SKALICA. Staré čínske príslovie hovorí: „Med sto nemocí lieči a tisícom predchádza.“ V novodobej spoločnosti je čoraz populárnejšie.
Moderná medicína dokáže veľakrát zázraky, no spôsobila, že sa ľudia začali spoliehať na lekárov a ešte častejšie na farmakologický priemysel. Netreba žiť zdravo, veď na všetko sú lieky: na cholesterol, tuky, vysoký tlak.
Hasenie požiarov vo vlastnom tele, začiatok zdravého stravovania, až keď nás „sekne“, užívanie ďalších liekov, ktoré majú odstraňovať negatívne účinky liekov, ktoré nás majú zachrániť - tieto myšlienky sa postupne dostávajú do povedomia ľudí, ktorí si začínajú uvedomovať, že zdravie je len jedno a treba si ho budovať a opatrovať. Do popredia sa znovu dostáva ľudová medicína a najznámejšie liečivo - včelie produkty.
Med, materská kašička, peľ a propolis sú produkty, ktoré prinášajú veľa prospešných látok do ľudského organizmu. Významu včiel pre nás aj pre prírodu je venovaná výstava Včelárstvo v Pomoraví, ktorá v Záhorskom múzeu v Skalici potrvá do 9. júna.
Výstava prevedie návštevníkov prierezom bohatej histórie včelárstva na našom území s autentickými včelárskymi exponátmi a pomôckami, dobovými fotografiami zo začiatku 20. storočia a ukážkami včelích produktov spojených s ich ochutnávkou.
Vystavené sú exponáty súvisiace so včelárstvom z nášho územia - včelárske predmety (dymáky, úle, medomety a i.), ako aj predmety na spracovanie medu a iných produktov (perníkové formy, lisy na vosk).
K historicky najcennejším patria staré včelárske knihy z konca 18. st., úle a medomety z prelomu 19. a 20. storočia, dokumenty o chove včiel viažuce sa k Holíčsko-Šaštínskemu panstvu a staré tlače zo škarniclovskej tlačiarne v Skalici.
Na Deň múzeí 18. mája sú pripravené aj ukážky výroby sviečok a zdobenia medovníkov. Najnovším výskumom a poznatkom sa bude venovať konferencia Včelie produkty a zdravie človeka a včiel, ktorá sa bude konať 18. mája v Dome kultúry v Skalici.
Autor: Záhorské múzeum, (RB), (IS)