktoch, zatraktívniť obec aj pre návštevníkov.
„Riešenie sa našlo v dôslednom strategickom plánovaní založenom na logických postupoch. Ide o mravčiu prácu, ktorá je mnohokrát pre občana neviditeľná, ale pre vedenie mnohonásobne náročná. V hmatateľnom prevedení sa ukáže až o niekoľko rokov. Ciele boli jasne zadefinované - nájsť Dubovciam identitu a začať ich budovať ako perspektívnu obec, ktorá bude príťažlivá pre mladých ľudí,“ informovala starostka obce Dana Dorothea Mikulová.
Ďalším cieľom je zabezpečiť rozvoj dediny cez architektonicko-urbanistické plánovanie, čo považuje vedenie obce za najdôležitejšie a najzásadnejšie, veď akékoľvek pochybenie by sa dotklo ďalších generácií.
Nové bývanie aj centrum obce
Niektoré opatrenia sa dali uskutočniť okamžite, napríklad vytvorenie lepších podmienok pre športovanie, časté a zaujímavé kultúrne vystúpenia, obnovenie tradícií. V materskej škole sa deti môžu tešiť z „Remeselných dielničiek“, základnú školu oživila „Hravá výchova sebapoznávaním“.
„Dubovce začali žiť myšlienkou zriadenia nového priestoru pre individuálnu bytovú výstavbu a vybudovania nového centra obce.V lete 2013 by vedenie obce chcelo predstaviť priestor pre výstavbu rodinných domov, začalo prípravné projektové práce na vybudovanie nájomných bytov pre mladé rodiny a seniorov,“ hovorí aktívna starostka s tým, že na dedine sa dajú budovať aj estetické, tradíciou voňajúce objekty.
„Projekt nového centra obce „Park Janka Havlíka“, obsahuje magickú silu a nesie významný emotívny a duchovný náboj. V súčasnosti je pripravená projektová dokumentácia pre vydanie územného rozhodnutia a následne stavebného povolenia. Obec sa chce s projektom uchádzať o finančné prostriedky z Eurofondov.“
Kto bol Janko Havlík
Janko Havlík bol za vieru prenasledovaný v čase totalitného režimu. Mal len 24 rokov, keď ho uväznili, po jedenástich rokoch žalárovania zomrel. Svojho postavenia rehoľného bohoslovca sa nikdy nevzdal.
O jeho morálnych, etických zásadách a výnimočnom svedectve viery vyšli knižné publikácie, v Dubovciach sa uskutočnila celoslovenská konferencia, po Slovensku putuje životopisná výstava Ján Havlík – dvojnásobný odsúdenec za vieru.
„Túžime, aby sa raz Janko stal blahorečeným. Už 9. júna sa v Skalici uskutoční „Začatie diecéznej fázy procesu blahorečenia Jána Havlíka.“ Naplnením procesu blahorečenia by sa daná lokalita v rámci Záhoria mohla stať jedným z novodobých pútnických miest, čím obec získa na atraktivite pre domácich i návštevníkov,“ priblížila starostka.
Aktívni Dubovčania
V roku 2012 Dubovce nadviazali partnerstvo s moravskou obcou Starovičky. V tomto roku bol tiež po prvýkrát v histórii futbalu založený futbalový oddiel „prípravky“, pričom malí futbalisti majú vlastné ihrisko, v septembri otvorili Centrum voľného času.
Aktívnymi organizáciami v obci sú Telovýchovná jednota Dubovce, Dobrovoľný hasičský zbor, Jednota dôchodcov, Únia žien, Miestny spolok Slovenského červeného kríža, Miestna organizácia Slovenského zväzu záhradkárov. Pravidelne usporadúvajú a pomáhajú pri organizovaní kultúrnych a športových podujatí.
Známou a populárnou je kapela Čvančaranka a spevácky zbor Dubovčanky. Tradície v neposlednom rade žijú aj vďaka deťom z MŠ a ZŠ a kultúrnej, sociálnej a športovej komisii pri OZ.
„Všetko, čo robíme, je pre nás samozrejmosťou v snahe o čoraz kvalitnejší život v obci,“ uzavrela rozprávanie o Dubovciach starostka Dana Dorothea Mikulová.