HOLÍČ. Ústredným motívom novej poštovej známky je mlyn holandského typu, ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti mesta. Postavili ho v 80. rokoch 19. storočia a v prevádzke bol do roku 1926. Známka má hodnotu 45 centov, jej autorom je Ľubomír Žálec. Vychádza v náklade milión kusov.
Známku vytlačila technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s. Súčasne vychádza aj obálka prvého dňa s pečiatkou a domicilom mesta Holíč v počte 3100 kusov a tiež nálepný list v počte 1500 kusov. Motív prítlače a pečiatky tvorí veduta veterného mlyna.
Veterný mlyn v Holíči stojí na návrší nad tereziánskou sýpkou. Staviteľom technológie bol stolársky majster František Sláma z Jevíčka. Táto kamenná valcová stavba, mierne sa zužujúca smerom hore, mala pôvodne otočnú kupolu, ktorá je pre mlyny holandského typu charakteristická.
Z nej vyúsťoval hlavný hriadeľ mlyna s veterným kolesom vrtuľou. Natáčaním kupole v smeru vetra sa získaval väčší výkon zariadenia mlyna. Energia vetra sa prenášala na malé hnané koleso - pastorok znásobujúce otáčky potrebné pre mletie múky. Mlyn v Holíči po skončení svojej činnosti postupne chátral, kým ho neprevzalo do správy miestne poľovnícke združenie.
Otočnú kupolu ale nahradilo plechovou strechou, štylizovaná vrtuľa je osadená do obvodového muriva stavby, takže už nie je možné jej natáčanie podľa vetra.