Mesto oznámilo začatie územného konania vo veci Bioplynová stanica Euroagro Senica. Ústne pojednávanie s miestnym zisťovaním prebehne 11. júna na mieste stavby.
SENICA. Bioplynová stanica má stáť len 250 metrov od bytových domov. Konateľ spoločnosti Euroagro Senica Ján Toman označil vplyvy zariadenia na okolie za minimálne. Ľudia, ktorí bývajú v okolitých domoch, sa však obávajú zápachu, zvýšenej dopravy a možného výbuchu produktov z výroby.
Ľudia bioplynku v meste nechcú
Tieto skutočnosti uvádzajú aj v petícii, ktorú už podpísali stovky Seničanov. Jej autori žiadajú samosprávu a stavebný úrad o záporné stanovisko k zámeru investora.
Po zverejnení zahájenia územného konania sa medzi ľuďmi zintenzívnil odpor proti bioplynovej stanici priamo v meste. „Všetci Seničania, ktorým nie je jedno, čo sa v Senici postaví, spojte teraz sily. Nech rozum a morálka zvíťazia nad peniazmi,“ píše sa na facebooku, stránke Novej Senice pri Verejnej vyhláške – Oznámení o začatí územného konania.
Niektorí odporcovia bioplynovej stanice sa vyjadrili, že ľudia, ktorí usilujú o výstavbu zariadenia, sú si vraj isti výsledkom, zadávajú objednávky na práce v predstihu a územné a stavebne rozhodnutie je údajne len otázkou času. Verejnosť, ktorá bioplynku v blízkosti obytných domov odmieta, sa však nevzdáva.
Umiestnenie odôvodňujú ekonomikou
Konateľ Euroagro Ján Toman netradičné umiestnenie v blízkosti bytových domov vysvetľuje ekonomikou. Odpadové teplo z výroby elektrickej energie má slúžiť na vykurovanie okolitých hál, ale aj bytov. Obyvatelia Senice vyjadrili obavu zo zápachu siláže a hnojovice, ktoré budú vstupnými surovinami pre bioplynovú stanicu, ako aj hluku zo samotnej prevádzky. Podľa Tomana sú tieto vplyvy minimálne.
Investor ráta aj s výstavbou protihlukovej steny, samotná premena biomasy na bioplyn má prebiehať v uzatvorenej technológii.
Bioplynová stanica by pre farmárov znamenala stabilný príjem financií počas celého roka. Na jej prevádzku je potrebných ročne 16-tisíc ton kukuričnej siláže, kukuricu by si pestovali sami na ploche 400 – 500 hektárov.
Zariadenie má stáť 3,4 milióna eur, z toho 1,5 milióna eur môže Euroagro Senica získať ako nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie.
Petíciu možno stále podpísať
Podľa primátora Ľubomíra Parízka územný plán Senice umiestnenie bioplynovej stanice v areáli bývalého Slovenského hodvábu umožňuje, pretože je vyčlenený pre priemysel.
Rozhodovať však bude podľa jeho vyjadrenia stavebný úrad, ktorý môže vziať do úvahy aj prípadné petície občanov a stanoviská aktivistov a občianskych združení. Petíciu proti výstavbe bioplynovej stanice v Senici môžu obyvatelia mesta stále podpísať.