Bohoslovec Janko Havlík bol pre vieru v čase totalitného režimu žalárovaný, následkom čoho zomrel.
SKALICA. DUBOVCE. Obec Dubovce a Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul Bratislava pozýva na Začiatok diecéznej fázy procesu blahorečenia Jána Havlíka. Významné podujatie sa uskutoční v Skalici, vo farskom kostole sv. Michala Archanjela 9. júna 2013 o 15 hod.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Osobitné postavenie v mnohotvárnom spoločenstve hrdinských svedkov viery z nedávnych čias komunistickej totality u nás zaujíma osobnosť Janka Havlíka,“ uvádza sa v publikácii Heleny Slávikovej Zomrel postojačky.
Janko Havlík do života vstupuje ako čerstvý novic a nádejný bohoslovec práve v čase nástupu totalitného režimu /50 –siate roky minulého storočia/, ktorý znamenal najkrutejšie prenasledovanie veriacich v dejinách Katolíckej cirkvi na Slovensku a porušovanie ľudských práv a slobôd. Preňho to znamenalo v prvom rade zmarenie jeho celoživotného úsilia vyštudovať a stať sa kňazom - misionárom.
Janko podstúpil neuveriteľné fyzické, ale najmä psychické mučenie, keď sa ho trýznitelia pokúšali zlomiť. Mal len 24 rokov, keď ho uväznili. Napriek tomu sa svojho postavenia rehoľného bohoslovca Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul nevzdal, prijal ho ako svoje poslanie a ostal mu verný, aj za cenu jedenásťročného žalárovania a následnej smrti.
Janko v ruziňskej väznici a jáchymovských baniach dodával silu a nádej ostatným politickým spoluväzňom z Čiech, Moravy a Slovenska. Stal sa symbolom nespravodlivého prenasledovania. Vďaka Jankovmu odkazu sa Dubovce stávajú dedinou s pamäťou.
Autor: OcÚ Dubovce, (IS)