SENICA. Rodáčka z Holíča (1922) študovala na Akadémii výtvarných umení v Prahe u Jána Želibského. V rokoch 1958 spolu s Jarmilou Čihánkovou, Tamarou Klimovou a Vierou Kraicovou založili Skupinu 4, ktorá existovala do roku 1967. V súčasnosti je členkou Slovenskej výtvarnej únie Spoločnosti voľných výtvarných umelcov v Bratislave, zúčastňuje sa na každoročných výstavách a činnosti tohto profesijného združenia.
Oľga Bartošíková mala doteraz osemnásť samostatných a zúčastnila sa na desiatkach spoločných výstav na Slovensku a v zahraničí. Venuje sa prevažne voľnej výtvarnej tvorbe komornej maľbe, jej diela sa nachádzajú v zbierkach slovenských galérií a súkromných zbierkach.
"Je doteraz veľmi čulou a aktívnou autorkou," povedal pre TASR kurátor výstavy a riaditeľ galérie Štefan Zajíček. Maliarka bola manželkou známeho výtvarného teoretika Lubora Káru. "Ale celá rodina je umelecká, čo sa prejavilo aj v spolupráci na príprave výstavy. Staršia dcéra Darina je zakladateľkou Divadelnej Nitry a mladšia Elena bola predsedníčkou Slovenskej výtvarnej únie," dodal Zajíček.
Celoživotné maliarske dielo Bartošíkovej prešlo počas vyše šesťdesiatich rokov podľa neho mnohotvárnym vývojom. V prvej etape prezentovanej na výstave (druhá polovica 50. rokov 20. storočia) vychádzalo z expresionizmu v plošnom dekoratívnom prístupe.
Po nástupe normalizácie sa autorka venuje zátišiu hyperrealistických obrazov často zväčšených jabĺk, pomarančov, citrónov, v 80. rokoch maľuje zátišia a po strate domu v rodnom meste stvárňuje svoje spomienky vo figurálnych rodinných portrétoch.
"Maliarka je osamelým bežcom na slovenskej výtvarnej scéne," povedal kurátor výstavy. Ide cestou budovania vlastného maliarskeho programu bez bližších interakcií s ostatnými výtvarníkmi či skupinami. Výstava jej celoživotnej maliarskej tvorby má prispieť k hlbšiemu poznaniu jej neopakovateľného prínosu do vývoja slovenského výtvarného umenia.
Výstava bude v Senici do 8. mája, reprízy ju čakajú v Mestskom múzeu a galérii v Holíči od 24. mája do 1. septembra 2013 a od 11. do 29. septembra 2013 v Galérii Jána Koniarka v Trnave.
Pri príležitosti vernisáže sa uskutočnilo v senickej galérii sympózium Ženy výtvarníčky v slovenskom umení s prednáškami Od diletantizmu k profesionalite výtvarných umelkýň predsedníčky Asociácie teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku Dagmar Srnenskej, ďalej Skupina 4 historičky umenia Ľuby Belohradskej, Dve stretnutia (Ester M. Šimerová a Viera Kraicová) prorektora Akadémie umení Banská Bystrica Ľudovíta Hološku a prednáška Maliarske dielo Oľgy Bartošíkovej Štefana Zajíčka.