Malé Karpaty v sebe ukrýjú staré štôlne, bane a šachty

Kroky desiatok ľudí viedli 1. mája 2013 do Marianky, kde sa pri Kaplnke sv. Barbory konalo uvedenie novej knihy s názvom„Podzemie Malých Karpát“.

(Zdroj: ARCHÍV SPOLKU PRE MONTÁNNY VÝSKUM)

Kroky niekoľkých desiatok ľudí v popoludňajších hodinách 1. mája 2013 viedli do Marianky, kde sa pri Kaplnke sv. Barbory konalo uvedenie novej knihy s názvom„Podzemie Malých Karpát“.

MARIANKA. Pre vznik knihy bolo na začiatku základným podnetom to, že Malé Karpaty, ktoré poznáme ako oblasť bohatú na zaujímavé a pekné miesta, ukrývajú v údoliach, horách a lesoch viacero štôlní, šácht a baní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Donedávna činné bane

Aby sme sa o týchto baniach dozvedeli viac, zisťovali sme informácie, hľadali a navštevovali lokality, či tam zostalo niečo z toho aj zachované. A hoci Malé Karpaty nie sú tak veľmi známe tým, že sa tu ťažili rudy, ako Banská Štiavnica, Kremnica, Pukanec, Gelnica a ďalšie známe ložiská, aj tu sa nachádza množstvo starých baní a ešte do nedávnej doby tu boli aj činné bane, kde sa ťažilo.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku, čo bolo pred viac ako 700 rokmi, tu baníci hľadali v potokoch zlato, potom ho ťažili v lesoch, kde vystupovali zlaté žily, kopali jamy, otvárali štôlne, razili šachty. Okrem zlata sa tu ťažil pyrit a antimonit a našli sa ďalšie výskyty rúd a nerastov. Zaujímavé sú informácie o histórii baníctva, koľko baníkov tu pracovalo, kde všade sa pokúšali nájsť rudy, koľko námahy museli vynaložiť a či boli úspešní alebo naopak nič nedokázali zarobiť a museli bane opustiť.

Neskôr, hlavne po 2. svetovej vojne, sa pri Pezinku pokračovalo v ťažbe antimonitu a baníctvo bolo ukončené v roku 1992.

Zdokumentované pozostatky banských diel

Bane už v minulosti boli uzavreté, tie staršie sú opustené už dlhé desiatky až stovky rokov. V tejto knihe sú zdokumentované pozostatky banských diel a pamiatok, ktoré s baníctvom súvisia. Prevažná väčšina banských diel je už v dnešnej dobe úplne neprístupná a časom pomaly zanikajú. To je knihe opísané tak, že príroda si postupne berie naspäť cesty, ktorými sa baníci snažili svojou ťažkou prácou vydolovať spod zeme prírodné poklady.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci vieme, že práca baníkov v podzemí hlavne v minulosti bola veľmi ťažká, kopali bane, nevedeli čo ich pod čaká pod zemou v takých ťažkých podmienkach, kde ich zatápala voda, bolo veľa prachu a ťažko dýchateľný vzduch. A tak, aby sa nezabudlo na to, ako tu baníci v minulosti pracovali a aké diela svojou činnosťou vytvorili, vznikla aj táto kniha.

Skúmaním banských diel máme tiež možnosť dozvedieť sa viac o geológii Malých Karpát a tým aj Slovenska, lebo bane sú také prieskumné chodby dovnútra Malých Karpát, dozvedáme sa, aké minerály sa tu nachádzajú, aké horniny, zlomy – teda z čoho sú zložené Malé Karpaty, aký bol ich vývoj až stovky miliónov rokov dozadu. Preto v je knihe opísaná aj geológia, ale napríklad aj zemetrasenia, ktoré sa tu vyskytujú, ďalej tiež kameňolomy, kde sa ťažia rôzne typy hornín a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe dostupných informácií z kníh, geologických prieskumov, historických máp a podľa toho, čo je možné vidieť na jednotlivých miestach, kde boli bane, ponúkame tomu, kto sa chce o tomto pohorí dozvedieť niečo viac, pohľad do vnútra Malých Karpát cez banské diela, ktoré tu baníci vytvorili v dávnej alebo aj nedávnej minulosti.

V Marianke neuviedli knihu náhodou

Ani miesto, kde bola kniha predstavená a symbolicky uvedená do života, nebolo zvolené náhodne, veď Marianka je známa tým, že ako na jedinom mieste na Slovensku tu bola pred približne 150 rokmi rozsiahla povrchová a podzemná ťažba marianskej bridlice.

Tento jedinečný typ bridlice, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na Slovensku a ekvivalenty má až v západnej Európe slúžil na priemyselnú výrobu bridlicovej strešnej krytiny, tabúľ na dlažby, schody, stoly a hlavne na výrobu svetoznámych bridlicových školských písacích tabuliek z Marianky.

Práve symbolická Kaplnka sv. Barbory, patrónky baníkov, je pripomienkou, že v tejto oblasti baníci pracovali a banícka tradícia tu má hlboké korene. Za účasť na uvedení knihy sa chceme poďakovať všetkým zúčastneným a zvlášť členom zo Spolku Permon Marianka, za spolupráce ktorých sa akcia konala, zástupcom z Malokarpatského baníckeho spolku Pezinok a tiež povzbudiť všetkých obdivovateľov prírodných krás a pamiatok okolo nás. Spolok pre montánny výskum

Autor: Jozef Kráľ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 515
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 377
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 138
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 341
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 087
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 892
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Polícia zverejnila štatistiku za uplynulý týždeň.


TASR
Rakúsky tím dezinfikuje nákladné vozidlá prichádzajúce na Slovensko z Maďarska.

Otvorený list podpísali desiatky predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ilustračný obrázok

Hoci išlo o najzápadnejšie lokality Slovenska, predsa to neboli posledné oslobodené lokality Slovenska.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu