SENICA. Najnovšia hra Záhoráckeho divadla bude samozrejme uvedená v záhoráčtine. Do rodného dialektu ju prepísal Jozef Moravčík Jakubovec, dlhodobý spolupracovník divadelníkov.
Čo ležalo Aristofanovi v žalúdku
Autorom obľúbenej antickej komédie je známy komédiograf Aristofanes. „Lysistrata je asi najstaršia feministická hra. Aj keď v tých časoch ešte netušili, čo je feminizmus, Aristofanes sa dokázal do žien vcítiť. Emancipácia nebola, ženy nemali žiadne slovo, a on im dal takú významnú úlohu, že prevrátil všetky hodnoty na ruby,“ priblížil Ivan Fodor, riaditeľ Záhoráckeho divadla a režisér hry v jednej osobe.
Ako ďalej uviedol, hra sa zaoberá témou vojen všeobecne. V diele Lysistrata išlo konkrétne o peloponézsku vojnu. Atény a Sparta, namiesto toho, aby sa rozvíjali ako grécke mestské štáty, sa medzi sebou bili, čo podľa slov Ivana Fodora „zrejme Aristofanovi ležalo v žalúdku“.
Ozajstná mela aj na skúške
Lysistrata v preklade znamená „tá, čo rozpúšťa vojsko“. Táto žena sa spolu so svojimi družkami opevní na hrade, možno Akropole, pričom sem povolajú ženy z celého Grécka. Všetky odídu z domu a mužom zabránia, aby išli za nimi. Jednoducho im odoprú sex.
„Muži prídu o to prirodzené, čo ich k ženám púta a na čo sú zvyknutí. Ony to však urobili preto, že muži sú stále vo vojnách a teda keď nie sú doma, tak im to chýbať nebude. Odlúčenie použili ako hlavnú zbraň, aby mužov za večné vedenie vojen potrestali, aby ich prinútili prestať bojovať a tí aby sa vrátili domov k rodinám, poliam, obchodovaniu,“ popisuje dej režisér. Či sa ženám podarí nastoliť mier, dozvedia sa diváci priamo v tejto vtipnej komédii.
Počas skúšky, ktorú sme navštívili, práve prebiehal nácvik scény, kde sa muži snažia dostať za ženami do pevnosti. Predstaviteľka Lýsistraty s červenými boxerskými rukavicami na nich útočí ako prvá, ostatné sa pridávajú. Bijú sa medzi sebou hlava-nehlava.
Ivan Fodor to všetko sleduje prísnym okom, neraz vystúpi na javisko a nežnejšiemu hereckému osadenstvu ukáže, ako treba mizerného chlapa prepichnúť, zašliapnuť, zahrdúsiť. Herci vkladajú do skúšky všetko, premiéra už klope na dvere.
Vznesené otázky a príznačná scéna
Podľa Ivana Fodora je téma hry aktuálna aj dnes. „Aj keď sa vojny nevedú so zbraňami, neustále prebieha boj rôznych ideológií. Feministická ideológia vznikla začiatkom minulého storočia. Jej nositeľky sa ohradzovali tým, že im ide o svetový mier - lebo keby ženy zobrali vládu do svojich rúk, nastalo by mierové zriadenie. Toto už je na zváženie pre každého. Téma hry je boj o dušu a myseľ diváka. A my nedávame odpovede, ale kladieme otázky“.
Poslaním hry Lýsistrata – Vzbura žen je tiež poukázať na skutočnosť, že počas vojen padajú aj krásne historické pamiatky. A neuváženým konaním ľudstva bohužiaľ aj za mierového stavu. Tejto skutočnosti je prispôsobená scéna. Stĺporadie Akropoly je napodobnené nafukovacími „stĺpmi“ zasadenými do obručí určených pre prenosné smetiaky. Záhorácke divadlo to má prešpekulované naozaj perfektne, diváci sa majú na čo tešiť.
Lýsistrata sľubuje ďalšie standing ovation
Hra Lýsistrata s podtitulom Vzbura žen bude už 14. premiérou Záhoráckeho divadla od roku 2007, kedy vzniklo.
„Odvtedy rok čo rok prinášame nové veci. Máme za sebou štyri zábavné programy, bábkové hry, niekoľko hier pre dospelých, z ktorých najnavštevovanejšími boli Rómeo a Júlia, Ňedzela na Záhorí, Tomášku domú, ktorá vznikla v spolupráci s divadlom z Hodonína, Zmrňený čert či Osudy jedného vinára, ktoré sme vytvorili rovnako v spolupráci s Moravou,“ hovorí Ivan Fodor a my dodávame, že počas piatich rokov existencie uskutočnilo Záhorácke divadlo 13 premiér rôznych titulov a odohralo 160 predstavení, ktoré videlo 32 000 divákov.
Lýsistrata - Vzbura žen, veselá komédia s chytľavými pesničkami, sľubuje, že počet divákov opäť výrazne narastie. Tí sa na jej premiéru môžu tešiť v dňoch 5. a 8. mája v Kultúrnom dome v Senici.
FOTO: INGRID SOCHOROVÁ
Záhorácke divadlo /ZD/
- oficiálne vzniklo v roku 2007. Snaží sa nadväzovať na bohaté tradície neprofesionálneho divadla v Senici, ktoré sa v tých najlepších časoch približovalo profesionálnym slovenským scénam. Vznik Záhoráckeho divadla bol inšpirovaný potrebou živej autentickej kultúry na poli dramatickej tvorby, ktorá v regióne absentovala, nakoľko na Záhorí nie je profesionálne kamenné divadlo, ktoré by prirodzene – spádovo oslovovalo obyvateľov regiónu.
Zámerom Záhoráckeho divadla je byť čo najprístupnejší najširšiemu diváckemu okruhu. Tvorí pre deti i dospelých, pričom sa snaží nepoľavovať zo svojich umeleckých ambícií, a aj pri inscenovaní klasických titulov pristupovať k nim vždy moderne a aktuálne.
ZD dáva priestor a príležitosť ochotníkom - amatérom, študentom umeleckých škôl, ale aj vyštudovaným profesionálom. Snaží sa v rámci regiónu zaangažovať všetkých, ktorí majú lásku k umeniu, nie sú im ľahostajné veci verejné a chcú sa prezentovať so svojimi názormi a tvorbou.
V ZD takto vznikli v podstate dva súbory. Jeden z časti profesionálny, ktorý sa venuje predovšetkým tvorbe pre deti a ktorý tvoria študenti a absolventi umeleckých škôl. Druhý súbor je amatérsky, kde účinkujú ochotníci z celého regiónu Záhorie, pod vedením profesionálov. V Záhoráckom divadle sa presadzuje talent, vytrvalosť a ochota pracovať dobrovoľne pre dobrú vec - ochotníčiť.
ZD sa orientuje predovšetkým na inscenovanie slovenských autorských textov a tým sa snaží podporiť pôvodnú dramatickú tvorbu. Špecifikom je, že inscenácie pre dospelých sú všetky v záhoráckom dialekte. „Snažíme sa tak dokázať, že náš rodný dialekt nie je vhodný len na rozprávanie vtipov, ale znesie aj vyššie umelecké kritériá.
Od svojho vzniku uskutočnilo Záhorácke divadlo premiéry inscenácií:
1. 21.7. 2006 Ujek Ožgera Kráľom – bábkové divadlo
2. 9.9. 2007 Ťažký osud korytnačky Žofky – bábkové divadlo
3. 28.10. 2007 Princezná zaľúbená do strašidla – bábkové divadlo
4. 3.1.2008 Rómeo a Júlija – činohra
5. 24.4. 2008 Záhorácký kabaret – zábavný program
6. 1.6. 2008 100 bozkov od princeznej – detské činoherné predstavenie
7. 9.11. 2008 – Don Chichot – mládežnícke činoherné predstavenie
8. 28.12.2008 Ňedzela na Záhorí - činohra
9. 22. 11. 2009 Janíček Okúsánek Nenásytný - bábkové divadlo
10. 9.5. 2010 Tomášku domů - činohra
11. 20.6. 2010 Zmrňený čért - činohra
12. 30.4. 2011 Osudy jedného vinára - činohra
13. 1.6. 2012 Záhorácký patriot - zábavný program
Štrnástou premiérou bude zmieňovaná Lýsistrata - Vzbura žen.
Zdroj: ZD, Ivan Fodor